Designteka

wydarzenia

ETNODIZAJN FESTIWAL 2010

17.03.2010

„RZECZ MAŁOPOLSKA. ETNODIZAJN FESTIWAL” to dwuletni projekt festiwalowy zainaugurowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie w 2009 roku. Ma on zwrócić uwagę na relacje pomiędzy etnografią a sztuką użytkową. W ramach tegorocznej edycji festiwalu zorganizowane zostaną dwie ekspozycje mające charakter akcji plenerowych: „Wolnica, Wolność, Wyobraźnia”, odbywająca się na pl. Wolnica w Krakowie oraz „Park doświadczeń kulturowych”, mająca miejsce na Bulwarach Wiślanych, a ponadto wydarzenia towarzyszące – targi etnodizajnu oraz warsztaty.

Festiwal „Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal” ma zwrócić uwagę na związki istniejące od przeszło wieku między etnografią a dizajnem oraz na ich współczesne relacje. W ramach tego dwuletniego projektu zostaną zorganizowane wystawy, akcje plenerowe, targi etnodizajnerskie oraz konferencje. Wszystkie przedsięwzięcia będą zadawały pytania o cel i motywacje, jakie towarzyszyły i towarzyszą powstawaniu przedmiotów etnodizajnerskich. Komu i do czego służą, oraz w jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury? Czy popularne nie tylko w polskim, ale i europejskim wzornictwie nawiązania do dziedzictwa kulturowego są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Estetyzacją życia codziennego? Próbą samookreślania się w dobie powszechnego uwalniania się znaczeń od kontekstu? Jeszcze czymś innym?

PROGRAM FESTIWALU ETNODIZAJNU 2010


WYSTAWY

RZECZ MAŁOPOLSKA

PARK DOŚWIADCZEŃ KULTUROWYCH

6-23 maja 2010

Bulwary Wiślane w Krakowie (Bulwar Poleski)

Kurator: Olaf Cirut

A gdyby tak zanurzyć się w stadzie miękkich owiec, które wczesną jesienią baca spędza z gór? Lub wyhodować kwiat – ten sam, który przed stu laty namalowano na wiannej skrzyni? Albo też pognać hen na grzbiecie drewnianego konika?

W trakcie kilkumiesięcznej pracy projektantów oraz rzemieślników rzeczy nieprawdopodobne staną się możliwe. Wykonane przez nich wspólnie interaktywne „mega-zabawki” dla dzieci i dorosłych pozwolą na inspirującą zabawę dizajnem i etnografią. Poprzez zabawę nauczą rozumieć tradycję oraz świat współczesny. To przecież od zabawek zaczyna się proces poznawania i uwrażliwiania na formę rzeczy, materiał, z którego powstają oraz kolor, dzięki któremu je zapamiętujemy. Wszystkie realizacje to wynik przetworzenia motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych charakterystycznych dla Małopolski. To również wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie. Za bezpośrednią inspirację posłużyły projektantom obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone i przeniesione na grunt współczesności mają pokazać, jak inna może być przestrzeń miejska, gdyby w sposób przemyślany wprowadzić do niej dizajn inspirowany etnografią.

Po wystawie w Krakowie, instalacje zostaną zaprezentowane także w Tarnowie i Nowym Sączu.

WOLNICA, WOLNOŚĆ, WYOBRAŹNIA

6-18 maja 2010, godz. 11.00-20.00

Pl. Wolnica w Krakowie

Kuratorka: Anna Zabdyrska

Gdy w 2009 roku krakowskie Muzeum Etnograficzne zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Etnodizajnu, dyskusja na temat tego, czym jest współczesne wzornictwo przemysłowe inspirowane sztuką i rękodziełem ludowym, szeroko rozlała się po mediach, środowiskach twórczych i naukowych. Mimo to pytanie – jak dziś można określić pole spotkania przedmiotów wytworzonych w kulturach tradycyjnych z inwencją współczesnego dizajnera? – nadal pozostaje otwarte.

Dlatego też do udziału w wystawie WOLNICA, WOLNOŚĆ, WYOBRAŹNIA zaproszeni zostali polscy projektanci, przed którymi postawiliśmy odpowiedzialne zadanie – wsłuchać się w to, co poprzez przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na obserwację i uruchomić wyobraźnię. Czas i uwaga, jakie projektanci poświęcili dawnym rzeczom z obszaru Małopolski zgromadzonym w krakowskim Muzeum Etnograficznym – zdobnictwu i formie ludowych mebli, budowie narzędzi gospodarstwa domowego, urodzie drobnych przedmiotów użytkowych i strojów, ich funkcji i znaczeniu – pozwoliły poruszyć istotne cechy etnodizajnu. Wystawa pokazuje, jak w rzeczach współczesnych odciśnięty może być ślad myślenia dawnego wytwórcy – forma uwzględniająca mechanikę ludzkiego ciała, dopasowanie materiału do funkcji, a nade wszystko respekt dla wartości płynących z natury, ekonomii i estetyki.

Powstałe specjalnie na wystawę projekty mebli, ubrań oraz miejskich rozwiązań przestrzennych stworzyły alternatywny świat rzeczy i przestrzeni codziennych wywiedzionych z etnografii. Nie stanowią one jednak ukłonu w stronę przeszłości, ale są jedną z form, przez którą silnie wyraża się teraźniejszość.

Projektanci zaproszeni do udziału w wystawie:

Anna Komorowska (pracownia k.) www.pracowniak.pl

Bartosz Mucha (Poor Design) www.poor.pl

Dominik Lisik

Jan Kallwejt www.kallwejt.com

Karolina Pięch

Katarzyna Herman-Janiec www.proteindesign.pl

Marta Rowińska i Lech Rowiński (Beton) www.beton-on.com

Sebastian Łowkis, Alex Schwarz, Szymon Sławoń (Lasek Concept) www.lasekconcept.com

TARGI ETNODIZAJNU

ul. Centralna 41a, siedziba Targów w Krakowie

14-16 maja 2010, 11.00-18.00

Targi etnodizajnu to nowa formuła targów mająca charakter remanentu wzorniczego rynku w zakresie produktów inspirowanych tradycją, naturą i kulturą.

Celem targów jest podsumowanie dotychczasowych i rozpoznanie nowych trendów, jakie w polskim dizajnie wyznacza zainteresowanie projektantów tematyką etno – tradycyjnym zdobnictwem, technikami rękodzielniczymi, naturalnymi materiałami, ale i mniej dosłownymi odniesieniami do treści lokalnych, które przekładają się na wykorzystanie nowych technologii czy innowacyjnych materiałów.

Naszym zamiarem jest prezentacja przedmiotów sztuki użytkowej wchodzących w zakres wyposażenia domu, wyposażenia środowiska pracy oraz przedmiotów użytku osobistego (odzieży, akcesoriów itp.), które zostały wykonane z respektem dla tradycji, natury i kultury.

Przygotowaliśmy miejsca dla pięćdziesięciu wystawców. Autorów zainteresowanych zaprezentowaniem swoich prac prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Targami w Krakowie – liderem w branży targowej, organizatorem m.in. krakowskich Targów Książek.

Regulamin konkursu na stronie: www.etnodizajn.pl

WARSZTATY

Pl. Wolnica w Krakowie

8-9 maja 2010

Podczas Festiwalu Etnodizajnu odbędą się warsztaty i spotkania z projektantami zaproszonymi przez Annę Zabdyrską do udziału w wystawie WOLNOŚĆ, WOLNICA, WYOBRAŹNIA. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję porozmawiać z projektantami o obszarach ich inspiracji. Zastanowią się wspólnie nad możliwością funkcjonowania na co dzień w alternatywnym świecie rzeczy etnodizajnerskich. Będą mieli także okazję do samodzielnego wykonania projektów pod okiem profesjonalistów.

Wszystkie informacje o festiwalu zamieszczone są na specjalnie do tego powołanej stronie www.etnodizajn.pl oraz na stronie muzeum www.etnomuzeum.eu

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas