Designteka

wydarzenia

Cztery elementy

02.09.2009

Wystawę współczesnego designu szwedzkiego „CZTERY ELEMENTY. Szwedzki design dzisiaj” odnoszącą się do czterech żywiołów nieodłącznie związanych z naszą egzystencją: ziemi, wody, powietrza i ognia, możemy oglądać w dniach od 17 września do 11 listopada, w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

szwedzki design

Wystawa prezentuje design jako ważny element współdziałania człowieka z naturą.
Dzięki niemu możemy ją okiełznać, przyjaźnie wykorzystać, cieszyć się z jej dobrodziejstw.
Według szwedzkich projektantów i producentów wzornictwo to dobry i mądry produkt, który ma nam ułatwiać, polepszać i zwyczajnie uprzyjemniać codzienne życie.

Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie ponad 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat.
Pokazane zostaną między innymi prace tak znanych i rozpoznawlnych w świecie projektantów, jak Björn Dahlström, No Picnic Industrial Designers, Ergonomidesign, Ingegerd Råman, Front, Volvo Design team.

cztery elementy 1

Współczesny design szwedzki zostanie pokazany w kontekście sukcesu rynkowego tamtejszych firm, które od wielu lat konsekwentnie inwestują we współpracę z projektantami (Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson).
Dziś Szwecja jest jednym z liderów światowego wzornictwa. W 2003 rząd szwedzki zadecydował o wydaniu dodatkowych 20 mln koron na dofinansowanie 10 specjalnych programów wspierających wzornictwo, a 2005 rok ogłoszono w całej Skandynawii Rokiem Wzornictwa, co świadczy o docenieniu roli designu dla rozwoju gospodarczego tego regionu.

cztery elementy

Koncepcję wystawy opracowała szwedzka projektantka wzornictwa pochodzenia kolumbijskiego Margarita Bergfeldt Matiz, która zasłynęła udziałem w projektowaniu międzynarodowej stacji kosmicznej International Space Station ISS dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency w Noordwijk w Holandii). Wykorzystując cztery żywioły jako motyw przewodni spojrzała na współczesną Szwecję przez pryzmat tej poetyckiej koncepcji i stworzyła przekrojową prezentację współczesnego wzornictwa swojego kraju. Pokazała, że dobry design potrzebny jest w każdej dziedzinie życia.

cztery elementy 2

Wystawa współfinansowana ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Kuratorem wystawy jest Margarita Bergfeldt Matiz, natomiast funkcję komisarza pełni Izabela Jasińska.

cztery elementy 3

Wystawa była też prezentowana podczas Gdynia Design Days.

Źródło: www.iwp.com.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas