Designteka

dodatki

Obrazy Piotra Smołki

02.03.2010

Firma IKER w styczniu otworzyła w Łodzi swój nowy salon. Oprócz designerskich mebli można w nim kupić również obrazy Piotra ”Smoły” Smołki.

W obrazach Piotra Smołki widoczna jest na pierwszy rzut oka jego fascynacja popkulturą.

Obraz Piotra Smołki 1

Do ulubionych tematów artysty należą szeroko rozumiane symbole – znani ludzie (Marylin Monroe, Einstein czy Dalajlama), budynki, miejsca, sytuacje. Zestawia je ze sobą na kształt swoistego kolażu, miksując elementy błahe z poważnymi. Jest to jednak niespójność pozorna – jego żonglerka tematami czy symbolami tworzy przemyślaną, tak kompozycyjnie, jak i kolorystycznie, całość. Przeważają ostre kolory – czerwień, czerń, pomarańcz i błękit, łagodzone jednak dominującą na płótnach atmosferą surowej, niewygładzonej, można by rzec industrialnej, elegancji.

Największym atutem twórczości Piotra Smołki jest doskonały warsztat, będący wypadkową malarstwa Andy’ego Warhola oraz akademików – Romy Schneider, mimo że przedstawiona jedynie jako zarys postaci i pozbawiona kolorów, wygląda jak bogini.

Obraz Piotra Smołki 2

Obrazy Piotra Smołki poprzez swoje wewnętrzne antagonizmy – spokój zestawiony z dynamizmem, surowość z elegancją – przyciągają uwagę widzów. Świetnie komponują się w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach – wiele prac Piotra Smołki ze względu na duże formaty wymaga odpowiedniej przestrzeni. Aktualnie dostępne są w łódzkim salonie firmy IKER – prawdopodobnie wkrótce pojawią się we wszystkich salonach firmy.

Fotel Mac firmy IKER i obrazy Piotra Smołki

Urodzony w 1960 roku Piotr Smołka jest polskim malarzem, od wielu lat mieszkającym i tworzącym w Niemczech. O jego statusie za naszą zachodnią granicą świadczy fakt, że jeden z jego obrazów zawisł w Bundestagu. Jego prace wystawiane były wielokrotnie w Polsce i na świecie, m.in. w Nowym Jorku, Wiedniu czy Strasburgu. Znajdują się także w zbiorach wielu muzeów, galerii oraz w prywatnych kolekcjach.

Więcej informacji na temat Piotra Smołki: www.art-smola.de

Źródło i zdjęcia: www.profundo.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas