Designteka

wydarzenia

GDYNIA DESIGN DAYS 2014

23.05.2014

GDYNIA DESIGN DAYS 2014 – co w tym roku?

Tegoroczny festiwal Gdynia Design Days, pod hasłem MIASTO+, tworzy nową rzeczywistość projektową, a nie tylko ją odtwarza. Innowacyjne projekty zaprezentowane podczas wydarzenia staną się naturalną częścią gdyńskiego krajobrazu. Nad realizacją festiwalu pracuje centrum designu w PPNT Gdynia we współpracy z gronem profesjonalistów z polski i zagranicy. Premiera projektów już 4 lipca 2014 r. Zapraszamy do Gdyni!

Projektanci zaproszeni do współtworzenia festiwalu zaprojektują zupełnie nowe, zaangażowane społecznie obiekty użytkowe, które mają odpowiedzieć na potrzeby społeczności miejskiej. Premiera kilkunastu projektów nastąpi podczas Gdynia Design Days 2014.

Struktura programowa tegorocznego festiwalu krąży wokół hasła MIASTO+, rozróżniając wystawy i projekty według umownego podziału mieszkańców na trzy grupy wiekowe: 5+, 30+, 60+. Mieszkańcy w zależności od wieku mają inne potrzeby i każdy z nich tworzy inny związek z miastem. W projektach podjęte zostaną próby znalezienia wspólnego mianownika pomiędzy generacjami 5+ i 60+, dopełnieniem których jest grupa 30+.

Festiwal rozpocznie się od spotkania poprowadzonego przez dra Huberta Bilewicza, krytyka sztuki. Uczestnicy panelu spróbują odpowiedzieć na pytanie: „Czym jest miasto?”. Ponadto prowadzący spotkanie przybliży cechy charakterystyczne Gdyni, przedstawiając jej zarys historyczny, urbanistyczny i socjologiczny.

Wystawa główna w twórczy sposób odpowie na hasło przewodnie Gdynia Design Days. Kurator Agnieszka Jacobson-Cielecka zaprosiła do udziału w wystawie MIASTO+ 5.30.60. młodych projektantów z Polski i z zagranicy, którzy jako obserwatorzy z zewnątrz zaprezentują świeże spojrzenie na nasz region. Wszystkie projekty będą prototypami, które podczas festiwalu zostaną pokazane szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Na festiwalu nie zabraknie projektów, które rozwiązują problemy mieszkańców. W ramach inicjatywy „PLAŻA 60+” zbadane zostaną relacje generacji 60+ z gdyńską plażą, która jest dla seniorów jednym z najważniejszych punktów na mapie codziennych aktywności. Efektem pracy projektantów będą innowacyjne obiekty, uwzględniające specyfikę i potrzeby osób starszych. Projekty powstają w oparciu o badania socjologiczne na temat sposobów eksploatowania plaży przez seniorów, a także badania związane z formami rekreacji osób starszych.

W ramach projektu „MOBILNE SZKLARNIE MIEJSKIE – uprawa ogórka szklarniowego z widokiem na morze” uwaga skupiona jest wokół zwyczajów pokoleniowymi, z których wynika, iż emeryci w związku z większą ilością czasu wolnego nadal chętnie spędzają go pracując w ogródkach działkowych. Niestety ogródki działkowe coraz częściej znikają z krajobrazów miast, dlatego chcemy zaproponować alternatywę w postaci miejskiej szklarni. Obiekty, które powstaną dzięki wspomnianym projektom, mają szansę na dalsze, pofestiwalowe istnienie w krajobrazie miejskim Gdyni.

Mobilna szklarnia zostanie zaprezentowana w Terminalu Designu na placu Kaszubskim, który w tym roku zostanie podzielony na strefy wiekowe. Strefa 5+ – dla najmłodszych – „Plac budowy relacji” to interaktywny plac zabaw, w którym każdy budowniczy może skonstruować wszystko, na co pozwoli mu jego wyobraźnia. Plac zabaw dedykowany dzieciom stanie się miejscem, w którym wszystkie generacje mogą współistnieć. Przestrzeń 30+ nawiąże do archetypu idealnego domu, który łączy pokolenia. Gospodarzami są mieszkańcy 30+, którzy zapraszają pod swój dach dzieci i dziadków. Dopełnieniem będzie wystawa poświęcona zjawiskom społecznym zachodzącym w teraźniejszych miastach. Zaprezentujemy projekty ukazujące zmiany w kontekście urbanistyki, ekologii i mikroekonomii – zarówno te, które są wynikiem działań władz, jak również te będące efektem starań samych mieszkańców.

Gdynia Design Days 2014 to wydarzenie, podczas którego wszyscy entuzjaści projektowania znajdą coś dla siebie. Liczne wykłady, warsztaty i akcje w przestrzeni publicznej pozwolą nam zrozumieć miasto i poczuć się w nim jak u siebie. Mam nadzieję, że dzięki temu zintegrujemy się jako mieszkańcy MIASTA+.

MIASTO+|5.30.60

Wystawa główna festiwalu Gdynia Design Days

Miejskie meble, przedmioty i akcesoria służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Stworzone przez najzdolniejszych młodych polskich projektantów z myślą o mieszkańcach Gdyni i turystach odwiedzających miasto. Będzie można je zobaczyć już 5 lipca na wystawie MIASTO+|5.30.60 w ramach Gdynia Design Days.

Tematem tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days jest miasto: jego tożsamość i mieszkańcy, interakcje między nimi to, w jaki miejska rzeczywistość jest współtworzona przez Gdynian w różnym wieku.

Do przygotowania wystawy głównej organizator Festiwalu – Centrum Designu Gdynia – zaprosił kuratorkę – Agnieszkę Jacobson-Cielecką. – Inspiracją dla projektantów tworzących obiekty na wystawę jest sama Gdynia – jej wygląd, historia i atmosfera ukształtowane przez modernizm, morze i ludzi – mówi kuratorka.

Projektanci biorący udział w projekcie są młodzi lub bardzo młodzi, którzy zdążyli już zaznaczyć swoją obecność ciekawymi realizacjami, udziałem w ważnych wystawach oraz nagrodami w konkursach designu. Pochodzą w większości z głębi lądu i pewnie dlatego najmocniej przemawia do ich wyobraźni nadmorski, otwarty charakter Gdyni.

Zadanie jakie otrzymali to stworzenie projektów adresowanych do mieszkańców miasta i przyjezdnych w każdym wieku. Projektów wchodzących w dialog z otoczeniem, odpowiadających na potrzeby i pragnienia ludzi. To miejskie meble, przedmioty i akcesoria służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Inne, to przedmioty – pamiątki, użytkowe lecz niosące ładunek emocjonalny przez swoją materię i skojarzenia. Jak mówi kuratorka: – Przedmioty, które podobnie jak modernistyczna architektura mają szansę się nie zestarzeć.

PROJEKTANCI:

Izabela Bołoz: www.izabelaboloz.com

Jan Kochański: www.jankochanski.com

Kosmos Project: www.kosmosproject.com

Agata Matlak-Lutyk i Jan Lutyk: www.lutyk.pl

Natural Born Design: www.naturalborndesign.pl

Jola Starzak i Dawid Strębicki: www.atelierstarzakstrebicki.pl

Tabanda: www.tabanda.pl

KURATOR: Agnieszka Jacobson-Cielecka

ORGANIZATOR: Centrum Designu Gdynia – PPNT Gdynia

MIEJSCE: Centrum Designu Gdynia w Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, ul. Aleja Zwycięstwa 96/98, 81-451 Gdynia

CZAS TRWANIA: 5 lipca do 30 sierpnia 2014

Więcej na www.gdyniadesigndays.eu

 

 

 

 

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas