Designteka

wnętrza

Dla chwil spędzanych razem

18.10.2016

W połowie XIX wieku szwedzcy artyści zasiali ziarno dla idei znanej później jako „allrum”. Polegała ona na tworzeniu wnętrz, w których cała rodzina spędza czas razem i promowaniu dostępu do dobrego wzornictwa dla wszystkich, nie tylko tych najzamożniejszych. Współczesnym nawiązaniem do skandynawskiej sztuki i tradycyjnego rzemiosła jest limitowana kolekcja SÄLLSKAP, która trafiła właśnie do IKEA.

Na kolekcję składają się meble, tekstylia, lampy i zastawa stołowa. Produkty zaprojektowane zostały tak, aby przywoływać sielską atmosferę życia na wsi, niezależnie od tego, gdzie znajduje się nasz dom.

- Ogromnym atutem kolekcji jest to, że pasuje niemal do każdego wnętrza, odwołuje się do tradycji, nie tracąc jednocześnie kontaktu ze współczesnym życiem – mówi Maria Matyszczak, dekoratorka wnętrz z IKEA Kraków. – Na szczególną uwagę zasługują tekstylia z charakterystycznymi wzorami, dla których inspiracją była popularna w XIX wieku metoda kleksów i technika ikat – dodaje Maria Matyszczak.

Wśród tekstyliów wchodzących w skład kolekcji znajdziemy m.in. fartuchy kuchenne, poszewki na poduszki, pościel czy tkany dywan. IKEA SÄLLSKAP to również wyjątkowo oryginalne meble i akcesoria do jadalni. Wykonane z litego drewna krzesła, ławy i szafki są mniejsze, ale bardziej funkcjonalne niż będące ich inspiracją stuletnie pierwowzory. Powtarzającym się motywem serii jest czterolistna koniczyna, która umieszczona została m.in. na kloszu lampy SÄLLSKAP czy dnie ręcznie malowanej wazy.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas