Designteka

dodatki

Motyw jelenia w dizajnie

18.12.2009

Jeleń jest związany z projektowaniem wnętrz silniej niż może nam się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Na ścianach jaskini Altamira, występują jedne z najstarszych malowideł skalnych sprzed 15.000 lat i wśród tych pierwszych dekoracji ściennych występuje już jeleń. Poza tym „projektanci” wspomnianych dekoracji wykorzystywali jelenia, i to w dosłownym znaczeniu, do innych celów. Jego skóra służyła m.in. do budowy namiotów lub jako legowisko.

Tytułowy rogacz występował też w starożytnej mitologi, biblii, a także pogańskich wierzeniach m.in. celtyckich. Jeleń nie był byle kim, ponieważ był symbolem epifanii Chrystusa, czyli symbolem objawienia się Boga światu i ludziom. Pozostając przy chrześcijańskiej symbolice, warto wspomnieć że był on, także symbolem naszej duszy dążącej do Boga. W wierzeniach Celtyckich był bardziej magiczny, i zazwyczaj był tajemniczym przewodnikiem dusz, w ich wędrówce pomiędzy światem realnym a magiczną krainą Faerie.

Poprzez prahistorie, mitologie oraz biblie, jeleń dotarł do współczesnego dizajnu.

Jeleń obecnie jest wszędobylski, ale najczęściej występuje na ścianach. Co jest wynikiem zwyczaju myśliwych, którzy to wieszali poroże swej zdobyczy na ścianie, przeważnie nad kominkiem.

Najładniejszej, przynajmniej jak dla mnie, interpretacji tego myśliwskiego trofeum dokonała Jennifer Khoshbin. Przedstawione poniżej głowy są wykonane ręcznie z… papierowej masy, a żeby było ciekawiej to na nasze specjalne życzenie artystka może wykonać dla nas indywidualne „trofeum”.

papierowa_glowa

Jeżeli nie odpowiada nam papierowe trofeum z ornamentem, to może lepsza będzie przeźroczysta, wykonana z akrylu głowa z porożem, przydatna w dekoracji nowoczesnych wnętrz:

akrylowa_glowa

A z praktyczniejszych rzeczy, możemy pokusić się o rogaty wieszak:

wieszak

Czas zeskoczyć ze ściany na stół, tylko ostrożnie, żeby nie potłuc… stada kieliszków, pośród którego czai się wszędobylski jeleń:

kieliszki

Czas zejść na ziemię, a dokładniej podłogę, której kawałek przywłaszczył sobie jeleniowaty* grzejnik, z powyginanych rurek, projektu Gewoon Guus. Grzejnik ten, można było zobaczyć nie tak dawno na wystawie „Etnodizajn” w Krakowie.

grzejnik

To jest raptem kilka przykładów, motywu jelenia we współczesnym dizajnie. Ale pokazują one różne jego oblicza, a także różnorodność materiałów wykorzystywanych do jego produkcji (np. papier, akryl, stal proszkowana, metal). Udanych łowów!

* – ściśle rzecz ujmując to wspomniany wyżej grzejnik przedstawia renifera, który jednak zalicza się do rodziny jeleniowatych, dlatego pozwoliłem sobie umieścić go w tym artykule.

Źródło i zdjęcia:

www.jenkhoshbin.com/transformation

www.sklep.kafti.com

www.gewoonguus.nl

www.aplusrstore.com

Paweł Rosner

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas