Designteka

wydarzenia

Od zmierzchu do świtu

10.09.2009

Wystawa Tomka Rygalika „Od zmierzchu do świtu – instalacja świetlna GENOTYPE” odbywa się w dniach 2 – 13 października 2009 w BWA Wrocław.

Wykład ‘”Istota rzeczy” Tomka Rogalika będzie miał miejsce 2 października o godzinie 19.00

Genotype

Tomek Rygalik należy to ścisłego grona współczesnych dizajnerów, których postawy łączą doskonałe przygotowanie warsztatowe, świetną znajomość aktualnego kodu wizualnego oraz oryginalną refleksję nad dziedziną projektowania. Jest jednym z najczęściej cytowanych i rozpoznawanych polskich dizajnerów na świecie. Z dużym zaangażowaniem łączy funkcje projektanta, kuratora, charyzmatycznego pedagoga i promotora młodego polskiego dizajnu oraz konsultanta. W swoich publicznych wystąpieniach mobilizuje do krytycznego spojrzenia na dizajnerskie status quo, w którym dominuje „udziwnienie” produktu i „bezrefleksyjne podrażnianie rzeczy”. W październiku w Galerii Design – BWA Wrocław wystąpi w podwójnej roli. Projektanta – pokaże najnowszą serię lamp z DuPont™ Corian oraz wykładowcy. W dniu otwarcia wystawy zapraszamy na spotkanie z dizajnerem, którego tematem będą alternatywne strategie projektowania.

Genotyp to zespół wszystkich genów, warunkujący właściwości dziedziczne danego organizmu. Na poziomie projektowania hasło to odnosi się do prezentacji konkretnego produktu na tle całej jego „rodziny”, która najczęściej nie wchodzi do sprzedaży. Kontekst ten pozwala przedstawiać przedmiot w jego różnych wariantach, najczęściej odrzuconych w procesie urynkowienia. Obiekty z serii „Genotype” prezentują kontrolowany sposób podobieństwa – barwy, proporcji i skali. Precyzyjnie dobrane elementy tworzą rodzinę produktów w ich efektownej różnorodności. Zostały wykonane z gładkiego, świetlistego materiału i reinterpretują klasyczną, stojącą lampę z abażurem na nodze.

Genotype

Tomek Rygalik urodził się w Łodzi. Studiował Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku (1999 BA/Hons). Był konsultantem takich marek jak Kodak, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Uniliver, DuPont. W 2003 r. rozpoczął studia podyplomowe na Royal College of Art (2005 MA RCA), gdzie po otrzymaniu dyplomu został pracownikiem naukowym. Założył firmę w Londynie i Łodzi (Tomek Rygalik Studio). Współpracuje m.in. z Moroso, Artek, Iker, Noti, Heal’s, ABR, Ideal Standard. Prowadzi pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie (PG13). Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. First Prize Award w 2006 International Bombay Sapphire Martini Glass Design Competition, BSI Environmental Design Award 2005 i Rosenthal Design Award 2004. Finalista międzynarodowego konkursu The British Council’s International Young Design Entrepreneur of the Year 2007.

Genotype

Sponsorem wystawy jest firma DuPont, producent materiału DuPont™ Corian.

Źródło i zdjęcia: www.bwa.wroc.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas