Designteka

wnętrza

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

26.05.2021

Styl życia, jaki prowadzimy, a także czas pandemii zmusił nas do długotrwałego przebywanie w domu, gdzie jakość powietrza – choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy – bywa nie najlepsza. Jak wykazują badania niekorzystny wpływ na nasz organizm mają urządzenia elektryczne, ale również meble, syntetyczne materiały, a nawet same środki używane do codziennej pielęgnacji czy wręcz powietrze, jakim oddychamy. Stąd też tak częste w ostatnich dziesięcioleciach alergie, astmy oraz wszelkie choroby związane z pogorszeniem wydolności organizmu. Warto wtedy pomyśleć o wentylacji mechanicznej.

Wiele badań naukowych wskazuje, że nad ranem w sypialni z zamkniętymi drzwiami i oknami, stężenie dwutlenku węgla w powietrzu gwałtownie przyrasta. W związku z tym stężenie może być nawet 6-8 krotnie większe w stosunku do średniej zawartości w powietrzu atmosferycznym. Nowoczesna wentylacja mechaniczna może ten problem rozwiązać.

Zagrożeniem jest CO2

Dwutlenek węgla (CO2) jest bezbarwnym, bezzapachowym, niepalnym gazem. Jest cięższy od powietrza i rozpuszcza się w wodzie. W małych stężeniach nie jest groźny dla człowieka, w dużych natomiast stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Nasz organizm daje nam wtedy pewne sygnały, takie jak uczucie duszności, niepokoju czy wzrastająca liczba oddechów. Zauważamy również problemy z koncentracją, budzimy się w nocy bądź nie możemy zasnąć. Znów kluczową rolę ogrywa tu prawidłowa wentylacja. Gdy jej brakuje, wysokie stężenie tego gazu powoduje zmniejszenie możliwości obronnych organizmu, a nawet śmierć. – tłumaczy Norbert Górski, dr n. med., otolaryngolog, specjalista chorób nosa i zatok.

Wentylacja mechaniczna z czujnikiem CO2

Niektórym z pewnością wydaje się, że regularne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien jest wystarczające, aby zagwarantować przepływ i świeże powietrze w naszych domach. Niestety, to nieprawda. Wręcz część z nas unika otwierania okien ze strachu przed utratą ciepła bądź nieprzyjemnymi zapachami płynącymi z zewnątrz. Pomocne jest tu rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze w branży instalacyjno-budowlanej – nowoczesna wentylacja mechaniczna od sprawdzonego producenta. Przykładem może być np. system VASCO SILENT VENTILATION wyposażony w czujnik dwutlenku węgla, regulujący intensywność pracy wentylacji w zależności od zmian stężenia CO2 w pomieszczeniu, w którym jest umieszczony.

To od ilości osób przebywających na co dzień w danym pomieszczeniu zależy poziom stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Kiedy wzrasta jego poziom, rekuperator zwiększa obroty, aż osiągnie komfortowy poziom stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Zmiany poziomu obrotów wentylatorów dokonywane są w sposób płynny, a kontrola zawartości CO2 wykonywana jest co 3 minuty. Nowoczesna wentylacja mechaniczna, taka jak system VASCO została tak zaprojektowana, aby czujnik łączył się z rekuperatorem radiowo, a do jego zasilania wystarczy 230V. Dla uzyskania pełnego komfortu w typowym domu jednorodzinny należy zamontować czujnik dwutlenku węgla w salonie oraz drugi w sypialni.

Wentylacja mechaniczna chroni domowników przed złą cyrkulacją powietrza. Dzięki niej cały dom może być wypełniony świeżym powietrzem o niskiej zawartości dwutlenku węgla.

Więcej to na: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas