Designteka

wydarzenia

O neonach i typografii

11.11.2010

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa  zaprasza na multidyscyplinarne wydarzenia, których wspólnym mianownikiem będzie liternictwo.

Prologiem i jednocześnie lejtomotywem cyklu będzie wystawa „ożywionych” neonów autorstwa Marysi Rybickiej.

Artystka, zafascynowana najnowszą historią Łodzi oraz estetyką lat 60-80 postanowiła zarejestrować pozostałe w Łodzi dawne neony reklamowe i przy pomocy komputera przywrócić im blask. Wernisaż wystawy na który złożą się wydruki oraz instalacja video odbędzie się 17 listopada o godzinie 19-tej.


Projekt artystyczny Marysi ma być zapowiedzią i głównym elementem tworzącym przestrzeń do następującego dzień później spotkania z Ryszardem Macharowskim – legendą grafiki reklamowej w Łodzi, autorem projektów typograficznych i graficznych dla niezliczonej liczby neonów i murali reklamowych, które potem w większości sam realizował od 1962 do 1993 roku.

Spod jego ręki wyszły symboliczne dla Łodzi neony Uniwersalu, Gąski Balbinki, Grand Hotelu, Fali czy Trzech Koron w Pabianicach. Oprócz doświadczeń z pracy twórczej usłyszymy za pewne wiele barejo-podobnych anegdot na temat realiów pracy artystycznej w czasach Polski Ludowej.

24 listopada o godz. 18 goście Owoców i Warzyw będą mogli zobaczyć niezwykły film „Helvetica”. Punktem wyjścia historii było 50-lecie tego jednego z najpopularniejszych krojów pisma na świecie. Jednak narracja obejmuje tutaj szerokie spektrum aspektów: od tego jak typografia wpływa na nasze życie, przez analizę miast ze względu na kryterium liternictwa, po rozmowy z designerami i rozważania na pograniczu reklamy, typografii, psychologii i komunikacji.

Cykl zakończy otwarty wykład autorytetu w dziedzinie praktyki i teorii typografii – dr Krzysztofa Tyczkowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (15 grudnia 2010, godz. 18), który podzieli się z gośćmi doświadczeniami zdobytymi przez 30 lat pracy grafika-projektanta. Na spotkaniu poruszy kwestie roli typografii w projektowaniu graficznym, różne aspekty projektowania typograficznego oraz nauczania typografii.

Owoce i Warzywa klubokawiarnia | Łódź | Traugutta 9

17.11.2010 – Marysia Rybicka – wernisaż godz. 19

18.11.2010 – Ryszard Macharowski – spotkanie godz. 18

24.11.2010 – Helvetica – projekcja godz. 18

15.12.2010 – Krzysztof Tyczkowski – wykład godz. 18

www.facebook.com/owoceiwarzywa

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas