Designteka

wydarzenia

Konkurs make me! 2016

20.06.2016

20 000 PLN dla młodych zdolnych projektantów!

Już coraz mniej czasu zostało, aby wziąć udział w dziewiątej edycji make me!, konkursu organizowanego przez Łódź Design Festival. Zgłosić się do niego mogą wszyscy młodzi twórcy którzy nie ukończyli 35 lat. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym jury na podstawie przesłanych zgłoszeń wybierze projekty zakwalifikowane do wystawy, która zostanie pokazana na ŁDF 2016. W drugim etapie jury na podstawie przesłanych na wystawę obiektów zdecyduje o przyznaniu I nagrody:  20 000 PLN PARADYŻ AWARD, której fundatorem jest Ceramika Paradyż, wieloletni mecenas festiwalu.

Kto ma szansę na wyróżnienie?

Jury kieruje się kilkoma kryteriami wyboru. Najważniejszym jest oryginalność rozwiązania projektowego i innowacyjność. Produkt powinien być odpowiedzią na potrzebę użytkownika, stanowić rozwiązanie jakiegoś problemu. Doceniane jest innowacyjne zastosowanie dostępnych materiałów bądź zmiana kontekstu użycia istniejącej już rzeczy. Ważne są też walory estetyczne – sam, nawet doskonały w założeniu projekt, nie wystarczy, powinien być również miły dla oka i wygodny w obsłudze. Dodatkowym atutem jest pozytywna ocena możliwości wdrożenia zgłoszonego projektu do produkcji. Członkowie jury zauważają, że często pojawiającym się błędem uczestników jest nie dość staranne przygotowanie zgłoszenia:

- Zdarza się, że studenci przesyłają swoje prace semestralne, zapominając o tym, że jurorzy nie brali udziału w całym procesie powstawania projektu, a efekt niekoniecznie mówi sam za siebie. Często też zdarzają się prace nieopisane wystarczająco jasno, by jurorzy mogli oszacować szanse na wdrożenie lub po prostu zrozumieć ich sens. – Agnieszka Jacobson‑Cielecka juror wszystkich edycji konkursu

Ważne terminy i liczby

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 10.07.2016 r. Lista projektów zakwalifikowanych do drugiego etapu oraz jednocześnie do wystawy zostanie ogłoszona na www.lodzdesign.com 8.08.2016 r. Ostatnie obrady jury odbędą się 13.10.2016 r, tego samego dnia podczas wieczornej gali otwarcia Łódź Design Festival zostanie ogłoszony zwycięzca nagrody głównej:  20,000 PLN PARADYŻ AWARD. Ale to nie wszystko! Co rokuprzyznawane są także inne wyróżnienia, zarówno rzeczowe, jak i finansowe – fundatorami nagród dodatkowych są: Interprint, Aquaform oraz Nowy Styl.

Zgłoszenie projektu

Aby wziąć udział w konkursie make me! należy przede wszystkim mieć nietuzinkowy projekt, wypełnić formularzzgłoszeniowy oraz wnieść opłatę rekrutacyjną w wysokości 150 zł. Po zakwalifikowaniu do drugiego etapu należy także przesłać prototyp, na podstawie którego jury dokona ostatecznego wyboru, i który zostanie zaprezentowany na konkursowej wystawie. Potem pozostaje już tylko zaciskanie kciuków i czekanie na werdykt.

Korzyści z udziału w konkursie make me!

Finaliści ubiegłych edycji podkreślają możliwości, które otworzyły się przed nimi – prezentacje na najlepszych wystawach w kraju i zagranicą oraz publikacje, a co za tym idzie rozpoznawalność i łatwiejszy start w środowisku projektowym.

- make me! to moim zdaniem najbardziej liczący się w kraju konkurs promujący młodych projektantów. Dzięki niemu udało mi się nawiązać współpracę z krajowymi i zagranicznymi producentami. Udział w wystawie pokonkursowej spowodował, że moje pomysły zostały dostrzeżone przez media. Obecność na największej w Polsce imprezie poświęconej wzornictwu – Łódź Design Festival –pozwoliła mi także skonfrontować swoje prace z szerokim gronem odbiorców. – Marzena Krupa, finalistka make me! 2014

Konkurs kierowany jest do ludzi młodych, którzy często dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku sztuki projektowania. To trudny moment, w którym trzeba się przebić, żeby ugruntować swoją pozycję w świecie designu. Kwalifikacja do wystawy make me! pomaga nieznanym twórcom zostać zauważonymi. Każdego roku media obszernie informują o przebiegu konkursu, najciekawszych projektach i wyróżnionych projektantach. Dzięki temu twórcy zaczynają być dostrzegani przez branżę i mają duże szanse, aby ich projekty zostały wdrożone do produkcji. Tak więc do dzieła i po prostu make me!

Więcej informacji o konkursie make me!:

http://lodzdesign.com/wez-udzial/make- me/

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas