Designteka

wnętrza, wydarzenia

Kolekcja Meee nagrodzona

26.09.2010

Kolekcja mebli multisensorycznych Meee otrzymała nagrodę Dobry Wzór 2010.

To kolekcja zaprojektowana przez Tomka Augustyniaka dla marki Mamama firmy Meble Vox. Jednocześnie projektant kolekcji Tomasz Augustyniak zdobył tytuł Designera Roku 2010 –nagrodę specjalną prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta.

W uzasadnieniu międzynarodowego jury konkursu czytamy: „Kolekcja mebli multisensorycznych Meee wzbogaca środowisko i otoczenie dziecka, stymuluje w sposób całościowy rozwój funkcji poznawczych i psycho – motorycznych. Jednocześnie jest ona przyjazna i pełni funkcję zabawki. Jest to projekt przemyślany pod każdym względem: bezpieczeństwa, ergonomii, funkcjonalności i potrzeb użytkownika jakim jest dziecko jak również rodzic”.

Kolekcja Meee zwyciężyła w kategorii Sfera Domu. Pozostałe kategorie to Sfera Pracy, Sfera Publiczna, Sfera Usług i Young Designer. W finale konkursu znalazło się 71 firm. Dobry Wzór to najbardziej prestiżowy konkurs na polskim rynku wyróżniający najlepiej zaprojektowane produkty i usługi. Kolekcja Meee będzie prezentowana na wystawie pokonkursowej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego od 22 września do 14 listopada 2010r. (ul. Świętojerska 5/7, Warszawa).

Firma Meble Vox wprowadziła na rynek innowacyjną markę mebli dla dzieci – Mamama, która rewolucjonizuje sposób myślenia o wyposażeniu pokoju dla dziecka – potrzeby i rozwój dziecka są w centrum zainteresowania. Mamama to meble multisensoryczne – oddziałujące na wszystkie zmysły, tak, aby pobudzać rozwój od najwcześniejszych okresów życia. To wyzwanie realizują trzy kolekcje nowej marki: Meee autorstwa Tomka Augustyniaka oraz Pook Pook i Evolve Michała Biernackiego. Na potrzeby projektu, firma zaprosiła do współpracy psychologów, kognitywistów dr Dawida Wienera i dr Macieja Błaszaka, którzy przeprowadzili badania, a także przeanalizowali dostępne światowe opracowania dotyczące rozwoju dziecka i wpływu, jaki ma stymulowanie zmysłów w tym procesie.

W multidyscyplinarnym zespole uczestniczyli także etnografowie, socjologowie, projektanci, technolodzy, rodzice i dzieci.

W kolekcji Meee pobudzanych, i stymulowanych jest wiele zmysłów jednocześnie: Wzrok pobudzają kontrastowe kolory uchwytów. Czarny i biały to pierwsze barwy rozpoznawane przez niemowlę. Ruchome uchwyty zmieniają „emocje mebli” – mogą się śmiać, zastanawiać lub być smutne. Wzrok pobudzają również kolorowe szczebelki w łóżeczku – zielony, metalowy, przezroczysty z bąbelkami. Przyciągają uwagę dziecka, zachęcając by je dotknąć. Dotyk pobudzają różnorodne materiały (drewno naturalne i płyty laminowane w konstrukcji łóżeczka i korpusie szafy, regału, komody oraz szczebelki w łóżeczku – z drewna gładkiego i z fakturą, metalu i plexi). Umieszczone na przemian dają dziecięcym rączkom różnorodne doznania dotykowe (również wrażenie miękki, ciepły – drewno, twardy, zimny – metal). Słuch – stymulowanie słuchu polega na dostarczaniu różnorodnych bodźców dźwiękowych, stąd w łóżeczku stukające i trykające szczebelki.

Łóżeczko Meee ma funkcję kołyski, która może być wprawiana w ruch przez malucha samoczynnie swoim ciałem lub przez rodziców (ruch – góra, dół). Kołyska ma także opcję blokady ruchu. Mebel ma możliwość ustawiania podłogi w trzech wysokościach. Kolekcja występuje w dwóch wersjach kolorystycznych – biało-zielonej i pomarańczowo-zielonej.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas