Designteka

wydarzenia

Doskonałość formy

23.01.2010

Pokaz mebli autorstwa Jana Kurzątkowskiego, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, będzie jedną z wystaw towarzyszących 5 urodzinom Zamku w Cieszynie. Wystawa potrwa do 20 lutego 2010. Kolekcję pozyskano do zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego dzięki współpracy z firmą IKER.

Jan Kurzątkowski był jednym z najwybitniejszych polskich projektantów XX‎‏‫ wieku. Należał do grona założycieli słynnej Spółdzielni Artystów „Ład” (1926-1996). Pierwszy pokaz 6 unikalnych mebli jego autorstwa odbył się w kwietniu 2009 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Następnie kolekcję można było oglądać w Poznaniu. Trzecia odsłona wystawy odbędzie się w Łodzi (13-27 stycznia 2010 r.) w salonie IKER (ul. Tuwima 22). Kolekcję pozyskano do zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego dzięki współpracy z firmą IKER.

Jan Kurzątkowski (1899-1975) zajmował się głównie meblarstwem i architekturą wnętrz, ale także szkłem użytkowym oraz papieroplastyką. Był również cenionym pedagogiem związanym z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, wykształcił wielu znakomitych artystów.

Twórczość Jana Kurzątkowskiego cechowała niezwykła inwencja plastyczna, zamiłowanie do eksperymentów konstrukcyjnych i formalnych. Wczesne meble Kurzątkowskiego, np. krzesła „Piórka” z lat 30., są doskonałym przykładem tzw. „stylu Ładu”. W wielorakich odmianach tego stylu poszukiwano piękna w prostocie, czystości konstrukcji, w zamiłowaniu do rodzimych gatunków drewna, takich jak jesion, sosna, brzoza, świerk. Artyści odkrywali doskonałość form ukrytą w usłojeniu drewna czy w wiązaniach stolarskich. Zamiast chować łączenia elementów pod warstwą forniru czy tkaniną, wykorzystywano ich walor dekoracyjny – na przykład prostego wiązania na wczepy – uzyskując atrakcyjne, kubistyczne ornamenty.

Zakupione do zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie meble stanowią przykład nowatorskiego podejścia do materiału i formy, są uważane za przełomowe dla rozwoju polskiego meblarstwa powojennego. Prezentowane na dwóch znaczących dla historii naszego wzornictwa wystawach –

I Ogólnopolskiej Wystawie Wnętrz i Sztuki Dekoracyjnej w 1952 r. (zaprojektowane specjalnie na tę ekspozycję tzw. „krzesło z językiem”) oraz na Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w 1957 r. w Zachęcie (krzesełko o konstrukcji nośnej z płata sklejki) – były wyjątkowymi osiągnięciami w projektowaniu mebli z giętej sklejki. W latach 50. w Polsce sklejka była materiałem często stosowanym przez projektantów. Pozwalała na doświadczenia projektowe podobne do tych, jakie przeprowadzali artyści na świecie z tworzywami sztucznymi, które w tamtym okresie dawały nieograniczone możliwości swobodnego konstruowania mebla, formowania kształtów miękkich, organicznych, podporządkowanych wymogom nowoczesności.

Są to meble unikalne, istniejące w pojedynczych egzemplarzach – prototypy nigdy nie powielone w seryjnej produkcji. Meblem wysoko cenionym przez samego autora jest fotel „Byk” o wyrazistej, dynamicznej, otwierającej się ku górze formie. Ekspresyjna linia podłokietników kojarzy się z rogami byka – stąd nazwa mebla.

W zbiorach Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego znajdują się prace Jana Kurzątkowskiego, które uważane są za najcenniejsze obiekty kolekcji. Są to: fotel, dwa krzesła „Piórka” i biurko z lat 30. XX w. – arcydzieła meblarstwa ładowskiego, a także komplet składający się z 2 foteli, stolika i barku, wykonany również w „Ładzie”. Inny charakter mają powojenne meble Kurzątkowskiego: krzesełko wyplatane sznurkiem, 2 fotele tapicerowane zaprojektowane do małych mieszkań w połowie lat 50., fotel tapicerowany na metalowej podstawie oraz leżanka z wikliny – wyjątkowy przykład połączenia lekkiej konstrukcji z wyplotem. Wszechstronność talentu Kurzątkowskiego potwierdzają jego prace wykonane w innych tworzywach – szkle i papierze. Ciekawy zespół naczyń – karafki i kieliszki ze szkła sodowego, barwionego w masie – powstał w Hucie Szkła Gospodarczego w Szczytnej Śląskiej, w latach 1946-49. Artysta zaprojektował także różne typy zabawek – od drewnianych małych figurek, poprzez zabawki ruchome na kiju, po papierowe ozdoby na choinkę, odtworzone w latach 40. według jego przedwojennych projektów – arcydzieła papieroplastyki. Meble zakupione dzięki współpracy z firmą IKER będą cennym uzupełnieniem tego zbioru.

Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego planuje w przyszłości organizację monograficznej wystawy twórczości Jana Kurzątkowskiego, która będzie okazją do przedstawienia wszystkich tych prac.

Kolekcję tworzą:

1. Krzesło o siedzisku z płata sklejki w kolorze naturalnym, 1952

fot1

2. Krzesło ze sklejki (konstrukcja nośna i siedzisko) w kolorze naturalnym, 1956

fot2

3. Krzesło jw., sklejka lakierowana na czarno, 1956

fot3

4. Fotel z giętej sklejki z siedziskiem i oparciem wyplatanym linką nylonową, lata 60.

fot4

5. Stolik z kwadratowym szklanym blatem i półką wyplataną z żyłki nylonowej, lata 60.

fot5

6. Fotel „Byk” o tapicerowanym siedzisku i oparciu, koniec lat 60.

fot6

Źródło i zdjęcia:

www.zamekcieszyn.pl

www.iker.com.pl

www.mnw.art.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas