Designteka

wydarzenia

Zwycięzca Electrolux Design Lab

26.09.2010

Electrolux zdecydował, że zwycięskim projektem Electrolux Design Lab 2010 zostanie „The Snail”. Wynik konkursu ogłoszono podczas uroczystego finału w Londynie 23 września 2010. Gala przyznania nagród odbyła się na terenie prestiżowych targów 100% Design London, które są najważniejszym wydarzeniem w dziedzinie architektury i wzornictwa w Wielkiej Brytanii.

Ślimak (The Snail) to przenośne urządzenie, które podgrzewa i gotuje jedzenie za pomocą indukcji magnetycznej. Mały rozmiar i wszechstronność Ślimaka sprawiają, że można go przykleić bezpośrednio do garnka, patelni, czy kubka i w ten sposób podgrzać ich zawartość. Zaproponowane rozwiązanie jest mobilne i umożliwia gotowanie na znacznie mniejszej przestrzeni niż zazwyczaj. Urządzenie zasila bateria, która czerpie energię z kryształów cukru o dużej gęstości. Ślimak pobierając energię z cukru, ogrzewa grzałkę i za pomocą indukcji magnetycznej doprowadza ciepło do naczynia. Wbudowane czujniki rozpoznają rodzaj potrawy i automatycznie dostosowują do niego odpowiedni czas i temperaturę podgrzewania. Dotykowy wyświetlacz i prosty interface pozwalają łatwo kontrolować proces gotowania.

Uzasadnienie Jury

The Snail to przemyślany projekt, którzy wykracza poza zadany temat. Jest nie tylko doskonałym rozwiązaniem dla mieszkańców miast, ale może być również przenoszony i wykorzystywany w odległych zakątkach świata. Stwarza nowe możliwości, podobne do tych, które dały nam pierwsze telefony komórkowe.

Inspirowane naturą, polaryzujące wzornictwo ślimaka daje możliwość dopasowania do indywidualnych oczekiwań użytkowników, ponieważ jego obudowa może mieć wiele kolorów i kształtów.

Jury

W Jury ósmej edycji konkursu znaleźli się Ineke Hans, założycielka biura projektowego INEKEHANS/ARNHEM, Benjamin Hubert, zdobywca nagrody Design Of The Year w konkursie British Design Awards, Jon Marshall, dyrektor studia BarberOsgerby, oraz Henrik Otto, Senior Vice President w Global Design Electrolux.

Nagroda

Główna nagroda w konkursie Electrolux Design Lab 2010 to sześciomiesięczny płatny staż w światowym centrum wzornictwa Electrolux oraz 5000 Euro. Drugą nagrodę otrzymał projekt Bio Robot Refrigerator, urządzenie do ekologicznego przechowywania żywności, wymyślony przez Yuriya Dmitrieva z CSU w Rosji. Trzecie miejsce zajął projekt Elements Modular Kitchen, system wielofunkcyjnych półek kuchennych, autorstwa Matthew Gilbride’a z North Carolina State University w USA. Bio Robot Refrigerator otrzymał również nagrodę publiczności, przyznaną za najwyższą liczbę głosów oddanych w głosowaniu internetowym.

Temat konkursu

Zadaniem uczestników Electrolux Design Lab 2010 było zaproponowanie kreatywnych pomysłów na kompaktowe urządzenia domowe, które odpowiedzą na pytanie, w jaki sposób za 40 lat będziemy przygotowywać i przechowywać żywność, prać ubrania czy zmywać naczynia. Zgodnie z prognozami, w przyszłości coraz więcej osób będzie zamieszkiwać miasta. Wzrost liczby ludzi skupionych w jednym miejscu zwiększy zapotrzebowanie na rozwiązania, które jeszcze efektywniej wykorzystują przestrzeń. Projekty zgłoszone na konkurs miały uwzględniać podstawowe potrzeby i wymagania konsumentów, być ekologiczne, dostosowane do miejsca i czasu oraz zapewniać przyszłym użytkownikom możliwość dopasowania do indywidualnych oczekiwań.

Na ósmą edycję konkursu zorganizowaną w tym roku napłynęło ponad 1300 prac z 50 krajów.

Ośmiu finalistów

PIERWSZE MIEJSCE: The Snail, Mikropodgrzewacz indukcyjny, Peter Alwin, National Institute of Design, Indie


DRUGIE MIEJSCE: Bio Robot Refrigerator, Ekologiczne przechowywanie żywności, Yuriy Dmitriev, CSU, Rosja


TRZECIE MIEJSCE: Elements Modular Kitchen, System wielofunkcyjnych półek kuchennych, Matthew Gilbride, North Carolina State University, USA


NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Bio Robot Refrigerator, Ekologiczne przechowywanie żywności, Yuriy Dmitriev, CSU, Rosja

- The Kitchen Hideaway, Wirtualna kuchnia, Daniel Dobrogorsky, Monash University, Australia


- Clean Closet, Wielofunkcyjna pralnia, Michael Edenius, Umeå Institute of Design, Szwecja


- Dismount Washer, Pralka typu Wash & Go, Lichen Guo, Zhejiang University of Technology, Chiny


- External Refrigerator, Zewnętrzna chłodziarka, Nicolas Hubert, L’Ecole de Design Nantes Atlantique, Francja


- Eco Cleaner, Przenośna kompaktowa zmywarka, Ahi Andy Mohsen, Elm o Sanat University, Iran

O konkursie Electrolux Design Lab

Electrolux Design Lab to zapoczątkowany w 2003 roku, coroczny, międzynarodowy konkurs dla studentów wyższych szkół wzornictwa przemysłowego. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie innowacyjnych pomysłów na projekty urządzeń użytku domowego przyszłości.

Temat przewodni konkursu co roku się zmienia. Gala finałowa jest za każdym razem światowym wydarzeniem medialnym. Poprzednie edycje konkursu to: Design na następne 90 lat, Londyn 2009; Urządzenia dla generacji Internetu, Zurych, 2008; Urządzenia przyjazne dla środowiska, Paryż, 2007; Zdrowe odżywianie, Barcelona, 2006; Urządzenia przyszłości, Sztokholm, 2005; Urządzenia przyszłości, Nowy Jork, 2004; Rozwiązania zaprojektowane z myślą o użytkownikach, Budapeszt, 2003.

Więcej informacji na stronie konkursu www.electrolux.com/designlab

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas