Designteka

wydarzenia

Finaliści make me! 2012

03.08.2012

Z pośród 130 przesłanych w tym roku na make me! projektów jury wybrało 6 stanowiących przykład dobrego oraz przemyślanego wzornictwa. Staną się one częścią jubileuszowej wystawy przypadającej na pięciolecie konkursu, która zostanie zaprezentowana na Łódź Design Festival (18-28.10.2012). Poza tegorocznymi finalistami zaprezentowane zostaną w jednym miejscu najlepsze prace konkursowe z ubiegłych lat. 18 października podczas otwarcia festiwalu dowiemy się także komu jury przyzna nagrodę główną w wysokości 20 000 zł!

Wyróżnieni w konkursie make me! 2012:

1. Katarzyna Koprowska, Ul Wielkopolski za zwrot w kierunku natury i mikro ogrodnictwa.

Projekt ula wielkopolskiego, z doczepianymi zewnętrznie matami izolującymi, wykonanymi ze słomy, i jednospadowym daszkiem typu „Zieleniak” jest nowoczesnym ulem miejskim. „Dzierżoń”, drugi z zaproponowanych daszków, to daszek dwuspadowy, pokryty klepką drewnianą. Zastosowanie mat zewnętrznych pozwala na regulację temperatury w ulu, bez niepotrzebnego niepokojenia pszczół.

2. Wojciech Drab, Hocki za ukłon w stronę kreatywności, prostotę i ekologiczność.

HOCKI zostały zaprojektowane tak, by nie narzucać gotowych rozwiązań i nie zagłuszać dziecięcej kreatywności nadmiarem bodźców, lecz dawać ich wyobraźni pole do popisu. Choć oparte na prostym pomyśle, nie są zabawką oczywistą i wymagają zaangażowania intelektualnego. Klocki zachęcają do zabawy w grupie, uczą współpracy, sprzyjają integracji. Cztery rodzaje dużych, płaskich elementów, pozwalają na tworzenie wielu przestrzennych konstrukcji w wielkiej skali.

3. Małgorzata Dziembaj, OVO za odwagę w podjęciu trudnego tematu oraz przemyślaną i pieczołowicie dopracowaną formę projektu.

OVO to urna na prochy, która jest odpowiedzią na zmieniające się podejście do kwestii pożegnania zmarłego i pamięci o nim. Pozwala połączyć ekologiczny pochówek z tradycyjną formą upamiętnienia. Składa się z 3 części: ŻYCIE – pojemnik na prochy zrobiony z przyjaznego środowisku, biodegradowalnego materiału; ŚWIATŁO – ceramiczny, półkolisty świecznik; PAMIĘĆ – ceramiczny, półkolisty pomnik z pamiątkową inskrypcją.

4. Jan Lutyk, Ribbon za nietypowe podejście do materiału i tym samym optymalne wykorzystanie jego cech.

Ribbon to innowacyjne podejście do tradycyjnego materiału ─ sklejki, polegające na gięciu jej w trzech kierunkach. Organiczna forma wynika z zachowania się materiału ─ warstwy forniru poddają się naturalnemu przebiegowi włókien drewna. Obiekt wygląda jakby był wykonany z pojedynczej “wstęgi” sklejki, jednak na potrzeby produkcji został podzielony. Dwa tłoczone moduły tworzą jedną nogę, zaś trzy identyczne nogi składają się na jeden stołek. Profile dążą do uzyskania kształtów wypukłych, w miejsce typowych dla wyrobów ze sklejki elementów płaskich, dzięki czemu, zużywając mniej materiału uzyskujemy podobną sztywność. Ekologicznie i ekonomicznie za razem. Użyte drewno to lokalny buk. Stołek można sztaplować.

5. Alicja Patanowska, Ścieranki – rysowanki za funkcjonalność i niecodzienne połączenie kulinarności z zabawą.

Ścieranki-rysowanki to talerze ceramiczne (głównie porcelanowe), których powierzchnia częściowo została pokryta farbą tablicową za pomocą natrysku. Talerze wykonane są tak, by można było wielokrotnie rysować po nich kredą. Do tworzenia produktu wykorzystywane są elementy, które w fabryce ze względów jakościowych traktowane są jako odpady. Talerze nie nadają się do celów konsumpcyjnych. Inspiracją do powstania projektu były modne niegdyś fajansowe, bogato malowane, dekoracyjne talerze na ścianę.

Ścieranki-rysowanki mają na celu wzbudzenie w dziecku kreatywnego myślenia. Mogą być tłem do tworzenia niekonwencjonalnych, wiszących na ścianie obrazów, jak i pomocą w nauce abecadła, a później ortografii, czy np. wzorów matematycznych.

6. Magdalena Waś, Sofa Szara za lekką konstrukcję, prostotę pomysłu odwołującego się do leżakowej tradycji lecz w eleganckiej formie. Za piękną i użyteczną formę.

Podstawowym założeniem projektu było stworzenie sofy ogólnego użytku. Mebel miał być przeznaczony zarówno do wnętrza mieszkalnego, jak i do przestrzeni użytkowej. Źródłem inspiracji stał się kartonowy prostokąt, w który wpisano trzy trójkąty. Poprzez zagięcia boków trójkąta powstały podłokietniki, zyskując tym samym nową wartość przestrzenną. Zaistniała forma jest owocem eksperymentów, badań i prób materiałowych oraz konstrukcyjnych nad kartonowym prostokątem. Końcowy koncept sofy jest materialnym zapisem tamtych doświadczeń.

Po raz pierwszy jury konkursu uznało, że poziom nadesłanych zgłoszeń jest niższy niż w poprzednich edycjach i tylko 6 projektów zasługuje na wyróżnienie i pokazanie na wystawie pokonkursowej.

- Z perspektywy osoby zajmującej się analizowaniem trendów rynkowych czułem lekki niedosyt powodowany poziomem nadesłanych projektów. Zdecydowana większość z nich nie rokuje w mojej ocenie szans na pozytywny debiut rynkowy. Wydaje się, że młodzi designerzy na zbyt dalekim miejscu postawili podstawową zasadę dobrego projektowania – realizację konkretnej potrzeby odbiorcy. Pamiętajmy, że żyjemy w bezwzględnym otoczeniu rynkowym, w którym panuje niepodzielnie prawo podaży i popytu i projektanci muszą mu się poddać – Konrad Jerin, członek jury, redaktor naczelny magazynu „F5”

- Uznaliśmy, że tylko 6 projektów zasługuje na wyróżnienie poprzez pokazanie ich na wystawie w nadziei, że krytyczna ocena zmobilizuje uczestników kolejnych edycji konkursu make me! do odważniejszego i bardziej odpowiedzialnego udziału w konkursie – Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski – członkowie jury, grupa Malafor;

Każde zgłoszenie zostało starannie ocenione przez jury w składzie:

Agnieszka Jacobson-Cielecka – przewodnicząca jury, kuratorka, konsultant merytoryczny Łódź Design Festival,

Gian Luca Amadei – edytor produktu, „Blueprint Magazine”,

Konrad Jerin – redaktor naczelny magazynu „F5”,

Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski – Malafor,

Małgorzata Żmijska – Dyrektor Programowa Łódź Design Festival.

Konkurs skierowany był do młodych twórców między 20 a 30 rokiem życia. Nagroda główna w wysokości 20 000 zł oraz wyróżnienia w postaci wyjazdów studyjnych i staży stwarzają możliwość rozwoju i doskonalenia umiejętności. Prezentacja wyróżnionych projektów podczas festiwalu to niezwykła szansa dla młodych ludzi, aby pokazać swoje pomysły szerokiej publiczności, nawiązać kontakt z firmami i zaistnieć na rynku polskiego, a nawet międzynarodowego wzornictwa.

Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu „make me!”:

2008 – Bartosz Mucha (POOR), projekt: Spinacz

2009 – Paulina Lis, projekt: (wy)Mydelniczka

2010 – Kamila Niedźwiedzka, Nikodem Szpunar, projekt: Lampa Komar

2011 – Thibaut Godard, projekt: Porcelana

Więcej na www.lodzdesign.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas