Designteka

dodatki

Ilustrowany elementarz dizajnu

04.10.2012

Prezentujemy „Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów”.

Tekst: Ewa Solarz

Opracowanie graficzne: Anna Niemierko

Ilustracje: AROBAL Bartek Kociemba, Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Ada Buchholc, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Joanna Gniady, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Tymek Jezierski,Paweł Jońca, Karolina Kotowska, Tomasz Leśniak, Anna Niemierko, Ola Niepsuj, Agata ENDO Nowicka, Marianna Oklejak, Joanna Rusinek, Dawid Ryski, Marta Sławińska, Maria Strzelecka, Marta Szudyga, Dennis Wojda, Aleksandra Woldańska-Płocińska

Format: 21 x 19 cm

Ilość stron: 112

Oprawa twarda

Dla dzieci 5+

cena detaliczna: 35 zł

wydawca: Wytwórnia

data premiery: 15 października 2012

„Ilustrowany elementarz dizajnu, czyli 100 rzeczy narysowanych przez 25 ilustratorów”:

Dizajn jest wszędzie! Drogi rodzicu, drogi dzieciaku, czy myśleliście o tym, jak powstały rzeczy, które mamy wokół siebie? Kto zdecydował, jak mają działać, z czego mają być zrobione i jak mają wyglądać? Kto je zaprojektował? Bo właśnie na tym polega projektowanie, czyli dizajn. A zaprojektowane jest naprawdę wszystko: i rzeczy bardzo małe, jak spinacz do papieru, i te bardzo duże, jak samolot; i te zwyczajne, jak wiadro, i eleganckie jak perfumy; i rzeczy do ubrania, jak trampki, i do jedzenia, jak cukierki. Wszystko! 100 rzeczy obejrzycie w elementarzu, tysięcy pozostałych szukajcie wokół siebie. Nasza książka też została zaprojektowana. 25 ilustratorów przygotowało po cztery rysunki, każdy wymyślił je inaczej. Potem grafik zaprojektował, jak to wszystko ładnie i funkcjonalnie złożyć w całość. Obok obrazków znajdziecie informacje o autorach ilustracji oraz twórcach rzeczy, które przedstawiają. Przyjemnego oglądania i odkrywania wszędobylstwa dizajnu!

Ewa Solarz po raz kolejny uświadamia nam, że wszystko, co nas otacza, to dizajn. Autorka wybrała 100 przedmiotów, które z codziennego użytkowania zna niemal każde dziecko i dorosły. Większość pokazanych rzeczy z czasem weszło do kanonu dizajnu.

Książka ma być pretekstem do wspólnego, dzieci i rodziców, odkrywania wokół siebie świata rzeczy zaprojektowanych – do ich nazywania i myślenia o nich jako o przemyślanych wynalazkach. Do uwrażliwienia na przedmioty.

Wybrane przez autorkę obiekty zostały narysowane przez grupę utalentowanych artystów młodego pokolenia. Tak powstał podwójny elementarz: i dizajnu, i polskich ilustratorów.

Każdy z nich narysował po cztery przedmioty. Prezentujemy je w książce według kolejności alfabetycznej nazw przedmiotów, jak to w elementarzu. Każdy przedmiot ma swoją metryczkę: podstawowe informacje dla rodziców (data powstania projektu, nazwisko projektanta), tak aby dzieci będą mogły dowiedzieć się np. kto zaprojektował słynny scyzoryk szwajcarskiej armii albo butelkę „Coca-Coli”, albo w którym roku powstały: opakowanie czekolady “Jedyna” czy flakon perfum “Chanel nr 5″, skuter “Vespa”, czy trampki “Converse”.

Książce towarzyszy (a może jest odwrotnie?) wystawa ilustracji pod tym samym tytułem. Autorka książki jest jej kuratorem. Wystawa będzie jednym z wydarzeń tegorocznego Łodź Design Festival i będzie ją można oglądać w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi przy ul. Tymienieckiego 24 w dniach 18-28.10.2012

http://www.lodzdesign.com/2012/wydarzenia/edukreacja/ilustrowany-elementarz-dizajnu/

Ewa Solarz (idea, tekst, kurator wystawy)

ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka, prowadzi internetowy poradnik wnętrzarski www.domplusdom.pl, wcześniej współpracowała z magazynem „Dom & Wnętrze”. Autorka książki dla dzieci D.E.S.I.G.N. (Dwie Siostry). Jest ściśle związana z Łódź Design Festiwal. Jest kuratorką Edukreacji – części festiwalu skierowanej do dzieci i „Must Have” -cyklicznego plebiscytu i wystawy prezentujących najciekawsze produkty polskich projektantów wdrożone do produkcji. Organizuje i prowadzi warsztaty dla dzieci promujące i oswajające dzieci z wzornictwem przemysłowym. Mama Jaśka i Marianki.

Anna Niemierko (projekt graficzny)

ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Projektowania Książki. Obecnie pracuje jako grafik – freelancer. Specjalizuje się w grafice wydawniczej (ilustracja, projektowanie książek i znaczków pocztowych). Wielokrotnie nagradzana w konkursach w kraju, jak i zagranicą.

Ilustratorzy

Wśród zaproszonych do współtworzenia tego projektu ilustratorów są najciekawsi, najbardziej utalentowani artyści młodego pokolenia. Tacy, którzy już odnieśli sukces i tacy, którzy świat zaraz dostrzeże. Są wśród nich nie tylko ilustratorzy książek dla dzieci, ale także tacy, którzy z tematem ilustracji dla dzieci zmagali się po raz pierwszy.

Więcej na www.wytwornia.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas