Designteka

wydarzenia

Awangarda jutra? w Operze Narodowej

04.12.2011

Od 16 grudnia 2011 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie będzie można oglądać wystawę „Awangarda jutra?”, prezentującą najciekawsze realizacje polskich architektów młodego pokolenia. Wystawa jest wspólnym projektem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi.

Wernisaż 16 grudnia 2011 godz. 19.00, Sale Redutowe, Teatr Wielki – Opera Narodowa.

W Teatrze Wielkim- Operze Narodowej widzowie będą mieli okazję zapoznać się z dokonaniami najmłodszego pokolenia architektów w niecodziennej przestrzeni. Na otoczenie ekspozycji wybrano bogate, eklektyczne, pełne historycznych cytatów wnętrza Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, której przestrzeń, jak mówią twórcy pomysłu, ma stać się symbolicznym pomostem pomiędzy znakomitą tradycją a nowatorskimi wizjami nowoczesnego projektowania.

W ramach „Awangardy jutra?” zaprezentowane zostaną projekty architektów, którzy w perspektywie najbliższych lat będą wyznaczać nowe trendy i odgrywać znaczącą rolę w kreowaniu obrazu polskiej architektury. Charakterystyczna dla ekspozycji będzie prezentacja szerokiego spektrum projektów. Od Polskiego Pawilonu na EXPO w Szanghaju (WWAA), czy projektu Miami Pier Museum of Latin American Immigrants (Maciej Jakub Zawadzki) do konceptualnego Ermitażu – domu i pracowni dla Edgara Kereta (Centrala), czy małej formy lamp Minimal surface porcelain (Michał Piasecki).

Postawiony znak zapytania w tytule wystawy nie jest przypadkowy. Pytając o tytułową „Awangardę jutra?”, chcemy dowiedzieć się jak wygląda proces twórczy młodych reprezentantów polskiego rynku architektonicznego. Celem wystawy „Awangarda jutra?” jest pokazanie nowych zjawisk w polskim projektowaniu i podjęcie próby nakreślenia dla niego perspektywy na nadchodzące lata. Zastanawia nas, czy lokalna tożsamość może wpłynąć w znaczący sposób na poszukiwanie formy. Wystawa ma stać się pochwałą procesu, aktu twórczego, jakim jest projektowanie. Chcemy przybliżyć szerszej publiczności zdarzenia, które prowadzą do osiągnięcia konsensusu w postaci dobrej architektury

Z perspektywy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej istotne jest ukazanie związku między różnymi dziedzinami sztuk. Geneza poszukiwania między nimi konotacji, bierze się z samej struktury opery, jako formy łączącej różne dyscypliny sztuki. Wybór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na miejsce wystawy również jest nieprzypadkowy. Budynek tej instytucji, jak lustro odbija dzieje architektonicznych zmian, jakie przeszła polska architektura na przestrzeni niespełna dwustu lat.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną prace następujących twórców: 137kilo, Aleksandra Wasilkowska, beton, BudCud, Centrala, Karol Żurawski, Maciej Jakub Zawadzki, Marcin Kwietowicz, Michał Piasecki, MOOMOO, NArchitekTURA, Re, WWAA, mode:lina.

„Wystawa Awangarda Jutra?”, 16.11.2011 – 16.1.2012, godz.19.00, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Teatr Wielki – Opera Narodowa wychodząc naprzeciw dynamicznie zmieniającemu się obrazowi instytucji kultury, podjął decyzję o realizacji w sezonie 2011/2012 wystaw, prezentujących innowacyjne i inspirujące przejawy współczesnej architektury i sztuki, przefiltrowane przez kontekst i specyfikę miejsca, jakim jest najważniejsza scena operowa i baletowa w Polsce. Niniejsza wystawa jest również dowodem nowego spojrzenia na rolę i możliwości, jakie stawia przed sobą instytucja o strategicznym charakterze dla rodzimej kultury, której ambicją jest łączenie najlepszych cech artystycznego salonu z ekspozycją innowacyjnych, artystycznych projektów, ogniskujących różne dziedziny sztuki.

Więcej na:

www.awangardajutra.pl

www.teatrwielki.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas