Designteka

wydarzenia

Design dla niezaawansowanych

16.11.2011

Projekt „Design dla niezaawansowanych” ma na celu upowszechnienie zagadnień związanych z teoretyczną i praktyczną stroną designu wśród mieszkańców Poznania. Część teoretyczna projektu w postaci wykładów ma stworzyć ramę dla działań praktycznych w czasie warsztatów. Wykłady będą miały za zadanie prezentację fenomenu designu z różnych perspektyw: krytyków designu, osób prowadzących galerie designu, kuratorów, znawców historii design, teoretyków kultury i samych projektantów. W strukturę projektu wpisane zostało stworzenie swoistej platformy dyskusji oraz konfrontacji wyobrażeń przeciętnych Poznaniaków z wyobrażeniami specjalistów. Cykliczna formuła oraz otwarty charakter poszczególnych spotkań, rozpoczynanych wykładem, będzie również sprzyjać nawiązywaniu kontaktów pomiędzy projektantami, teoretykami i użytkownikami designu.

DESIGN DLA NIEZAAWANSOWANYCH, sesja # 2

wykład: 25.11.2011, godz. 19:00, wstęp wolny

Czesława Frejlich „Design czy sztuka”

Treścią wykładu będą rozważania na temat rozmaitego definiowania terminu wzornictwa przez historyków dziedziny, teoretyków, twórców aktów prawnych oraz samych dizajnerów. Druga część wystąpienia będzie prezentacją różnych sposobów projektowania od komercyjnych, poprzez galeryjne, rzemieślnicze aż po eksperymenty bliskie działaniom sztuki. To zestawienie ujawnia, że pojęcie wzornictwa nie jest ostre, a definiowanie, jakkolwiek potrzebne, nie wyczerpuje wszystkich obszarów, jakie w ostatnim czasie eksploruje wzornictwo.

warsztaty: 26.11.2011, godz. 10:00-16:00

KNOCKOUTDESIGN „Ciepło – zimno. Design czy sztuka?”

przy zapisie obowiązuje kaucja zwrotna w wysokości 50 zł, zwrot kaucji nastąpi po przybyciu na warsztaty, zapisy: fundacja@spot.poznan.pl

Czy design może być sztuką? Czy sztuka może być funkcjonalna? Jesteś bardziej artystą, czy projektantem? Masz talent czy umiejętności? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć dyskutując o otaczających nas przedmiotach. Określimy subiektywnie co jest sztuką, a co designem oraz stworzymy pojęcia opisujące wszystko to co jest pomiędzy. A potem spróbujemy projektować i tworzyć.

Czesława Frejlich to absolwentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie Profesor Akademii Sztuk Pięknych, prowadzi zajęcia projektowe na Wydziale Form Przemysłowych w Krakowie i na Wydziale Wzornictwa w Warszawie. Do roku 2000 czynna projektantka wzornictwa przemysłowego i grafiki użytkowej. Współorganizatorka Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Projektowania, redaktor Biuletynu Sztuki Projektowania, kurator wystaw m.in. „Na miarę człowieka – ergonomia a wzornictwo” (1993), „Krzesło’94” (1994), „Rzeczy pospolite” (2000–2001) „Dealing with Consumption” (2004), „Real-World Laboratory. Central European Design” (2008–2009). Autorka wielu publikacji z zakresu wzornictwa m.in. Rzeczy pospolite – polskie wyroby 1899 – 1999, Wydawnictwo BOSZ ART, 2001, Out of the Ordinary. Polisf Designers of the 20th Century, Instytut Adama Mickiewicza, 2011. Od 2001 roku redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika 2+3D.

Knockoutdesign (www.knockoutdesign.eu) jest studiem projektowym założonym przez cztery projektantki: Martę Florkowską-Dwojak, Magdalenę Juszczak, Dorotę Kabała, Mayę Ober. Knockoutdesign działa przede wszystkim w Warszawie, Wrocławiu i Tel-Awiwie, zajmuje się projektowaniem produktu, małej architektury, wnętrz wystawienniczych oraz identyfikacji i informacji wizualnej. Knockoutdesign zajmuje się projektowaniem produktów inicjowanych przez studio oraz na zamówienia producentów i klientów indywidualnych. Studio współpracuje z markami polskimi i zagranicznymi. Projekty Knockoutdesign były wielokrotnie nagradzane jak np. brama „Northern Gate” w Bat Yam w Izraelu czy „Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego” w Warszawie.

organizator: Fundacja SPOT.

mecenat: Dofinansowano ze środków Miasta Poznania

{designteka.pl} objęła patronat nad wydarzeniem!

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas