Designteka

wydarzenia

make me! 2010

16.06.2010

Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń w tegorocznej edycji upływa 30 czerwca! Spośród nadesłanych projektów jury wybierze te najbardziej ciekawe i innowacyjne. Na zwycięzcę czeka nagroda główna w wysokości 20.000 PLN. Nowością w tym roku będzie nagroda specjalna w postaci publikacji w pismach branżowych. P onadto organizatorzy przewidzieli dodatkowe gratyfikacje w postaci szkoleń i staży, które dadzą młodym projektantom szansę rozwoju artystycznego oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów. Wszystkie wyróżnione projekty zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w trakcie IV Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi w dniach 14-30 października 2010 roku.

Skład jury konkursu „make me!” 2010:

Agnieszka Jacobson-Cielecka – dziennikarka, publicystka, krytyk designu. Niezależny kurator wystaw designu. W 2000 roku wprowadziła na polski rynek magazyn Elle Decoration, którego redaktorem naczelnym była do 2007 roku.

Sławek Kluziak – posiada doświadczenie w zakresie projektów z brand design, tworzenia nowych produktów, nazewnictwa i strategii marki. Pracował w międzynarodowych firmach doradczo-projektowych, prowadząc kluczowe projekty dla takich marek jak: Wedel, Tymbark, Heineken, Milka, Bahlsen, Prince Polo, Lubella, Dulux, Warka. Obecnie zarządza SiebertHead, brytyjską firmą projektowo-doradczą, nadzorując projekty w regionie Europy Środkowej. Jest współtwórcą Klubu Brand Design.

Grzegorz Piątek – krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006). Kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji Hotel Polonia, The Afterlife of Buildings, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), Modernización na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście, tekstów w książkach i katalogach oraz cykli wykładów o architekt urze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Od 2009 roku w gronie Honorowych Ambasadorów Warszawy jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Ewa Gołębiowska – pomysłodawczyni, a od 2005 r. dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, jedynego – jak dotąd – regionalnego centrum designu w Polsce. W latach 2005-2007 koordynuje realizację projektu Śląska Sieć na Rzecz Wzornictwa, pierwszego kompleksowego programu promocji i wdrażania designu w Polsce. koordynatorem projektu „Regionalna sieć promocji i transferu technologii” (2005-2007 oraz 2009-2011) oraz „Revita Silesia” (2009-2011). Zamek stał się rozpoznawalny w Europie, gdzie promuje polskie wzornictwo, oraz aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach: europejskim konkursie zarządzania designem „Design Management Europe Award” oraz wymianie doświadczeń na temat polityki innowacji w Europie „SEE. Sharing Experience Europe”.

Michał Stefanowski – projektant wzornictwa i komunikacji wizualnej, kurator, wykładowca na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, obecnie Kierownik Katedry Projektowania. W latach 1983-2005 pracował w firmach Mass Studio, Mimo i Towarzystwo Projektowe. Obecnie w INNO+NPD (www.inno-npd.pl). Autor wielu projektów produktów, małej architektury, opakowań, systemów informacyjnych i kom unikacji wizualnej. Współautor nagradzanych w kraju i za granicą projektów Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie, Systemu Informacji dla Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Systemu Informacji i wyposażenia wnętrz dla siedziby Agora S.A. w Warszawie. Prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Członek Zarządu BEDA (Bureau of European Design Associations).

Dorota Stępniak – pomysłodawczyni i Project Manager Łódź Design – Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi. Od 2005 roku pracuje w Łódź Art Center. Od ośmiu lat związana z Fotofestiwalem – Międzynarodowym Festiwalem Fotografii w Łodzi. Współpracuje przy projektach: Łódź Europejska Stolica Kultury 2016, Unia Europejskich Festiwali Fotografii oraz wielu innych inicjatywach.

O konkursie:

W tym roku już po raz trzeci organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi zachęcają młode talenty do zaprezentowania swoich projektów w konkursie „make me!”. Jedynymi warunkami, które musi spełnić uczestnik są wiek (między 20 a 30 lat) oraz pasja do szeroko rozumianego projektowania. Można zgłaszać prace mieszczące się w zakresie wzornictwa przemysłowego, architektury, grafiki, jak i tkaniny, mody, szkła i ceramiki. Konkurs ma na celu danie szansy młodym twórcom na zaprezentowanie, nierzadko po raz pierwszy, swoich pomysłów oraz poddanie ich fachowej ocenie i krytyce. Dwie dotychczasowe edycje pokazały jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy. Ilość nadsyłanych zgłoszeń rośnie z każdym rokiem.

„make me!” to nie tylko konkurs, ale jeden z fundamentów całego Festiwalu i jego wizytówka. Celem organizatorów jest dotarcie do środowiska młodych projektantów również za granicą i uczynienie z „make me!” imprezy o zasięgu międzynarodowym.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas