Designteka

wydarzenia

AZE design na TALKING TEXTILES

31.03.2011

Na prestiżowej wystawie „TALKING TEXTILES” zostaną zaprezentowane produkty polskiego duetu projektowego AZE design – obrus Messy i dywan Nodus. Za selekcję i dobór prac odpowiedzialna jest kuratorka LI EDELKOORT – światowy autorytet w dziedzinie „przepowiadania” trendów.

Tegoroczna, pięćdziesiąta już edycja mediolańskich targów będzie wypełniona wydarzeniami, które wywierają wpływ na kierunki, którymi podąża światowy design. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wystawa „TALKING TEXTILES” – prezentująca najciekawsze trendy, produkty oraz projektantów którzy wyznaczają nowe tendencje w światowym designie.

W prestiżowej Spazio Gianfranco Ferré od 12 do 17 kwietnia zostanie zaprezentowany autorski wybór projektów, które na nowo definiują tekstylia, techniki ich wytwarzania i mają być zapowiedzią powrotu tkanin do naszych domów. Na wystawie zobaczymy prace m.in. takich designerów jak: Marteen Baas, Nacho Carbonell, Kiki van Eijk, Studio Job, Hella Jongerius, Claudy Jongstra, Raw Edges czy Iga Sempe.

Wśród tych nazwisk pojawi się polski akcent w postaci produktów polskiego studia projektowego AZE design (www.azedesign.pl).

Li Edelkoort, kuratorka wystawy twierdzi, że wystawa „TALKING TEXTILES” jest reakcją na coraz bardziej cyfrowy krajobraz naszego życia. Jej zdaniem w najbliższej przyszłości czasie będziemy świadkami ponownego pojawienia się tkanin w naszym najbliższym otoczeniu. Nie będą to jednak tkaniny, które znamy – należy raczej spodziewać się nowych, kreatywnych rozwiązań, opartych o proste i pierwotne techniki tkackie.

Na wystawie można będzie obejrzeć zarówno tkaniny, dywany, zasłony, ale także oświetlenie, meble czy akcesoria. Poza tym ekspozycję uzupełnią liczne instalacje multimedialne oraz projekcje video.

Polskim akcentem będą dwa produkty studia projektowego AZE design. Obrus MESSY oraz dywan NODUS (proj. 2006 r.) Każdy z produktów jest współczesną interpretacją rękodzieła, która biorąc za punkt wyjścia tradycyjne rozwiązania tworzy nowe, współczesne wzory.

Obrus MESSY wyhaftowanym wzorem sygnalizuje problem jakim jest wyobcowanie współczesnego człowieka w otaczającym go tłumie. Przywraca ideę spotkania przy stole, sytuacji, w której posiłek jest przede wszystkim powodem do spotkania z drugą osobą, a powstały przy okazji bałagan to raczej miłe wspomnienie niż przykry efekt uboczny… Obrusy są haftowane ręcznie przez podlaskie hafciarki z rzemieślniczej grupy BERDO.

Dywan NODUS bazuje na ludowej technice szydełkowej, wykorzystując jej nieograniczone wręcz możliwości. Bogata ornamentyka i misterne sploty są wynikiem umiejętnego przetwarzania prostego tworzywa jakim jest nić. Poprzez zmianę materiału, rozmiaru i zasadę kształtowania struktur obiekt osiąga zupełnie nowe przeznaczenie oraz zaskakujący efekt estetyczny. Każdy dywan jest ręcznie „szydełkowany” z ponad 1.500 m sznura.

SPAZIO GIANFRANCO FERRÉ

Via Pontaccio, 21

12 kwietnia (wtorek) – 17 kwietnia (niedziela)

godz. otwarcia: 10:00 – 20:00 (codziennie)

prezentacja dla prasy: 11 kwietnia (poniedziałek) od 15:00 – 18:00

wernisaż: wtorek, 14 kwietnia, godz. 19:00

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas