Designteka

wydarzenia

Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER

22.04.2011

Już w maju II Edycja Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii PLASTER!

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii PLASTER to wydarzenie ukazujące typografię i plakat jako dziedziny sztuki bardzo aktywnie podążające za nowoczesną technologią, przełamujące stereotypy i obowiązujące konwencje, a z drugiej strony odwołujące się do nieprzemijających wartości związanych z tradycją.

Festiwal stawia sobie za cel podkreślanie wielkiego znaczenia, jakie projektowanie graficzne wywiera na kształt współczesnej kultury wizualnej i tym samym – naszego otoczenia. Nie ma żadnej definicji, która określa, na czym polega dobry, nowoczesny projekt. Plaster jako wydarzenie kulturalne i intelektualne, wskazuje jedynie drogę do zapoznania się z pewną estetyką i filozofią charakterystyczna dla współczesnej grafiki projektowej.

PLASTER to kombinacja słów PLAKAT i POSTER. Słowo PLASTER w języku polskim oznacza coś tymczasowego, pasek materiału, który nalepiamy i po jakimś czasie zrywamy, czyli element, który działa doraźnie, podobnie jak plakat.

Ta doraźność plakatu przełamywana jest właśnie dzięki wydarzeniom takim jak festiwal.

PLAKAT to współbrzmienie dwóch jak najbardziej równoważnych elementów ilustracji i liternictwa. Dlatego podczas PLASTRA obok wystaw i prelekcji związanych z plakatem, odbędą się warsztaty typograficzne, których zadaniem przede wszystkim będzie rozszerzenie zakresu postrzegania klasycznej typografii.

KONCEPCJA:

W przestrzeni toruńskiego CSW prezentowane będą plakaty i prace typograficzne stanowiące wykładnik tego, co w polskiej i światowej grafice projektowej oryginalne i aktualne.

Festiwalowi towarzyszyć będą 4-dniowe warsztaty projektowania graficznego, prowadzone przez znakomitych europejskich designerów, a także specjalnie przygotowane na potrzeby festiwalu wystawy – w tym prezentacja prac wybitnego holenderskiego projektanta Martina Majoora na tarasie CSW, wystawa Władysława Pluty – wybitnego polskiego plakacisty, znanego z precyzji typograficznej, oraz oryginalna ekspozycja projektów Eda Felli, amerykańskiego designera i kaligrafa.

Dodatkowym wydarzeniem odbywającym się w ramach PLASTRA będzie międzynarodowa konferencja dotycząca obalania mitów w projektowaniu graficznym. W konferencji udział wezmą artyści oraz teoretycy sztuki z Polski i Europy m.in. David Crowley, Przemysław Dębowski, Marcin Giżycki, Martin Majoor, Agata Szydłowska, Jacek Mrowczyk, Ewa Satalecka, Andrzej Szczerski.

Festiwalowi towarzyszyć będą prelekcje, wykłady, pokazy filmów i koncert multimedialny.

KURATOR / KOORDYNATOR:

Krzysztof Białowicz / Anna Jankojć

ARTYŚCI / TEORETYCY:

Władysław Pluta (PL), Ed Fella (USA), David Crowley (UK) Jacek Mrowczyk (PL) Martin Majoor (NL), AntonKoovit (EST), Barbara Wais (A), Marcel Bencik (SK) i inni

PRZESTRZEŃ:

/ Wystawa na tarasie CSW

/ Przestrzeń na 3 piętrze CSW

/ Niecka na parterze CSW

Program festiwalu (PDF)

Program konferencji (PDF)

Więcej na www.csw.torun.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas