Designteka

wnętrza

Cztery oblicza współczesnych rezydencji

24.11.2020

Za nami kolejne wirtualne spotkanie z cyklu OKK! design. Tym razem wydarzenie poświęcono zagadnieniu współczesnych rezydencji. Na przykładzie czterech projektów pracowni JIO, Aleksander Jankowski zaprezentował różne oblicza oraz funkcje, jakie pełnią dzisiejsze rezydencje. Realizacje stały się też punktem wyjścia do ciekawej dyskusji architekta z Ewą Mierzejewską, która zajmuje się m.in. doradztwem w zakresie lokowania dzieł sztuki we wnętrzach. Oboje zastanawiali się nad miejscem i rolą obiektów artystycznych w koncepcjach projektowych przestrzeni mieszkalnych.

Zdaniem Aleksandra Jankowskiego, współwłaściciela autorskiej pracowni projektowej JIO, współczesne rezydencje to domy kompletne, które w najbardziej komfortowy i kompleksowy sposób zaspakajają potrzeby mieszkańców. Oprócz wysokich walorów estetycznych oferują użytkownikom szereg udogodnień i możliwości spędzania czasu, by uprzyjemnić codzienne funkcjonowanie. Jak zauważył Aleksander Jankowski, dzisiejsze rezydencje wciąż pełnią funkcję reprezentacyjną, jednak inwestorzy znacznie większą uwagę przywiązują do własnego poczucia komfortu. Traktują je jako enklawę, oazę spokoju i prywatności dla siebie i bliskich. Takie domy tworzone są zawsze z myślą o konkretnych użytkownikach i jak się okazało, sprawdzają się zwłaszcza w obecnej, trudnej sytuacji, kiedy spędzamy w nich znacznie więcej czasu. Można powiedzieć, że pandemia stała się swego rodzaju testem dla zaprojektowanych przez nas reprezentacyjnych domów i cieszy mnie, kiedy słyszę od klientów, że tegoroczna wiosna, mimo pandemicznych stresów, upłynęła im bardzo miło we wnętrzach powiązanych z ogrodem, które tworzyły niemal idealną namiastkę urlopowych wyjazdów – mówił Aleksander Jankowski.

Rezydencja, czyli dom kompletny

Uczestnicy spotkania online mieli okazję poznać różne oblicza współczesnej architektury rezydencjonalnej. Pierwszy z zaprezentowanych przez Aleksandra Jankowskiego przykładów – współczesna rezydencja podmiejska, stanowi nawiązanie do wzorców architektury reprezentacyjnej rozwijanych od połowy XIX w. do końca lat 30. XX w. Bryła budynku, projektowana pod nadzorem konserwatora zabytków, nawiązuje do klasycyzującego modernizmu lat 30. Dzięki przeszkleniom parteru nabrała współczesnej lekkości. Nowoczesne, panoramiczne okna otworzyły wnętrze na otaczający ogród i ponad stuletni drzewostan, przywodząc na myśl rozwiązania spotykane w architekturze śródziemnomorskiej. Powyższe otwarcia  bryły domu, pozwalają użytkownikom w pełni korzystać z uzdrowiskowych cech lokalizacji obiektu.

Kolejna z przedstawionych realizacji JIO to dom o nowoczesnej bryle i swobodnej formule, w którym zachowano jednak proporcje typowe dla architektury rezydencjonalnej. W tym przypadku istotną rolę grał metraż i otwarty plan wnętrza w połączeniu z usytuowaniem na rozległej działce. Zastosowane w projekcie rozwiązania oraz surowe materiały, takie jak strukturalnie potraktowana cegła i beton architektoniczny, są ściśle podporządkowane potrzebom użytkowników – kilkuosobowej rodziny z małymi dziećmi. Wszystko w tym projekcie zostało dogłębnie przemyślane i skrojone dla wygody mieszkańców: od wyboru pięknie położonej działki i usytuowania na niej budynku, poprzez architekturę bryły, zastosowane materiały i technologie aż po wystrój wnętrz.

Genius loci miejsca

O tym, jak różne realizacje ma w swoim portfolio pracownia Aleksandra Jankowskiego świadczy kolejny zaprezentowany w trakcie spotkania obiekt – klasyczny dwór osadzony na założeniu z końca XVIII wieku. Architekci we współpracy z konserwatorem zabytków podjęli się odbudowy budynku, zniszczonego na skutek planowej, rabunkowej polityki prowadzonej przez władze po 1945 roku. Budynek został na nowo zaprojektowany w ścisłej relacji z prowadzoną pod nadzorem prof. Małgorzaty Mileckiej rewaloryzacją zabytkowego parku poddworskiego, oraz odbudową infrastruktury folwarku. Przy tej okazji Aleksander Jankowski zwrócił też uwagę, że jego zdaniem architektura rezydencji powinna być bezpośrednio powiązana z historią i duchem miejsca, odpowiednio wkomponowana w kontekst. Nienachalna, ale silna w wyrazie. Odnalezienie i właściwe odczytanie genius loci miejsca to zadanie dla architekta – uważa współwłaściciel pracowni JIO.

Ostatnia realizacja przedstawiona podczas spotkania w ramach OKK! design to przykład ultra nowoczesnej rezydencji położonej w centrum miasta. Architektura wysokobudżetowego, pięciokondygnacyjnego domu nierozerwalnie łączy się ze współczesną sztuką, która stanowi integralny element wnętrza.  Ten projekt stał się punktem wyjścia do dyskusji Ewy Mierzejewskiej i Aleksandra Jankowskiego na temat miejsca i roli sztuki w przestrzeniach mieszkalnych oraz wzajemnego przenikania architektury i sztuki. Zdaniem Ewy Mierzejewskiej realizacja pracowni JIO pokazuje, że dojrzeliśmy jako społeczeństwo do tego, by uwzględniać sztukę jako element przestrzeni mieszkalnej już na etapie projektowania wnętrz.

Sztuka w przestrzeni mieszkalnej

Ewa Mierzejewska, znana dziennikarka i promotorka designu i sztuki, od niedawna dyrektor ds. komunikacji i PR w Artinfo.pl, że choć polski rynek sztuki wciąż jest niewielki w porównaniu do rynków Europy Zachodniej, z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Jak pokazuje najnowszy raport Artinfo.pl kupujemy coraz więcej obiektów artystycznych i jesteśmy gotowi coraz więcej za nie zapłacić. Motywacją do posiadania dzieł sztuki coraz częściej nie jest chęć zaimponowania innym, lecz autentyczna potrzeba otaczania się pięknymi przedmiotami. Pragniemy mieć sztukę na co dzień, w swoim domu, ponieważ sztuka to emocje. Dzięki niej możemy wyrazić i nadać wnętrzu swoją osobowość i wrażliwość – mówiła w trakcie spotkania online Ewa Mierzejewska.

Dyskusja spotkała się z żywym zainteresowaniem uczestników spotkania, którzy chętnie korzystali z możliwości komentowania i zadawania pytań gościom spotkania. Mecenat nad wydarzeniem objęła marka Cosentino, producent spieków kwarcowych Dekton, konglomeratów Silestone oraz kamieni naturalnych. Wydarzenie na FB OKK! design zorganizowała agencja OKK!PR, specjalizująca się w komunikacji dla marek wnętrzarskich oraz pracowni architektonicznych. Patronat medialny nad spotkaniem objęli: Artinfo.pl, Elle Decoration, WhiteMAD, Dobre Wnętrze, Czas na Wnętrze, Magazif.com, Foorni.pl, Example.pl, Exspace.pl, Designteka.pl.

Niebawem kolejne odsłony cyklu. Szczegółowe informacje pojawią się na profilu OKK! design.

Zapis video spotkania z Aleksandrem Jankowskim i Ewą Mierzejewską można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/okkdesignPL/videos/843196846493572

Jankowski i Opyrchał Pracownia Projektowa

Pracownia założona w 2002 roku przez Agatę Opyrchał oraz Aleksandra Jankowskiego ma już na swoim koncie ponad 800 zrealizowanych projektów wnętrz. Specjalizuje się w projektach architektury i wnętrz apartamentów, domów jednorodzinnych i współczesnych rezydencji. Zespół kilkunastu artystów i architektów zapewnia rzetelną wiedzę i fachową usługę doradczą na każdym etapie inwestycji.

Aleksander Jankowski i Agata Opyrchał są członkami Pro Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. W gronie członków – doświadczonych praktyków opracowują szkolenia i standardy zawodowe dla architektów wnętrz. Prowadzą też aktywną działalność w ramach Stowarzyszenia Oleandrów, podejmując społeczne inicjatywy zmierzające do udoskonalania przestrzeni miejskiej okolic Placu Unii Lubelskiej i południowego odcinka ul. Marszałkowskiej.

Pracownia JIO mieści się w zabytkowej kamienicy przy ul. Bagatela 10/2 w Warszawie.

www.jio.pl

Ewa Mierzejewska

Z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu – dziennikarka, specjalizująca się w tematyce designu, architektury i sztuki. Przez wiele lat pełniła funkcję redaktora naczelnego magazynu „Dom & Wnętrze”. Jej najnowszym i największym jak dotąd projektem są cykliczne Targi Sztuki Dostępnej – jedyne w Polsce targi sztuki współczesnej z limitem ceny i selekcją wystawców. Doradza firmom i osobom prywatnym w zakresie projektowania wnętrz i lokowania w nich dzieł sztuki. Niedawno rozpoczęła współpracę z portalem rynku sztuki Artinfo.pl, gdzie pełni funkcję dyrektora ds. komunikacji i PR.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas