Designteka

dodatki

Lampy LEKKIE

23.04.2012

Lampy LEKKIE to projekt licencjacki na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

Projektant lamp: Katarzyna Delfina Petkow, promotor pracy licencjackiej: prof. Wojciech Wybieralski.

Od początku towarzyszyła im idea zrównoważonego projektowania. Oryginalne oświetlenie za rozsądne pieniądze – to pierwszy warunek postawiony lampom LEKKIM przez projektantkę Delfinę Petkow. Zadanie projektantki polegało więc nie tylko na stworzeniu pięknego oświetlenia, lecz także na znalezieniu odpowiedniej technologii, materiału i pomysłu na lampy, które miały spełniać warunki sustainable design.

Abażury są tak zaprojektowane, aby pasowały również na posiadane już lampy. Ważną decyzją projektową było spojrzenie na lampę jako wynik połączenia dwóch elementów: oprawy i abażuru. Oprawa elektryczna została potraktowana jako element bazowy, abażur natomiast jest elementem zmiennym. Taki podział lampy umożliwia podział kosztów zakupu, kosztów eksploatacji i różnicuje tempo zużycia produktu. Nowy abażur i stara oprawa to mniej elektrośmieci, mniejsze koszty i duża swoboda w aranżacji wnętrz. Ponadto, każdy abażur, dzięki sprytnemu wzornictwu, daje się kształtować na różne sposoby, umożliwiając użytkownikowi interakcje. Inspiracja japońską techniką składania papieru – origami – zadecydowała o ostatecznym kształcie lamp. Czyste, proste i zgeometryzowane formy origami Delfina Petkow połączyła z elastyczną i bardziej odporną niż papier tkaniną. Powstały cztery LEKKIE abażury, które pozwalają użytkownikowi na swobodną zabawę formą klosza i częste zmiany w aranżacji światła.

KOMAR

KOMAR to najmniejszy abażur w serii. Daje miękkie, dyskretne światło, dlatego najlepiej sprawdzi się jako oświetlenie do sypialni bądź dekoracyjna lampa nad małym stolikiem.

Abażur daje się uformować na trzy proste sposoby. Wymiary przestrzenne zależą od jego uformowania: ok. W40 x S36 x G36 cm.

PŁASZCZKA

PŁASZCZKA to duży abażur, który może być wykorzystywany nie tylko jako lampa, ale również jako osłona na inną – starą – lampę, posiadaną przez użytkownika. W środku zmieści się inny klosz o średnicy max. 35 cm i wysokości 35 cm. PŁASZCZKA daje miękkie, rozproszone światło. Sprawdzi się w roli dużej lampy dekoracyjnej, zwłaszcza w wysokich pomieszczeniach np. w kamienicy.

Abażur daje się uformować na min. trzy proste sposoby. Wymiary przestrzenne zależą od jego uformowania: ok. W75 x S80 x G40 cm.

KLON

KLON to duży, dwustronny abażur, który może być wykorzystywany również jako osłona na inną – starą – lampę, posiadaną przez użytkownika. W środku zmieści się inny klosz o średnicy max. 35 cm i wysokości 35 cm. KLON daje miękkie, rozproszone światło.

Sprawdzi się zwłaszcza w roli pojemnej osłony na lampy lub samodzielnie jako miękki, swobodny i dekoracyjnie szyty abażur. Wymiary przestrzenne zależą od jego uformowania: jego maksymalne wymiary w przestrzeni to ok. W90 x S60 x G10 cm.

NIETOPERZ

NIETOPERZ to abażur z serii LEKKIE, który posiada duże walory rzeźbiarskie. Daje miękkie, dyskretne światło kiedy jest złożony, albo mocne i wyraziste oświetlenie, kiedy jest otwarty (światło odbite od sufitu). Może wyglądać jak prosty lampion lub dekoracyjna, przestrzenna lampa. Wymiary przestrzenne zależą od jego uformowania: ok. W45 x S120 x G30 cm.

Lampy dostępne są na zamówienie. Kontakt do projektantki na stronie www.delfinapetkow.com

Autorem załączonych zdjęć jest Jan Lutyk.

Katarzyna Delfina Petkow to projektantka, która skończyła Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie i Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, co pozwala jej spojrzeć na proces i efekt projektowania w kontekście humanistycznym. Jej zdaniem, design to przede wszystkim elementem komunikacji. Podobnie jak słowa, projekty powstają, żeby zakomunikować określone wartości i funkcjonują, żeby spełnić konkretne potrzeby. Delfina Petkow chciałaby, żeby projekty były odpowiedzialne i innowacyjne.

Więcej projektów na www.delfinapetkow.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas