Designteka

miejsca

Nie! masówce

07.06.2011

Już działa galeria młodego designu „NiemaSówka”! Coraz częściej internetowe galerie otwierane przez młodych artystów-desinerów możemy zobaczyć w „realu”. Właśnie takie inicjatywy ożywiają tkankę miejską, są tyglem wymiany myśli, inspiracji, twórczości a kiedy robią to młodzi ludzie możemy być pewni wciąż świeżych doznań estetycznych. Galerię otworzyło młode małżeństwo: Edyta Glińska i Bartosz Wielowiejski. Bartosz jest absolwentem Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP. Edyta zajmuje się muzyką, jest wokalistką i autorką tekstów. Można usłyszeć ją m.in. w warszawskim zespole NAO. Dlatego w galerii organizowane będą również koncerty.

W „NiemaSówce” zobaczymy m.in. prace Remigiusza Laskowskiego, absolwenta Wydziału Projektowania Graficznego ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi, jego ażurowe meble i dekoracje ścienne, mieszankę polskiego folkloru i high-tech; Magdaleny Godawy, absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych w Zielonej Górze, malarki z Dolnego Śląska zajmującej się ekodesignem. Artystka wyplata z papieru kolorowe kubki, doniczki, kolczyki, przedmioty do przechowywania drobiazgów, ale też kosze na koce i… kota. Z jakiego papieru wyplata? „Może to być szara „Gazeta Wyborcza” albo „Rzeczpospolita” – te się przydają, bo są miękkie. Ale szczególnie polecam stare programy telewizyjne, bo są kolorowe. Dobrze, jeśli te gazety mają słabą jakość papieru, wtedy je się lepiej zwija. ” zauważa artystka; Patrycji Smirnow, która studiowała na ASP w Łodzi na wydziale projektowania Dzianin i ubioru dzianego, jej recyclingowe torby z reklamówek, pufy, narzuty.

Niemasówka „powstała z potrzeby połączenia różnych grup artystycznych i zaprezentowania ich twórczości w jednym miejscu”- mówią właściciele. Promuje ekologiczny, polski design a takiej galerii brakowało w Warszawie. Ma być przytulnie i nowocześnie. Bartek Wielowiejski zauważa też: „Stylistycznie to zderzenie industrialu z ekologią, ekstrawagancji z pruderią i sielanki z psychodelą. Będziemy propagować twórczość młodych, głównie rodzimych artystów malarzy, designerów, rękodzielników, muzyków i wszystkich tych, którzy mają chęć dzielić swoją pasję z innymi. Chcemy nauczyć ludzi doceniać to, co dobrze zaprojektowane, wyjątkowe i wykonane z sercem. Pokazać produkty płynące poza mainstreamem, o które nie uderzysz głową idąc ulicą, ani nie wypadną z Twojej lodówki. Warto ich szukać. Utożsamiać się z nimi, poznając tym samym siebie. Nasza wyjątkowość polega na połączeniu kilku grup artystycznych, w taki sposób by różne środowiska zainteresowały się sobą wzajemnie.”

Właściciele zapewniają również, iż działać będą na wielu płaszczyznach. Spodziewajcie się wernisaży, performance’ów, mini-koncertów i innych ciekawych wydarzeń wspierających szeroko pojętą sztukę. Możemy im zaufać, ponieważ właśnie tu odbędzie się wernisaż i wystawa zakończonego właśnie konkursu Warsaw Plastic organizowanego przez Plastikowe Serce (szczegóły na www.warsawplastic.com). Jest to impreza związana z Designer Toys*, Plastikowe Serce to platforma tak zwanych zabawek dla dorosłych. Na wystawie zobaczymy MUNNY’ego z Designer Toys (jest to jedna z pierwszych zabawek Designer Toys stworzona z myślą o DIY (Do it yourself, zrób to sam), produkowana jest z miękkiego winylu przez Kidrobot), pomalowanego przez laureatów konkursu. Po wernisażu wszystkie prace będą wystawione na sprzedaż. 30% dochodu ze sprzedaży Plastikowe Serce przeznaczy na jeden z warszawskich domów dziecka. Wernisaż pod koniec czerwca.

W NiemaSówce znajdziecie obrazy, grafiki, rzeźby, ceramikę, zabawki dla dzieci i dla dorosłych, meble i inne elementy wyposażenia wnętrz, biżuterię, odzież.

Warszawa, ul. Zgoda 5 (w podwórku)

Marta Żylska

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas