Designteka

wydarzenia

Dni Twórczości, Designu i Innowacyjności

20.06.2014

Mazowieckie Dni Twórczości, Designu i Innowacyjności 2014 to wyjątkowe połączenie kreatywności, nauki, wzornictwa i przedsiębiorczości. Dwa dni poszukiwania inspiracji, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów pomiędzy twórcami, projektantami, innowatorami, przedsiębiorcami, przedstawicielami świata nauki i samorządów.

W dniach 25-26 czerwca 2014 r. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego odbędzie się unikalna w skali Mazowsza impreza poświęcona przemysłom kreatywnym i innowacjom. Celem wydarzania jest pokazanie potencjału branży kreatywnej i innowacyjnej na obszarze województwa mazowieckiego.

Inspiracje – pierwszy dzień imprezy, podczas której odwiedzający będą mogli poznać najciekawsze i najbardziej inspirujące obszary aktywności w branżach innowacyjnych i kreatywnych.

Możliwości – drugi dzień imprezy, w którym będzie można spotkać się z przedstawicielami instytucji współpracującymi z sektorami kreatywnym i branżami innowacyjnymi oraz spojrzeć na ich ofertę wsparcia.

Podczas wydarzania otwarte będą salony, w których będzie można porozmawiać z osobami zajmującymi się różnymi aspektami sektorów kreatywnych i innowacyjnych oraz zapoznać się z ich ofertą. Uczestnicy MDTDI 2014 będą mogli wziąć udział w debatach poświęconych najważniejszym uwarunkowaniom rozwoju sektorów kreatywnych i branż innowacyjnych oraz warsztatach z projektowania i twórczego myślenia.

Program wydarzania:

Dzień 1 – INSPIRACJE, 25 czerwca, Warszawa

SALONY – 12:00 – 20:00

1. Wzornictwo przemysłowe – wystawa inspirujących prac dyplomowych studentów wydziału wzornictwa przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz wystawa prac polskich twórców i rzemieślników. Podczas wizyty część eksponatów będzie dostępna do kupienia.

2. Innowacje w przestrzeni publicznej – salon poszukujący odpowiedzi na pytanie jak przestrzeń, która nas otacza, wpływa na nasz styl życia i sposób myślenia.

3. Nauka i medycyna – salon poświęcony prezentacji dorobku klastrów medycznych z województwa Mazowieckiego.

4. Aplikacje mobilne – salon prezentujący tworzenie gier i aplikacji mobilnych na różnych platformach sprzętowych.

5. Środowisko dla kreatywności – salon poświęcony ofercie różnych instytucji wspierających sektor kreatywny, takich jak coworkingownie, fablaby, inkubatory przedsiębiorczości.

6. Ja robot – salon pokazujący wspaniałe dokonania polskich studentów w programowaniu i tworzeniu robotów.

DEBATY – 16:00 – 19:00

16:00 – Praktyczny wymiar designu i innowacji – debata o roli designu i innowacji we współczesnej gospodarce. W debacie uczestniczyć będą prof. Ksawery Piwocki (Dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Paweł Rosół (klubokawiarnia MiTo), przedstawiciele Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawiciele Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

17:00 – Biotechnologia i jej wpływ na gospodarkę Mazowsza – debata o innowacyjnej branży Mazowsza, jaką jest biotechnologia i o jej oddziaływaniu na nasze codzienne życie. W debacie uczestniczyć będą przedstawiciele Mazowieckiego Klastra Leczenia Bólu, Mazowieckiego Klastra Peptydowego oraz Klastra Innowacyjna Medycyna ze Wrocławia.

18:00 – Design your business – debata na temat efektywnej współpracy pomiędzy sektorem przemysłu a kreatywnym. W debacie uczestniczyć będą przedstawiciele branż kreatywnych oraz mecenas Piotr Grodzki, który opowie w jaki sposób można zabezpieczyć prawnie strony współpracy.

WARSZTAT – 14:00 – 15:30

Fitness mózgu, czyli trening – od kreatywności do innowacyjności – warsztaty z elementami improwizacji, metod twórczego myślenia i treningu kreatywności w jednym.

Dzień 2 – MOŻLIWOŚCI, 26 czerwca, Warszawa

SALONY – 12:00 – 20:00

1. Innowacje społeczne – w salonie przedstawiony zostanie dorobek projektów, w których potencjał kreatywności i twórczości pomaga zmieniać społeczność.

2. Innowacje w Twoim domu – prezentacja najciekawszych projektów realizowanych w Polsce, polepszających codzienne życie.

3. Innowacje w procesie zarządzania firmą – salon pokazujący, w jaki sposób rozwiązania znane z gier komputerowych znajdują zastosowanie w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

4. IT – w salonie pokazana zostanie technologia tworzenia aplikacji oparta na potencjale kreatywności i twórczości.

5. Przykłady innowacyjnych rozwiązań i wynalazków technicznych – salon poświęcony najciekawszym i najbardziej inspirującym rozwiązaniom i innowacjom technicznym.

6. Kasa to… prawie wszystko – salon, w którym będzie można zapoznać się z szeroką ofertą instytucji ukierunkowanych na wspieranie innowacyjności i porozmawiać z ich przedstawicielami.

DEBATY – 16:00 – 19:00

16:00 – Finansowanie innowacji – debacie o mechanizmach finansowania aktywności w sferze designu i innowacji przy wykorzystaniu mechanizmów finansowania: bezzwrotnego, dłużnego, kapitałowego i społecznościowego. W debacie udział wezmą: Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Tomasz Sypuła, Prezes Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, dr Maciej Wieloch, Członek Zarządu Akceleratora Innowacji NOT Sp. z o.o., przedstawiciel portalu crowdfundingowego wspieramkulture.pl oraz Prezes Bożena Gargas – Instytut Wzornictwa Przemysłowego, która opowie jak te środki można efektywnie zagospodarować.

17:00 – Instytucje wspierające innowacje w regionie – debata o roli różnych instytucji w procesie tworzenia i rozwoju innowacyjnego przedsiębiorstwa od etapu preinkubacji, poprzez start-up aż do dynamicznego rozwoju. W debacie uczestniczyć będą: przedstawiciele Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, przedstawiciele Centrum Przedsiębiorczości Smolna; Pan Mariusz Stachnik – przedstawiciele Mazowieckiego Klastra ICT; Prezes Michał Luczewski – Płocki Park Przemysłowo Technologiczny S.A.

18:00 – Edukacja dla kreatywności i innowacyjności – debata poświęcona roli jaką powinna odgrywać uczelnia w nowej gospodarce opartej na wiedzy. W debacie udział wezmą: prof. Kaswery Piwocki, Dziekan Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr inż. Andrzej Królikowski, Prodziekan ds. Studenckich, Wydział Chemii, Politechnika Warszawska, przedstawiciele wiodących uczelni z województwa Mazowieckiego, prof.Tomasz Gołębiowski (SGH) – kierownik studiów IWP i SGH „Design Management. Zarządzanie rozwoje nowego produktu” i Katarzyna Rzehak – Dyrektor Kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

WARSZTATY

12:00 – 13:30 – Robotyka – projektowanie z Arduino. Warsztat dla dzieci w wieku do 10 lat, które przy użyciu prostego graficznego oprogramowania będą mogły spróbować swoich sił w sterowaniu robotami. Podczas warsztatu uczestnicy poznają podstawy robotyki i elektroniki. Kulminacyjnym momentem warsztatu będą zawody w przejechaniu prostego labiryntu na czas.

14:00 – 15:30 – Processing – projektowanie graficzne. Warsztat dla licealistów i studentów, którzy będą mogli poznać język programowania Processing używanego przez VJ-ów i grafików. Podczas warsztatu uczestnicy spróbują swoich sił w fascynującym świecie programowania, ucząc się podstawowych zasad w nim obowiązujących – logiki, składni, konsekwencji, a przy tym będą mogli odkryć w sobie twórczy potencjał.

POKAZ DRUKU 3D – Podczas warsztatów cały czas będzie pracować drukarka 3D, drukując modele. W przerwach prowadzący będzie przekazywać ciekawe informacje na temat druku 3D.

Całemu wydarzeniu w Warszawie będą towarzyszyły warsztaty regionalne w: Siedlcach, Ostrołęce i Ciechanowie – 25 czerwca, oraz w Radomiu i Płocku – 26 czerwca.

Więcej informacji oraz szczegóły na temat poszczególnych elementów wydarzenia dostępne na www.msodi.mazovia.pl/mdtdi

 

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas