Designteka

wydarzenia

Dizajnerski atak na Kraków

12.08.2010

Światowej sławy dizajnerzy jesienią zaatakują Kraków. Dizajnerski atak na stolicę Małopolski szykują organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Dizajnu Design Attack, którego pierwsza edycja odbędzie się w listopadzie.

Design Attack to pierwsza tak duża impreza poświęcona projektowaniu organizowana w Krakowie. Przyświeca jej idea prezentacji najnowszych trendów w projektowaniu z uwzględnieniem perspektywy historycznej oraz połączenia lokalnych działań związanych z dizajnem z międzynarodową siecią współpracy i wymiany pomysłów.

- Od jakiegoś czasu obserwujemy rozkwit krakowskich festiwali i międzynarodowych przedsięwzięć, nie uwzględniających jednak dizajnu. Z drugiej strony, widzimy szereg bardzo ciekawych, lokalnych inicjatyw związanych z projektowaniem, którym kibicujemy i które chcielibyśmy pokazać. Z połączenia tych dwóch obserwacji zrodziła się idea festiwalu – mówi Joanna Krawczyk, rzeczniczka festiwalu.

Pierwsza edycja festiwalu, która odbędzie się w listopadzie, ma na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na zastosowanie nowych materiałów w dizajnie oraz na wpływ tradycji dizajnu austriackiego na współczesne wzornictwo.

- Dwa główne tematy festiwalu, „Materiał Przyszłości” i prezentacja dizajnu austriackiego, nie są przypadkowe. „Materiał przyszłości” – ponieważ materiał to absolutna podstawa w działaniach projektowych, a to właśnie od podstaw chciałyśmy zacząć, organizując pierwszy taki festiwal w Krakowie. Austria – ponieważ dizajn austriacki z jednej strony ma fascynującą historię i dorobek, a z drugiej strony jest obszarem, który czerpiąc z najnowszych trendów bardzo prężnie się rozwija – komentuje Joanna Krawczyk.

Wystawa „Materiał Przyszłości”, prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ukazywać będzie ewolucję materiałów wykorzystywanych w projektowaniu. Do projektu zaproszeni zostali projektanci specjalizujący się w dizajnie wykorzystującym nowatorskie technologie, jak również ci, którzy dla celów wystawy wykonają eksperymentalne projekty z wykorzystaniem materiałów funkcjonujących do tej pory jako materiały niszowe. Nowe technologie we współczesnym dizajnie, które wykorzystują jako tworzywo materie przezroczyste, półprzezroczyste, przepuszczające światło, zostaną zaprezentowane na wystawie „Przezroczyste. Słowa i rzeczy”. Ideą wystawy „MAK Design Road Show”, przygotowywaną przez kuratorów z Austriackiego Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu, jest prezentacja dorobku austriackiego dizajnu na tle tego, co dzieje się obecnie w projektowaniu światowym. Prezentacja nie ograniczy się do najbardziej rozpoznawalnych produktów, takich jak Swarovski czy Porsche Design, ale obejmie też wpływ bogatej tradycji rzemiosła i architektury dawnej Austrii na współczesny kształt dizajnu tego kraju. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną również najnowsze trendy i tendencje austriackiej sceny dizajnerskiej oraz innowacje pochodzące z Austrii.

Kolejne tematy podejmowane na festiwalu to projektowanie zrównoważone (wystawa i spotkania w ramach projektu „Food for Thought”), oraz dizajn medyczny (wystawa „Ciało obce”). Pokazany zostanie również najnowszy projekt Mikołaja Długosza „1994”, stanowiący refleksję nad postawami współczesnej polskiej kultury konsumpcyjnej.

Wystawom towarzyszyć będzie konferencja z udziałem specjalistów z różnych dziedzin oraz warsztaty poświęcone nowoczesnemu projektowaniu. Zaplanowana jest również seria wydarzeń towarzyszących. W ramach festiwalu będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. wystawę prac wybitnego i cenionego na całym świecie projektanta Stefana Kancheva, ikony bułgarskiego dizajnu XX wieku oraz prezentację prac bułgarskiego POSTSTUDIO w formie projektu Visual Cut Bulgaria.

„Visual Cut Bulgaria” to wielopłaszczyznowy projekt mający na celu prezentację języka wizualnego wypracowanego przez bułgarskich artystów po roku 89-tym. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Forum oraz bułgarskich projektantów Andreana Necheva i Veliny Stoykovej. Przy okazji prezentacji planujemy spotkanie dizjanerów z Europy Zachodniej, Środkowej i Bałkanów przy okrągłym stole roboczo nazwanym BORDERDESIGN. Efektem spotkania ma być interaktywna platforma współpracy dizjanerskiej, łącząca różne dziedziny sztuki i regiony Europy. Działania te będziemy realizować wspólnie z Fundacją Znaczy się – dodaje Joanna Krawczyk

Międzynarodowy Festiwal Dizajnu Design Attack organizowany jest przez Fundację Forum z Krakowa we współpracy m.in. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Konsulatem Generalnym Austrii w Krakowie, Galerią 2 Światy, Bunkrem Sztuki, Fundacją Znaczy się, Muzeum Witrażu, oraz Centrum Kultury Żydowskiej.

Więcej informacji: www.designattack.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas