Designteka

architektura, wydarzenia

Konkurs na projekt Placu w Krakowie

02.09.2009

AMS i krakowski Magistrat ogłaszają konkurs na zagospodarowanie Placu Wolnica w Krakowie.

bramy kraju

Do 25 września można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Placu Wolnica w Krakowie. Organizatorami konkursu są Gmina Miejska Kraków i lider rynku reklamy zewnętrznej, firma AMS SA.

Projekt, który zostanie wyłoniony w konkursie, obejmie rozwiązania przestrzenne i komunikacyjne – także ścieżki rowerowe, ukształtowanie terenu wraz z posadzką, małą architekturę, zieleń, oświetlenie, odwodnienie terenu, a także elementy, które pozwolą stworzyć wartościową i atrakcyjną przestrzeń publiczną w Krakowie. Plac Wolnica będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, w tym: niepełnosprawnych wzrokowo.

Przed wakacjami odbyły się konsultacje społeczne, które miały odpowiedzieć na pytanie, jaki charakter placu najchętniej widzieliby mieszkańcy, eksperci i miłośnicy Krakowa. Z udziałem przedstawicieli krakowskiego magistratu odbyła się otwarta debata na temat przyszłości placu. Sugestie na temat jego przebudowy można było zamieszczać na specjalnym forum internetowym lub wrzucać spisane do skrzynki. Na temat konsultacji szeroko pisała lokalna prasa. Wnioski i postulaty zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych zostały dołączone do regulaminu konkursu. – To ważne, precedensowe działanie. Zwykle takie konsultacje zostają przeprowadzone po konkursie. Tutaj mieszkańcy zostali zapytani przed podjęciem jakichkolwiek kroków – mówi Konrad Myślik, członek Wydziału Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Konkurs prowadzony jest zgodnie z przepisami ustawy „Prawo zamówień publicznych”, a jego zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy zł i zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, prowadzonego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Jego przedmiotem będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej polegające na przygotowaniu dokumentacji projektowej (projekt budowlany i wielobranżowy projekt wykonawczy) zagospodarowania placu. Kolejne nagrody lub wyróżnienia wyniosą łącznie 25 tysięcy zł i będą przyznawane uczestnikom, którzy zajmą kolejne miejsca w rankingu prac konkursowych podanym przez Sąd Konkursowy.

W skład Sądu Konkursowego oceniającego prace wchodzą:

Andrzej Wyżykowski – Główny Architekt Miasta, Przewodniczący Sądu Konkursowego, SARP

Krzysztof Bieda – SARP

Artur Jasiński – SARP, Sędzia Referent

Leszek Jasiński – Wydział Strategii UMK

Magdalena Jaśkiewicz – Biuro Planowania Przestrzennego UMK

Krzysztof Kiendra – SARP

Zofia Nowakowska – SARP

Piotr Pakaszewski – ZIKIT

Piotr Parnowski – Prezes AMS,

Jerzy Porębski – dziekan Wydziału Form Przemysłowych ASP w Warszawie

Jacek Maria Stokłosa – Główny Plastyk Miasta

Konkurs organizowany jest w ramach autorskiego projektu AMS Bramy Kraju – pierwszego kompleksowego programu marketingu miejskiego – we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na grudzień 2009 roku.

Źródło: www.bramykraju.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas