Designteka

wydarzenia

Eco Design Workshop

19.05.2011

Już 28 maja ruszają w Poznaniu warsztaty Eco Design Workshop. Warsztaty organizowane są przez School of Form i Vox Artis w ramach działań ekologicznych eksperymentalnego projektu KontenerART. KontenerART to inicjatywa niezależnego środowiska artystów w Poznaniu – miejsce, gdzie można wypocząć, spotkać ludzi kultury, uczestniczyć w procesie twórczym, zdobyć nowe umiejętności podczas wielu warsztatów artystycznych, wziąć udział w niezwykłych koncertach i wystawach. W tym roku KontenerART stoi w centrum miasta nad rzeką Wartą, w miejscu zapomnianym a pięknym i urokliwym. Na odwiedzających i uczestników czeka piaszczysta plaża i bogaty program artystyczny, w tym warsztaty Eco Design Workshop.

Głównym celem warsztatów Eco Design Workshop jest wspieranie działań związanych z ekologicznym wzornictwem przemysłowym i recyklingiem w sztuce współczesnej. Pod okiem najlepszych specjalistów, wykładowców School of Form będzie można nauczyć się jak ekologicznie, prosto i tanio zmieniać i upiększać swoje otoczenie. Spotkania, które prowadzić będą: Agnieszka Wajzer-Nowak, Magdalena Bojan i Michał Kowalski, ukażą łączenie różnych dziedzin projektowania: w jaki sposób wygląda współpraca między warsztatem szycia a warsztatem tworzenia oświetlenia lub projektowania mebla. Podczas zajęć będą wykorzystywane ekologiczne bądź pochodzące z recyklingu materiały takie jak butelki PET, bannery reklamowe, kartony, folie, stare skrzynki po owocach i warzywach, używana odzież, sznurki, beczki, wiklina, gałęzie.

Uczestnicy warsztatów prowadzonych w maju i czerwcu będą tworzyć przedmioty codziennego użytku, lampy, siedziska, zabawki oraz małe obiekty architektoniczne z materiałów z recyklingu, które następnie wypełnią przestrzeń KontenerART. Wszystko po to, by pokazać, że przedmiotom można nadawać drugie życie, tworząc niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju obiekty dbając przy tym o środowisko.

W ramach Eco Design Workshop realizowane będą warsztaty tematyczne: EcoLight, EcoChill, EcoFunction i EcoFun, w czasie których uczestnicy będę musieli wyzwolić swoją kreatywność i pomysłowość w projektowaniu i tworzeniu ekoprzedmiotów. Cykl zakończy się paradą świecących ekozwierzaków. Dodatkowo będzie można wziąć udział w projekcie animacji fotograficznej, dokumentującej świetlną paradę na nadwarciańskiej plaży.

Warsztaty prowadzone będą w małych 12 osobowych grupach. Aby zapisać się na poszczególne warsztaty tematyczne należy wypełnić formularz zgłoszeniowy:

http://www.wsnhid.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2423

EcoLight

Słowo light, czyli światło, oznacza również lekki albo jasny. Uczestnicy warsztatów przekonają się, że światło można wyhodować, skroić i ubrać na wiele różnych sposobów. Zadaniem będzie skonstruowanie ekooświetlenia przestrzeni KontenerArt. Powstaną obiekty świetlne, również lampiony m.in. z tworzyw sztucznych, gałęzi, wikliny, sznurków, papieru, używanej odzieży i wielu innych surowców wtórnych.

EcoChill

Relaks kojarzy się z wygodą i beztroską, często zabawą, również zabawą formą. Podczas warsztatów powstaną ekosiedziska, ekoosłony, ekohamaki oraz ekologiczne elementy wyposażenia wnętrz, które następnie „zasiedlą” plażę KontenerArtu. Do stworzenia tych obiektów będą wykorzystywane wyłącznie materiały pochodzące z recyklingu – butelki PET, bannery reklamowe, kartony, folie, stare skrzynki po owocach, używana odzież, sznurki, beczki i wiele innych.

EcoFunction

Zasada 100 % materiału na 100% funkcji obowiązuje np. w przypadku japońskiego kimona, które jest uszyte jedynie z prostokątów. Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł sprawdzić swoją kreatywność, bo otrzyma tylko pewien określony „zasób materiałów” i zadanie do wykonania. Jeśli mu zabraknie będzie musiał albo przemyśleć jeszcze raz swój projekt albo przekonać sąsiada, żeby mu oddał swoją część. Wtedy tak naprawdę okaże się, które z tych dwóch zadań jest łatwiejsze.

EcoFun

Projektowanie to również zabawa formą, kształtem, światłem, materiałem i konstrukcją. Uczestnicy warsztatów stworzą świecące zwierzaki, które następnego dnia ożyją i przespacerują się po plaży…


Harmonogram:

  • ECOLIGHT

28 maja 12.00-18.00

1 czerwca 16.00-20.00

11 czerwca 12.00-18.00 – EcoChill & EcoLight

  • ECOCHILL

4 czerwca 12.00-18.00

11 czerwca 12.00-18.00 – Eco Chill & Eco Light

15 czerwca 16.00-20.00

  • ECOFUNCTION

8 czerwca 16.00-20.00

  • ECOFUN

18 czerwca 12.00-18.00

Produkcja animacji fotograficznej lamp ekozwierzaków powstałych na wcześniejszych warsztatach (produkcja filmu) 19 czerwca

Szczegółowy program KontenerArt znajduje się na stronie www.kontenerart.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas