Designteka

wydarzenia

Wystawa „Stolarnia Zmysłów”

08.04.2016

MAGIA POLSKIEGO DREWNA OCZAROWUJE ŚWIAT!

Po sukcesie podczas ubiegłorocznego Łódz Design Festivalu, interaktywna wystawa „Stolarnia Zmysłów” zostanie zaprezentowana międzynarodowej publiczności najbardziej prestiżowej imprezy świata designu: Mediolańskiego Tygodnia Designu (Milan Design Week 2016). Pachnący lasem warsztat Barlinka, Tabandy i Design Alive to miejsce, w którym widzowie mogą testować narzędzia, uczą się rozróżniać rodzaje drewna, doświadczają natury wszystkimi zmysłami.

STOLARNIA ZMYSŁÓW to miejsce pełne magii.

Magii, której od dwustu lat doświadcza Barlinek, polski producent podłóg drewnianych, nieprzerwanie eksperymentując i kreując. Magii, której od siedmiu lat doświadcza Tabanda, studio projektowe z Gdańska, dla której stolarnia to punkt zapalny każdego projektu i pomysłu. I wreszcie -magii, która zainspirowała magazyn Design Alive, by połączyć to wszystko w jedną piękną ideę.

STOLARNIA ZMYSŁÓW ukazuje drewno w sposób uczciwy i fachowy, ale także nieoczywisty. Można w niej poczuć się niczym stolarz z krwi i kości, jak również przyjrzeć się drewnu z innej perspektywy. To od Was zależy, kim będziecie w tej przestrzeni: badaczem czy obserwatorem? A może artystą lub kreatorem? Ubierzcie się w koszule w kratę, nałóżcie na siebie brody drwala i zachwyćcie się tym drewnianym światem pełnym zmysłowych bodźców.

Dotykajcie drewna!

Wyczuwajcie pod palcami jego szorstkość lub absolutną gładź, uzyskaną przy pomocy papierów ściernych. Poczujcie jego przyjemną temperaturę. Przytulcie się do niego -to naprawdę miłe uczucie.

Przyjrzyjcie się drewnu bardzo dokładnie!

Błądźcie wzrokiem po liniach, słojach, okręgach i sękach. Zafascynujcie się niepowtarzalnymi wzorami i rysunkami na różnych kawałkach i przekrojach. Może skojarzą się Wam one z ludzkim okiem, sową lub po prostu piękną, abstrakcyjną kompozycją Kandinsky’ego?

Wąchajcie drewno!

Wciągajcie nosem ten nieziemski zapach, który relaksuje i odpręża; działa niczym aromaterapia, wpływając na umysł i samopoczucie. Olejki eteryczne zawarte w drewnie są jak afrodyzjak. Uosabiają świeżość, naturalność, przytulność, a nawet bezpieczeństwo.

Użyjcie narzędzi!

Są one łącznikiem pomiędzy ludzką wizją, a surową materią. Dzięki nim możecie wydobyć z drewna formę, kształty, zapachy, faktury i doświadczenia. Narzędzia, które dla Was zdobyliśmy, pamiętają wiele innych stolarni i wiele innych kawałków drewna mają praktykę i obszerne portfolio. Praca z nimi jest jak podróż w czasie, a obrabianie nimi drewna ma wymiar pierwotnego studium i kreatywnej analizy. Piła dwuręczna, potocznie nazywana „moja-twoja”, to świetna zabawa i rywalizacja. Dla drewna to pierwszy krok w obróbce. Heble i dłuta ręczne pozwolą Wam przejść przez kolejne etapy kształtowania, dzielenia i wyrównywania materiału. Piły ręczne, papiery ścierne i dłuta rzeźbiarskie to narzędzia, które pozwolą Wam zagłębić się w szczegóły i w pełni zrealizować Wasze zamierzenia w dążeniu do ostatecznego wykończenia. Dzięki wiertarkom ręcznym wykonacie otwory w dębowej tarcicy, które niewątpliwie staną się symbolicznymi autografami. Drewno zapamiętuje każdą ingerencję i odpowiada na nią pewnym określonym efektem, a każdy kawałek drewna poddany Waszej obróbce jest dla nas jak pamiętnik.

STOLARNIA ZMYSŁÓW będzie takim właśnie pamiętnikiem, który skrupulatnie zapełnicie swoimi zapisami podczas Milan Design Week 2016. Ten rzemieślniczo-twórczy performance odbywać się będzie pod parasolem kiełkujących sadzonek. Rozdamy je Wam w ostatni weekend festiwalu, licząc że zostaną z Wami przez wiele kolejnych lat.

Bądźcie z nami w Mediolanie!

Miejsce wystawy:

Milan Design Week 2016, Zona Tortona, via Tortona 28 / via Novi 2, Mediolan, Włochy

Godziny otwarcia:

Wtorek 12 kwietnia – Sobota 16 kwietnia: 10:00-20:00 Niedziela 19 kwietnia: 10:00-17:00

Opening party/coctail:

Poniedziałek 11 kwietnia: 18.00-22.00

Partnerami wystawy są: Barlinek, Tabanda i Design Alive.

Barlinek, producent drewnianych podłóg

www.barlinek.com

Grupa Barlinek jest wiodącym producentem warstwowych podłóg drewnianych na świecie o potencjale produkcji ponad 9 mln m2 rocznie. Najważniejszym oferowanym produktem jest Deska Barlinecka – warstwowa podłoga ze szlachetnych gatunków drewna rodzimego i egzotycznego. Sprzedaż podłóg prowadzona jest do 55 krajów na 5 kontynentach. Znajdują one zastosowanie nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, ale również w obiektach użyteczności publicznej – biurach, hotelach, galeriach handlowych i sklepach, kinach, teatrach, muzeach itd. Portfolio marki uzupełniają podłogi specjalistyczne Barkiet Sport, stosowane m.in. w halach i salach sportowych, klubach fitness, salach tanecznych i boiskach do squash’a. Marka oferuje również pełną gamę akcesoriów do montażu i pielęgnacji podłóg oraz znane z wysokiej jakości biopaliwa drzewne: pelet drzewny i brykiet kominkowy. Firma Barlinek przywiązuje dużą wagę do tego, aby stosowane technologie i gotowe wyroby firmy były ekologiczne i neutralne dla środowiska naturalnego. Dzięki stałej modernizacji zakładu oraz inwestycjom w nowoczesne technologie to jedno z najczystszych przedsiębiorstw tej branży w Polsce. Działania firmy Barlinek pokazują, że ochrona środowiska może być dla firm nie tylko narzuconym przez prawo poszczególnych krajów obowiązkiem, ale także ważnym elementem długookresowej strategii rozwoju. Barlinek jest również inicjatorem wielu programów dotyczących ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej. Od wielu lat firma realizuje program „Zasada 1 za 1″, gdzie w zamian za każdą zakupioną paczkę Deski Barlineckiej oznaczoną logo akcji, współfinansowane jest sadzenie jednego drzewka. „Las Klientów” Barlinka liczy już ponad 13 mln drzew!

 

 

 

 

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas