Designteka

wydarzenia

„Urna / Naczynie, Naczynie / Urna”

06.04.2011

Fundacja SPOT. zaprasza serdecznie na wystawę „Urna / Naczynie, Naczynie / Urna” oraz na spotkanie warsztatowe „SPOT.kanie z ceramiką”.

Wystawa „Urna / Naczynie, Naczynie / Urna”

Ekspozycja: 15-30.04. 2011

Wernisaż: 15.04, godz. 19:00

„SPOT.kanie z porcelaną”

Termin: 16.04, godz. 11-13

Warsztaty przybliżające i zgłębiające tajemnice porcelany. Co to jest, skąd się wzięła i jak jest produkowana porcelana? Uczestnicy warsztatów będą mogli dotknąć, sprawdzić i poznać ten najszlachetniejszy z materiałów ceramicznych. Nauczą się samemu oceniać jej jakość.

Udział w warsztatach bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia należy przesyłać do 14 kwietnia na adres: warsztaty@spot.poznan.pl

Wystawa „Urna / Naczynie, Naczynie / Urna”

Najstarszymi zabytkami większości rozwiniętych kultur są ceramiczne naczynia. Naczynie to najbardziej czytelna, rozpoznawalna i uniwersalna forma użytkowa. Są to dwa zasadnicze powody dla których Bogdan Kosak zaprojektował nowe naczynia – urny.

Ich monumentalna forma, wzmocniona kolorem nie daje wątpliwości że najważniejsze w tym projekcie są prochy człowieka. Oprawa tej szczególnej zawartości musi być jednoznaczna nie budząca wątpliwości, co do użytego materiału i ponadczasowej formy, będącej w opozycji wszelkim modom i kierunkom, opierając się czasowi, dosłownie dzięki zastosowanym materiałom ceramicznym i w przenośni. Podstawowym kolorem jest biel kolor czystości i nadziei. Kolorami uzupełniającymi są: złoty, platynowy, niebieski, kobaltowy, żółty i szary, dają możliwość wyboru, komponowania własnego kolorystycznego, emocjonalnego kodu.

W podkreśleniu wagi i znaczenia zawartości urny w wyrażeniu szacunku dla zmarłego, pomaga nie tylko pomnikowy, monumentalny charakter naczynia-urny ale i świadome użycie materiału ceramicznego – szlachetnej porcelany wypalanej w temp 1380°C, o grubościach ścianek do 1 cm, daje nie tylko wrażenie ale i faktycznie pełne zabezpieczenie prochów na setki lat.

Potrzeba pozostawienia i pogrzebania z prochami zmarłego, drobnych przedmiotów należących do zmarłego, dotychczas umieszczanych w naczyniu z prochami, zaowocowało stworzeniem urny o dwóch oddzielnych komorach, jedną większą na prochy i mniejszą na małe przedmioty. Poszczególne elementy urny sklejane są dwuskładnikową żywicą epoksydową, odporną na wilgoć i niskie temperatury.

Projektowanie urn zostało wymuszone wieloma zapytaniami klientów postawionych w ciężkiej sytuacji dokonania wyboru urny z obecnej oferty domów pogrzebowych. Innowacja tego projektu polega na zaspokojeniu potrzeb klienta wymagającego, znającego i potrzebującego współczesnej estetyki również i w takim przedmiocie. Nowatorstwo projektu polega także na mobilności poszczególnych elementów, części składowe czterech urn można wymieniać, tworząc kolejnych kilkanaście wzorów. Kolejna innowacja to możliwość realizowania indywidualnych zleceń w ciągu 48 godzin, w postaci zdobień, napisów, zdjęć, wykonanych techniką sitodruku, farbami wszkliwnymi z identyczną gwarancją na trwałość jak całe naczynie. Wymienione wyżej możliwości komponowania dowolnych brył i wielkich możliwości dekorowania pozwalają na wykorzystanie naczyń jako przedmioty dekoracyjne w przestrzeni mieszkalnej i publicznej.

SPOT., ul. Dolna Wilda 87, Poznań

www.spot.poznan.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas