Designteka

dodatki

Design i wielka polityka

05.04.2013

Design i wielka polityka, czyli jak pracował Winston Churchill.

Bestlite collection to seria lamp zaprojektowana przez Roberta Dudleya Besta (1892 – 1984). Projektant ten był dziedzicem jednej z największych fabryk oświetlenia założonej w 1840 roku w Birmingham. Mimo dumnej historii fabryki uznał wzory lamp w niej produkowane za nieodpowiadające ówczesnym trendom. Wbrew woli swoich poprzedników postanowił całkowicie odmienić wzornictwo, któremu hołdowali i wprowadził do tworzonych kolekcji świeży i postępowy, jak na współczesne mu czasy, styl.

W 1925 roku Robert Best odwiedził Międzynarodową Wystawę Współczesnego Designu w Paryżu, gdzie szukał inspiracji dla swoich nowych projektów.

Zainspirowany tym, co zobaczył, Best rozpoczął studia Wzornictwa Przemysłowego w Paryżu i Düsseldorfie, gdzie nawiązał też znajomość z bliskim przyjacielem Waltera Gropiusa, założyciela ruchu Bauhaus.

W następstwie tych zdarzeń powstała także kolekcja lamp Bestlite, które do dziś mają status międzynarodowych ikon designu.

Jednej z lamp z tej serii używał także w swoim gabinecie w Whitehall sam Winston Churchill podejmując w jej towarzystwie jedne z ważniejszych dla światowej historii decyzji.

Mimo, iż od tamtego czasu upłynęło ponad blisko100 lat koneserzy ponadczasowego designu mogą do dziś cieszyć się subtelną elegancją i wyjątkowo wysoką jakością lamp z tej serii.

Lampy z serii Bestlite reprodukuje do dnia dzisiejszego duńska firma GUBI, której dystrybutorem w Polsce jest sklep z designerskimi meblami i oświetleniem AnOther DESIGN (www.anotherdesign.pl)

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas