Designteka

wydarzenia

„Zdjęcie warte Poznania”

10.07.2013

„Zdjęcie warte Poznania” (Fundacja Klaster Poznań).

„Chciałoby się rzecz, że „jakie jest miasto każdy widzi”.

Ale chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że każdy widzi je inaczej. Każdemu podoba się coś innego; każdy chciałby gdzie indziej mieszkać; to, co niektórym potrzebne w mieście do życia, dla innych stanowi przeszkodę na drodze do jego wygodnego prowadzenia. Dlaczego? Bo wszyscy inaczej myślimy o mieście i tym, czym ono powinno być.

Odkład urbanizacja zaczęła trwale kształtować środowisko życia człowieka, fotografia cyfrowa znalazła się w zasięgu prawie każdego a posługiwanie się nowymi mediami zainicjowało nową erę w komunikacji międzyludzkiej, stało się jasne, że głównym obiektem fotograficznym dla człowieka współczesnego będzie właśnie MIASTO. To gigantyczne nagromadzenie jednostek i grup, które wywołują na siebie wzajemny wpływ, wprawiając miasto w ruch.

Ciągła cyrkulacja, przemieszczanie się, zmiany i trendy, stale biegnący czas nie pozwalają miejskiej materii na to, aby mogła się zatrzymać.

Więc teraz Twoja kolej. Stop. Weź głęboki oddech. Pomyśl:

Czy to, co podoba mi się w mieście wynika z moich przekonań, czy też jest projekcją opinii innych? Czy lubię to, co moi znajomi? Czy drażni mnie coś innego, jako mieszkańca danego terenu, a coś innego, jako pracownika zakładu ulokowanego na innym obszarze? Czy potrafię powiedzieć, gdzie kończy się wpływ otoczenia a zaczyna moje indywidualne spojrzenie na miasto? Czy nie brakuje mi okazji, aby wyrazić swój subiektywny sto¬sunek do miasta i toczących się w nim procesów? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiecie twierdząco, to konkurs ten jest adresowany właśnie do Was.

Cyknij zdjęcie swojemu miastu, które będzie odpowiedzią.

 

„Zdjęcie warte Poznania” to sposób na zilustrowanie cząstki siebie w kontekście miasta. Swojego własnego „Ja” na płaszczyźnie poznańskiej przestrzeni. Sposobu patrzenia, poczucia estetyki, wspomnień i wrażeń, zaskoczeń i przestrachów. Nie jest bowiem tak, że nasze myślenie o mieście podąża jednostajnymi torami – sielskimi ścieżkami miejskiego piękna, zakodowanymi w pocztówkowych i przewodnikowych zdjęciach, ani zapomnianymi i mrocznymi szlakami, rodem z policyjnych kronik i doniesień o „mroczniejszych” aspektach miejskiej rzeczywistości. Każdy z nas estetyzuje miasto na swój własny sposób, rzutując na jego przestrzeń cząstkę siebie – spędzony w nim czas, przeżyte radości i smutki, zapamiętane plenery, stosunkowo niedawno odkryte wrażenia powstające w kontakcie z jego poszczególnymi elementami, obszarami, terytoriami.

Miasto to My – w sensie bardziej niż dosłownym. Spróbujmy podzielić się tym, co sądzimy, że jest unikatowe dla naszego spojrzenia. Tym, czego – jak sądzimy – nie dostrzegają inni. Pokażmy siebie przez pryzmat miasta, w którym żyjemy.

To konkurs dla tych, dla których miasto nie jest oczywiste. Raczej: zaskakujące.

Cyknij, bo pewnie warto.

Termin: 19 lipca – 16 września 2013r.

Aplikacja konkursowa dostępna jest na Facebook’u:

http://on.fb.me/12LFa9u

Informację o konkursie można znaleźć także tutaj:

http://klasterpoznan.org/projekt-warte-poznania.html

 

 

 

„Zdjęcie warte Poznania” (Fundacja Klaster Poznań)

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas