Designteka

wydarzenia

Gdyńskie projekty na Łódź Design

10.10.2014

Prototypy zaprojektowane dla miasta, pomorskie wzornictwo zaprezentowane w niekonwencjonalny sposób – poprzez smak i zapach oraz instalacja mobilnej szklarni miejskiej. Tak Gdynia zaprezentuje się podczas Łódź Design Festival.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days 2014 było miasto i jego mieszkańcy. Większość projektów powstała specjalnie z myślą o Gdyni, prezentując interpretację przestrzeni publicznej oraz stylu życia Gdynianina w każdym wieku (Miasto+). Niektóre z poruszonych zagadnień są jednak uniwersalne i możliwe do wykorzystania w każdej tkance miejskiej (Cucumis Mobile).

Wystawa MIASTO+ to 7 prototypów przygotowanych przez młodych, uzdolnionych projektantów z całej Polski. Projekty wchodzą w dialog z otoczeniem, odpowiadając na potrzeby i pragnienia ludzi. Efektem pracy są miejskie meble i przedmioty służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Inne to przedmioty pamiątki, użytkowe lecz niosące ładunek emocjonalny przez swoją materię i skojarzenia – mówi Agnieszka Jacobson-Cielecka, kurator wystawy.

Zanikające ogródki działkowe w centrach miast i jednoczesna potrzeba dostępu do świeżych warzyw i owoców – to ogólnoświatowy trend, którym zajęli się pomorscy projektanci. Cucumis Mobile – mobilna szklarnia miejska dedykowany jest głównie seniorom, którym najbliższy jest sposób spędzania wolnego czasu na działce. – Jeśli projekt odpowiada na potrzeby seniorów i spotka się z ich aprobatą, młodsze pokolenie tym bardziej go przyjmie – mówi Paweł Pomorski, kurator i uczestnik projektu.

Kreatywni projektanci i innowacyjne produkty – tak Pomorze prezentowało się podczas Milan Deign Week 2014. Wystawa Smak Przedmiotu to efekt współpracy Grupy Razy 2 –kuratorów wystawy z Rafałem Wałęsą – szefem kuchni Restauracji Sztuczka w Gdyni. To opowieść o produktach w języku niewerbalnym – w formie specjalnie skomponowanych potraw. Na wystawie można rozsmakować się m.in. w cieple grzejnika, szybkości roweru, czy doświadczeniu dziecięcej zabawy. Znajdzie się także coś dla duszy i wspomnień.

Wystawy Miasto+ i Smak Przedmiotu można zobaczyć w Muzeum Miasta Łodzi w dniach 9-19 października br. Cucumis Mobile zlokalizowany będzie przed Centrum Festiwalowym 1.

Więcej na: www.centrumdesignu.gdynia.pl

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas