Designteka

wydarzenia

Kolekcja „Artetura”

12.03.2012

Kolekcja „Artetura” Design Centrum Kielce w Mediolanie.

“Artetura” to projekt grupy wzorniczej Design Centrum Kielce. Projekt jest wynikiem współpracy pomiędzy DCK a firmą Cersanit, producentem płytek i ceramiki sanitarnej. Celem działania jest stworzenie nowego produktu wykorzystując istniejącą produkcję płytki ceramicznej. Jest to nadanie nowego przeznaczenia płaskim elementom używając ich w postaci materiału konstrukcyjnego do formowania obiektów 3D. Szkliwione i pocięte ‘water-jetem’ płyty ceramiczne dają optymalne możliwości do zbudowania dużych, wolnostojących obiektów geometrycznych oraz małych tac i talerzy stołowych.

Istnieje obecnie duży potencjał w „przekierowaniu” nadmiaru produktu przemysłowego. Przy współpracy producentów z projektantami mogą zaistnieć nowe rozwiązania i możliwości przeznaczenia wykonanej już produkcji. Taka działalność wpływa na ekonomiczne wykorzystanie naturalnych surowców i ich zużytkowanie, rozwija świadomość ekologiczną. Artetura to design świadomego procesu i propozycja ze zdefiniowanym celem. Wykorzystując przemysłową produkcję, tworzy mechanizm pozytywnego wpływu na nasze emocje poprzez kolor, estetykę i formę. Kolorowe, błyszczące płaszczyzny o czystej barwie tworzą centralną wartość obiektu, nadając prostej konstrukcyjnie formie, silny ładunek emocjonalny.

Artetura – synteza „architektury” i sztuki to „terapeutyczna” instalacja ceramiczna wnosząca dawkę kolorowego optymizmu, tak bardzo potrzebną w naszym dzisiejszym życiu.

Marek Cecuła

Design Centrum Kielce @ VENTURA LAMBRATE 2012

Mediolan, 17 – 22 KWIETNIA

LAMBRATE, via Massimiano 6, 20134 Mediolan

Godziny otwarcia: wtorek 17 – niedziela 22 kwietnia, w godzinach: 10:00 – 20:00,

Otwarcie: środa 18 kwietnia w godzinach: 20:00 – 22:00

Design Centrum Kielce

Design Centrum Kielce to nowa stacja na mapie międzynarodowych instytucji promujących design. Powstałe w budynkach dawnego więzienia, DCK otwiera wolność kreatywnego myślenia, skupiając wokół siebie najlepszych projektantów, artystów i wizjonerów z kraju i zagranicy, by przez wspólną działalność wnieść nowe spojrzenie na design i jego dynamiczny rozwój.

Centrum prowadzić będzie dwutorową działalność, uzupełniającą się organizacyjnie i programowo. Ośrodek Edukacyjno-Kulturalny, poprzez szereg programów, konferencji i warsztatów, będzie otwartym miejscem szkolenia i inspiracji. Galeria DCK, prezentująca prace międzynarodowych artystów, będzie zwierciadłem światowej sceny designu. Tematyczna biblioteka wraz z Galerią Znaku pokażą nowe wartości książki, liternictwa, plakatu i opakowania. DCK tworzy także pierwszy w Polsce zbiór nowoczesnych materiałów ze szczególnym uwzględnieniem informacji o technologiach ceramiki. Ponadto Centrum posiada przemysłową pracownie ceramiczną, dającą praktyczne warunki do prowadzenia eksperymentalnej i twórczej działalności.

Będzie to kreatywny warsztat dla designerów, ceramików i artystów z Polski i zagranicy. DCK stawia sobie za cel połączenie lokalnego środowiska z działalnością wzornictwa światowego, dlatego niezwykle ważnym elementem aktywności są bogate merytorycznie programy prowadzone przez ekipę DCK oraz zapraszanych ekspertów. Skierowane do studentów uczelni wzornictwa, praktykujących projektantów oraz mieszkańców Kielc, promować będą współczesną estetykę w formie, funkcji i zastosowaniu.

Uroczyste otwarcie Design Centrum Kielce odbędzie się w dniach 22-24 czerwca 2012 roku.

Już dzisiaj zapraszamy na wystawę inauguracyjną, warsztaty i działania artystyczne, które uświetnią działalność naszej instytucji, promując ją zarówno w Polsce jak i za granicą.

Więcej na www.dckkielce.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas