Designteka

wydarzenia

Hubek i Spaghetti Monster w Brukseli

28.09.2012

Wystawa prac poznańskich projektantów w Parlamencie Europejskim.

Mediolan, Berlin, a teraz Bruksela. Poznański design podbija Europę. W dniach 1-5 października w Parlamencie Europejskim odbędzie się wystawa mebli i przedmiotów użytkowych zaprojektowanych przez artystów z Poznania. Na wystawę „PERSPECTIVE_S FROM POZNAN” zaprasza Miasto Poznań. Stolica Wielkopolski to miasto, w którym realizowanych jest wiele projektów z dziedziny designu.

Miasto Poznań wspiera kreatywność młodych ludzi, czego efektem są dwa konkursy zorganizowane dla poznańskich projektantów. Podczas „Designedforpoznan.pl – meble miejskie dla Poznania” i „Designedinpoznan.pl – koncept – wdrożenie” wyłoniono laureatów, których prace złożyły się na wystawę PERSPECTIVE_S FROM POZNAN, którą w pierwszych dniach października będzie można zobaczyć w Parlamencie Europejskim.

„Klimat wystawy potwierdza silną tendencję rozwojową poznańskiego designu i jednocześnie jest namiastką dużego potencjału lokalnych projektantów. Pokolenie projektantów, którzy wspólnie z miastem realizują wystawę PERSPECTIVE_S to artyści, którzy w świadomy sposób kreować będą w najbliższych latach wizerunek polskiego designu rozwiązującego indywidualne problemy i proponujące światu uniwersalne rozwiązania – podkreśla prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Wystawa jest częścią Brussels Design September, który odbywa się w stolicy Europarlamentu od 22 do 29 września. Jej pobyt w Brukseli to zarazem część europejskiego tournée zwycięskich projektów. Po udanej prezentacji w Temporary Museum for New Design w Mediolanie oraz w Hauptbanhof podczas DMY Berlin 2012 poznańscy młodzi projektanci zaprezentują swoje prace w Parlamencie Europejskim. Oficjalne otwarcie odbędzie się 2 października, o 18:30.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć projekty stworzone po to, aby wzbogacić przestrzeń miejską, ale i takie, które ułatwiają codzienną egzystencję. Odwołują się one do podstawowej funkcji designu, która ma na celu podniesienie komfortu życia codziennego w połączeniu z przyjemnością wizualną, jaką daje zaprojektowany przedmiot. Dlatego też na wystawie znalazły się między innymi: „Electricity” – miejska ławka wykonana z ciepłego betonu, z wmontowanym systemem, który umożliwia ogrzanie i suszenie siedziska w deszczowe dni oraz portem usb, który pozwala naładować telefon czy laptopa; „Rozgrzej Rączki” – „przyrząd” montowany w przestrzeni miasta umożliwiający ogrzanie rąk w mroźne dni, „Hubek” – siedzisko miejskie przypominające kształtem hubę, „wyrastające” w różnych najmniej oczekiwanych miejscach – na ścianach i płotach – zastępujące tradycyjne miejskie ławki oraz „Spaghetti Monster” – przybornik biurkowy, wykonany przy użyciu materiału odpadowego.

Poznań od lat konsekwentnie buduje swój wizerunek miasta przyjaznego designowi. Bliskie sąsiedztwo Berlina sprawia, że zachodnie, nowoczesne trendy w dziedzinie projektowania przenikają się z poznańską tradycją, co sprawia, że powstaje tutaj wiele interesujących projektów z dziedziny designu. To właśnie w Poznaniu rozwija się pierwsze w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu Concordia Design, zaś dwie uczelnie wyższe edukują studentów wzornictwa. Działa tutaj także międzynarodowa wyższa szkoła projektowania School of Form.

Czas ekspozycji: 01.10.2012 – 5.10.2012

Miejsce wystawy: Parlament Europejski

Kurator: wystawy: Mateusz Wróblewski, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, tel. 48 695 754 172.

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas