Designteka

wydarzenia

Ikony designu w Luminosferze

03.07.2014

Luminosfera, warszawski showroom z oświetleniem mieszczący się przy ulicy Bakalarskiej 34, posiada wyjątkowo bogatą ofertę lamp. Wśród wielu znakomitych marek znajduje się tam również Martinelli Luce, z kultowym obiektem pożądania miłośników dobrego designu: „Pipistrello” proj. Gae Aulenti.

Gae Aulenti (1927-2012)

Mówi się o niej „pierwsza dama włoskiego designu XX wieku”. Była architektką, projektantką wnętrz i form przemysłowych, dekoratorką, pracownikiem naukowym, a także scenografką teatralną.

Gae Aulenti ukończyła architekturę na politechnice w Mediolanie. Jeszcze w latach 50., w czasie studiów, rozpoczęła współpracę z legendarnym magazynem „Casabella Continuita”, poświęconym architekturze i wzornictwu, którego była dyrektor artystyczną. Była kobietą renesansu, działała z sukcesami na wielu polach. Wykładała na uczelniach, projektowała stoiska da firm, scenografie teatralne, wnętrza, a także meble.

Największy rozgłos przyniosły jej projekty architektoniczne: przebudowa dworca d’Orsay w muzeum Musée d’Orsay i galeria sztuki współczesnej w Centre Pompidou. Zaprojektowała też pawilon włoski na Expo w Sewilli w 1992 r.

Jej pierwsze słynne projekty mebli Aulenti pochodzą z lat 60. ubiegłego wieku, było to: składane krzesło „April” dla Zanotty (1964) i lampa „Pipistrello” dla Martinelli Luce (1965). „Pipistrello” znaczy po włosku „nietoperz” – pofałdowane ścianki klosza rzeczywiście przypominają skrzydła, teleskopowa podstawka lampy umożliwia regulowanie wysokości. Pełna wdzięku „Pipistrello” jest dziś obiektem pożądania kolekcjonerów, podobnie jak futurystyczna lampka „Ruspa” stworzona w 1968 r. dla Martinelli Luce. Aulenti pracowała dla wielu producentów mebli i oświetlenia, m.in. dla firm: Artemide, Kartell, Fontana, Knoll, Poltrona Frau, Stilnovo, Tecno, i Zanotta.

1968 lampa biurkowa „Ruspa”, Martinelli Luce

1965 lampa „Pipistrello”, Martinelli Luce

Więcej na www.luminosfera.pl

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas