Designteka

wydarzenia

Miasto Przemian

03.03.2011

Warsztaty rewitalizacyjne Pete Kerchera zakończyły się przygotowaniem pięciu projektów, będących efektem konsultacji społecznych.W styczniowych, dwudniowych warsztatach rewitalizacyjnych Biura ESK 2016 Katowice, prowadzonych przez specjalistę od dizajnu w przestrzeni miejskiej – Pete Kerchera – wzięło udział 30 studentów. W trakcie pierwszego dnia zostali podzieleni na pięć interdyscyplinarnych, kilkuosobowych grup, które zajmowały się różnymi zagadnieniami i fragmentami terenu wyznaczonego przez Urząd Miasta. Podstawą do przygotowania poszczególnych projektów były wywiady z mieszkańcami, właścicielami lokali oraz przechodniami.

W sferach zainteresowania studentów były: przejście podziemne, budynki na ulicy Mariackiej Tylnej, meble miejskie, identyfikacja wizualna, obszar po wyburzonej kamienicy przy skrzyżowaniu Mariackiej z Francuską.

Przejście podziemne prowadzące z ulicy Mielęckiego na Wojewódzką nie należy do miejsc postrzeganych jako bezpieczne i przyjazne. Aby to zmienić skoncentrowano się na wyborze najprostszych środków. Studenci zaproponowali między innymi: wyczyszczenie zabytkowego portalu, ścian, sufitu, podłogi; renowację oraz zabezpieczenie istniejącego muralu; wyłożenie płyt na posadce; umieszczenie większej ilości lamp. Dzięki tym propozycjom tunel zyskuje znamiona przestrzeni zachęcającej do wejścia.

Twórcy koncepcji identyfikacji wizualnej miasta zainspirowali się kolorami logo kandydatury Katowic na Europejską Stolicę Kultury. Stworzyli propozycję utworzenia punktów informacyjnych z zainstalowaną mapą, na której widnieją miejsca noclegowe, najważniejsze instytucje, gastronomia, punkty informacyjne, komunikacja miejska oraz zabytki.

Dla terenu pozostałego po wyburzeniu kamienicy na skrzyżowaniu ulic Mariackiej i Francuskiej studenci przygotowali projekt wielofunkcyjnego budynku z interesującą konstrukcją ze szkła, reprezentacyjnymi schodami oraz dużą ilością zieleni.

Zaproponowano trzy typy przestrzeni: parter z punktem informacyjnym i kawiarnią, pierwsze piętro dla biznesu z salą konferencyjną oraz dach z kawiarnią i miejscem na wydarzenia kulturalne.

Zabudowa Mariackiej Tylnej razem z jej podwórkami w porównaniu z Mariacką sprawia wrażenie solidnie zaniedbanej. W kontekście powstającej przy torach Galerii Światła, potrzeba wprowadzenia zmian jawi się jako konieczna. Grupa składająca się m.in. z architektów krajobrazu postanowiła ją uatrakcyjnić przez aranżacje przynoszące na myśl „wiszące ogrody” oraz „miniogródki” w podwórkach.

Kolejna grupa przygotowała projekt mebli miejskich. Te wielofunkcyjne obiekty mają stanowić nie tylko miejsca odpoczynku, ale także pozwalać użytkownikom na segregację śmieci czy uzyskanie informacji o mieście.

Ostatnie dwie grupy po zakończeniu warsztatów połączyły się w jedną czteroosobową grupę, by stworzyć rozwiązania dla miejskich podwórek.

Pozostałe ciągle pracują nad rozwinięciem wstępnych projektów.

Uczestnicy warsztatów wykazali się i nadal wykazują wielkim zainteresowaniem stworzenia pomysłów na zmiany w przestrzeni miasta. Ich projekty rewitalizacyjne są dopracowywane przy asyście Biura ESK 2016 Katowice oraz pracowników wielu wydziałów Urzędu Miasta Katowice. Na końcowe efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać.

www.2016katowice.eu

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas