Designteka

wydarzenia

DUDZIŃSKI na Hożej

12.05.2011

Kilkadziesiąt prac Dudzińskiego zgromadzonych w Galerii Grafiki i Plakatu pokazuje ich autora jako zaskakującego malarza, rysownika, ilustratora a także plakacistę. Wystawa jest retrospektywą, uwzględnione są na niej różne okresy i style jakimi Dudziński zachwycał i zaskakiwał odbiorców. W galerii zobaczyć będzie można prace z lat siedemdziesiątych (przed wyjazdem z Polski), z okresu londyńskiego (1970-1972) a także z okresu amerykańskiego (począwszy od roku 1977 do czasów obecnych).

“Dudziński jest prawdziwym oryginałem, nie dającym się zaklasyfikować. Odznacza się niewiarygodną precyzją graficzną, dzięki której wszystko mu uchodzi”.

Graham Vickers

“Dudziński nigdy nie zastanawiał się czy jest grafikiem, ilustratorem, czy artystą. Na tym bowiem polega jego geniusz, geniusz przełamywania barier, mieszania gatunków, obalania wszelkich hierarchii”.

Gilles de Bure

„Sztuka Dudzińskiego nie należy do żadnego kierunku, choć oczywiście można znaleźć jej antenatów: surrealistów, taszystów, ekspresjonistów. Ale artysta nie czerpie świadomie z każdego nurtu po trochu, jest instynktownym spadkobiercą tradycji stuletniej nowoczesności”.

Monika Małkowska

Urodzony w 1945 roku w Sopocie, Andrzej Dudziński studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej w latach 1966-1968, a następnie przeniósł się na architekturę wnętrz i grafikę do gdańskiej PWSSP. Zakończył studia na ASP w Warszawie na wydziale grafiki w pracowni plakatu HenrykTomaszewskiego. Jeszcze jako student zaczął zamieszczać swoje rysunki w miesięczniku “Polska” oraz w tygodnikach “Szpilki” i “Kultura”.

W latach 1970-1972 Dudziński mieszkał w Londynie, współpracując z pismami undergroundowymi “OZ”, “Ink”, “Frendz” i “Time Out”. Po powrocie do Polski, w nieco odmienionym klimacie szybko zaistniał między innymi dzięki Dudiemu – rozczochranemu ptakowi, kontestującemu co tydzień w “Szpilkach”. Jego prace publikowały czołowe pisma polskie. Stale współpracował z “Literaturą”, “Kulisami” i “Polityką”. Ponadto projektował plakaty teatralne i filmowe, pisał i ilustrował książki dla dzieci, projektował scenografie teatralne, czołówki filmowe, współpracował z radiem i telewizją oraz wystawiał swoje prace w czołowych galeriach.

W roku 2002 artysta rozpoczął serię obrazów cyfrowych. W 2007 roku rozpoczął współpracę z TVP Kultura („Niedziela z Andrzejem Dudzińskim”). W lutym 2008 na antenie TVP 2 wyemitowany został film dokumentalny pt: “Dudi” w reżyserii Małgorzaty Łupiny, ukazujący sylwetkę i działalność artystyczną Andrzeja Dudzińskiego

W kwietniu 2009 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się “Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich”. Obecnie reżyseruje film animowany „Zwariowany kawałek czegoś”, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Obszarami działalności twórczej Dudzińskiego jest malarstwo, rysunek, grafika prasowa i fotografia.

Wystawa potrwa od 14 do 31 maja 2011 roku.

Galeria Grafiki i Plakatu, ul. Hoża 40, 00-516 Warszawa

www.galeriagrafikiiplakatu.pl

Jestem w tobie…, 1991, kredka olejowa i pastel, 70x66 cm

Niedzielna lektura, 1985, kredka olejowa i pastel, 58x104 cm

Projekt okładki magazynu „Graphis”, 1986, kredka olejowa, 70x55 cm

Zły, 1984, kredka olejowa, pastel, kolaż, 89x71 cm

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas