Designteka

wnętrza

Kabiny dla indywidualistów

18.07.2010

Płytki ceramiczne z nadrukiem przedstawiającym ulubione miejsce, umywalka z ornamentem naszego projektu…

Naturalna potrzeba zaznaczania swojej indywidualności znalazła odzwierciedlenie także w produktach wyposażenia łazienek. W trend indywidualizacji produktowej doskonale wpisuje się także oferta modułowych rozwiązań stosowanych w kabinach Novellini, włoskiego producenta produktów wyposażenia łazienek.

Kolekcje kabin prysznicowych „Kuadra”, „Go”, „Giada”, czy „Coral” marki Elysium (ekskluzywna linia produktów Novellini) to doskonałe przykłady nowatorskiego podejścia do tematu kreowania przestrzeni prysznicowej. Zasadniczą innowacją w tych kabinach jest system modułów, pozwalający na tworzenie w obrębie każdej z tych kolekcji wielu kombinacji zarówno samego kształtu kabiny, jak też dostosowywania jej do przestrzeni łazienkowej. Doskonałym przykładem jest tu seria „Go”, która daje trzydzieści różnych możliwości aranżacji strefy prysznicowej. Ta imponująca liczba wariantów powinna zaspokoić gusta i potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Niepodważalnym atutem wszystkich propozycji Novellini jest ich „otwarta”, lekka forma oraz wzorniczy minimalizm. Cechy tych produktów pozycjonują ich producenta, firmę Novellini w światowej czołówce kreatorów wzorniczych trendów dla produktów wyposażenia wnętrz.

Minimalizm przede wszystkim

Głównym elementem serii kabin modułowych Novellini jest pojedyncza, stała ścianka z hartowanego szkła (w serii „Go” dostępna także w wersji półokrągłej). W zależności od potrzeb może być montowana do ściany lewej lub prawej, w przypadku serii „Go” także równolegle do niej, tworząc w ten sposób otwartą z obu stron przestrzeń kąpielową. To rozwiązanie choć bardzo eleganckie i będące przykładem ekstremalnego minimalizmu w formach prysznicowych, wśród niektórych może budzić wątpliwości związane z wylewaniem się wody poza strefę kabiny. Mając to na uwadze Novellini w serii „Go” daje możliwość zamocowania do głównej tafli kabiny skrzydła obrotowego lub dwóch skrzydeł w przypadku montażu głównego elementu równolegle do ściany. Po rozłożeniu skrzydeł kabina na powrót przybiera jednopłaszczyznową minimalistyczną formą a subtelne profile nie burzą jej efektu, a jedynie wprowadzają wrażenie dynamizmu i porządkują. W przypadku kabiny „Kuadra Walk” funkcję ogranicznika wychlapywania wody pełni szklane skrzydło montowane na stałe, prostopadle do głównej ścianki kabiny. Rozwiązanie to łączy w sobie wysokie znamiona funkcjonalności i wyszukane wzornictwo, nawiązujące do najnowsze trendów wzorniczych zmierzających do „otwierania” form kąpielowych.

Modułowe „walk in”

System modułowości oczywiście zakłada wielość elementów w poszczególnych seriach kabin. Stąd uzupełnieniem podstawowego elementu jakim jest główna ścianka kabiny lub jak w przypadku serii „Coral” Elysium (ekskluzywnej marki Novellini) dwuczęściowych drzwi, są dodatkowe ścianki boczne. Mając już takie „wsparcie” aby stworzyć wyjątkową przestrzeń prysznicową typu ‘walk in’ w narożniku wystarczy odpowiednio skomponować ze sobą dwie tafle szkła, o jednakowej bądź różnej szerokości. Możliwości takie dają wszystkie z opisywanych serii kabin – „Go”, „Coral”, „Giada” i „Kuadra”. Modułowe kabiny typu ‘walk in’ to bardzo przejrzyste i lekkie formy, a jedynymi ich elementami konstrukcyjnymi są profile mocujące do ściany i drążki stabilizujące. Tym samym rozwiązania te doskonale wpisują się nie tylko w ugruntowaną już światową modę na „otwieranie” przestrzeni kąpielowych a także w dążenie do tworzenia oszczędnych w wyrazie niemalże bezprofilowych form prysznicowych. Rozwiązania te doskonale sprawdzają się w nowoczesnych salonach kąpielowych często stanowiąc ich kompozycyjną dominantę.

Na tle oszczędnych w wyrazie rozwiązań wyróżnia się kolekcja „Kuadra”, którą cechują eleganckie aczkolwiek zdecydowane kształty podkreślone przez wyraźnie obramowanie i solidny profil. Mimo to pozostaje ona utrzymana w minimalistycznej stylistyce a jej oryginalna forma została doceniona nagrodą główną w prestiżowym konkursie „Łazienka – Wybór Roku 2010”. Z uwagi na wspomnianą prostotę i lekkość modułowych kabin „walk in” najbardziej wyrazisty akcent stanowią drążki stabilizujące. W sytuacji braku konkurencji ze strony profilów to one stają się głównym elementem konstrukcyjnym przykuwającym uwagę swą rzeźbiarską formą.

Praktyczna lekkość formy

Kabiny z kolekcji „Kuadra”, „Coral” „Giada” i „Go” z uwagi na swój nowoczesny design i minimalizm formy najefektowniej prezentują się zamontowane bezpośrednio na podłodze wyłożonej płytkami. Obecnie jest to niezwykle popularny kierunek w aranżacji stref prysznicowych, dlatego nie bez powodu Novellini przystosowało własną ofertę do montażu w takiej właśnie wersji. Rozwiązanie to zwłaszcza w kabinach typu „walk in”, gdzie można dowolnie zaplanować szerokość wejścia do strefy kąpieli, jest znacznym udogodnieniem zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście wszystkie systemy mogą być także zamontowane na dedykowanych do nich, stylistycznie spójnych brodzikach Novellini.

Przykład kolekcji Novellini w dobitny sposób pokazuje, że nowatorstwo w kabinach prysznicowych może leżeć także w prostocie. Oczywiście prostota jest tu wyrażona poprzez minimalizm elementów, które dopiero w ujęciu w modularny system dają wyrafinowany efekt. To rozwiązania nie tylko pozwalają stworzyć kabinę według własnej wizji, ale w wielu przypadkach dają możliwość aranżacji strefy prysznicowej w miejscach, w których trudno zamontować tradycyjną kabinę. Oferta Novellini to doskonały przykład nowatorskiego podejścia do tematu kreowania przestrzeni prysznicowej.

Więcej na www.novellini.pl

Źródło i zdjęcia: www.profundo.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas