Designteka

wydarzenia

FOTOFESTIWAL 2010

03.05.2010

Fotofestiwal znany jest ze swojej unikalnej atmosfery, dzięki której już od 9 lat, zawsze w maju, w Łodzi spotykają się wszyscy ci, dla których Fotografia jest pasją, zawodem i sposobem na życie.

Festiwal to przede wszystkim różnorodne formy prezentacji fotografii – wystawy, pokazy slajdów, przegląd portfolio i aukcja fotografii, ale także wiele wydarzeń towarzyszących: warsztaty, wykłady, dyskusje, spotkania autorskie, promocje książek, konkursy i koncerty muzyczne. Co roku w ramach Fabryki Fotografii odbywa się także konfrontacja szkół fotograficznych, przynosząca nowe spojrzenie na najmłodszą fotografię europejską i pozwalająca porównać prace studentów z różnych krajów, szkół i pracowni.

Zbliżająca się 9. edycja będzie wyjątkowo długa. Fotofestiwal rozpocznie się już 6 maja. Główny festiwalowy weekend, podczas którego zaplanowane są najciekawsze wydarzenia to 6-9 maja, ale wystawy można oglądać do 30. W roku 2010 tematem przewodnim jest miłość, relacje, związki… Główna wystawa „All my lovin’. Wszystko o miłości” to opowieść o tęsknocie, kompromisach i walce. To szereg indywidualnych, intymnych historii, przedstawionych z zadziwiającą szczerością, która od widza wymaga dużo wrażliwości, ale i odwagi. To oprócz spotkań z człowiekiem, także głęboki obraz relacji międzyludzkich, zmieniających się norm społecznych i niezmiennych ludzkich potrzeb.

Grand Prix Fotofestiwal 2010 to indywidualne wystawy wyselekcjonowane spośród projektów zgłaszanych przez fotografów i kuratorów. W tym roku otrzymaliśmy ponad 550 zgłoszeń, z których jury fotofestiwalowe wybrało 10 projektów. Wystawy nie łączy wspólny temat, ma ona być prezentacją kilku ciekawych sylwetek i tematów. W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda SanDisk Grand Prix Award, w wysokości 10 000 zł, ufundowana przez Głównego Sponsora Fotofestiwalu, firmę SanDisk.

Wydarzenia odbywają się w całym mieście, a najważniejsze wystawy – w fabrycznych halach Łódź Art Center. Tam także serię warsztatów i prezentacji organizuje Akademia Nikona. Program ten przeznaczony jest dla profesjonalistów, którzy chcą poznać zaawansowany technologicznie sprzęt i skorzystać z wiedzy mistrzów fotografii, a także dla amatorów zainteresowanych rozszerzaniem wiedzy fotograficznej i robieniem ciekawszych, bardziej kreatywnych zdjęć. Na trzydniowy cykl spotkań złożą się: zajęcia teoretyczne, warsztaty oraz prezentacje fotoekspedycji.

Od kilku lat Fotofestiwal jest największym w Polsce i jednym z najbardziej znaczących wydarzeń tego typu w Europie. Jest członkiem dwóch światowych stowarzyszeń festiwali fotografii: Photo Festival Union i Festival of Light. Dzięki temu na stałe współpracuje z międzynarodowymi kuratorami, którzy co roku biorą udział w tworzeniu festiwalowego programu i przyjeżdżają do Łodzi z wykładami, warsztatami i prelekcjami.

Więcej informacji: www.fotofestiwal.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas