Designteka

wydarzenia

Houbobrani v Praze!

17.10.2012

Czesi zbierają polskie grzyby!

W gąszczu traw tekturowe grzyby, na drzewie wełniana jemioła, między gałęziami pajęczyna, a na niebie pluszowa chmura. We wrześniu 2011 roku roku podczas Grzybobrania Fundacja Form i Kształtów zamieniła Park Kultury w podwarszawskim Powsinie w las pełen niekonwencjonalnych instalacji. Sukces tego projektu spowodował, że będzie miał on swoją kontynuację – czas na Grzybobranie w stolicy Czech!

Uciekając od szablonowych rozwiązań i wbrew prostym skojarzeniom, Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów postanowiła zaprezentować craft art w nieoczywistym dla niej kontekście jakim jest las. Źródłem inspiracji dla projektu było grzybobranie, a tematem z jakim zmierzyli się zaproszeni do współpracy projektanci – obiekty leśne. Przy wejściu na „wystawę” rozdane zostały mapy, atlasy grzybów oraz „koszyki”. Zbierając tekturowe grzyby projektu Roberta Czajki można było niespodziewanie natknąć się na leśne instalacje. Inaczej niż w tradycyjnych przestrzeniach wystawienniczych, należało zachować czujność, aby spacerując po krętych ścieżkach niczego nie przeoczyć.

Projekt został przyjęty z entuzjazmem w Warszawie, a jego kuratorka postanowiła pomysł niecodziennego Grzybobrania przenieść na grunt czeski, gdzie zbieranie grzybów jest narodową tradycją. 4 listopada tekturowe muchomory i smardze zaprojektowane przez Roberta Czajkę będą zbierać Czesi w praskim parku Stromovka. W zeszłym roku wśród zaproszonych projektantów znaleźli się: Nina Braun, Marta Niemywska i Dawid Grynasz, Magdalena Frankowska, Dominik Cymer i Kasia Lorenz, Michał Jońca, Magda Major i Anna Ławrynowicz, Studio Mysikrólik, Kacper Grochowski, Iza Gkagkanis, Ania Iwaniuk, Mirella von Chrupek, Tomasz Dubiel. W tym roku z tematem Grzybobrania zmierzą się designerzy z Czech, m.in. Studio DeForm, Okolo, Trash Made, Qubus.

Grzybobranie, podobnie jaki inne projekty Izy Rutkowskiej z Fundacji Form i Kształtów, jest pewną mutacją działań site-specific. Uwzględnia zmiany przestrzeni, która nie została zaprojektowana jako galeria sztuki. Projekty Fundacji opierają się nie tylko na uwypukleniu dostrzegalnych lub odkrywaniu ukrytych w przestrzeni znaczeń, ich przetworzeniu i prezentacji, ale również na próbie rozwiązywania problemów społecznych, jakim w przypadku Wyprzedaży był spór pomiędzy właścicielem lokalnej klubokawiarni a wspólnotą mieszkaniową. Zawsze angażują osoby różnych profesji, które pod pretekstem tworzenia ręcznie wykonywanych obiektów poznają się i wchodzą ze sobą w dialog. I to właśnie dialog, a nie same obiekty są kluczowe dla projektów Fundacji Form i Kształtów. Iza Rutkowska nawiązuje do prostych skojarzeń, uniwersalnych tematów, które są łatwe w odbiorze zarówno w Polsce jak i za granicą, nadaje projektom formę, którą ludzie w każdym miejscu mogą wypełniać innymi treściami.

Fundacja Form i Kształtów przybliża craft art tym, którzy na co dzień nie mają styczności z designem. Pozwala wchodzić w interakcję z obiektami, bawić się nimi przez chwilę, a czasami także własnoręcznie tworzyć.

Projekt jest finansowany ze środków Stowarzyszenia Profilmedia, organizatora Designblok w Pradze oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Grzybobranie w Pradze odbędzie się 4 listopada br. w godz. 12 – 18 w Parku Stromovka.

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas