Designteka

dodatki

Odkurzacze, które wyłoniły się z wody

12.11.2010

Electrolux prezentuje pięć wyjątkowych odkurzaczy stworzonych z odpadów plastikowych zebranych z mórz i oceanów z różnych stron świata. To kolejny etap międzynarodowego projektu Odkurzacz z morza (Vac from the Sea), który ma na celu zwrócenie uwagi na plastikowe śmieci zalegające w zbiornikach wodnych oraz zachęcenie konsumentów i przemysłu do zwiększenia recyklingu tworzyw sztucznych.

Każdy z pięciu odkurzaczy reprezentuje morze lub ocean, z którego pochodzi plastik zebrany do stworzenia jego obudowy. Odkurzacze mają symbolizować pewien paradoks: oceany są pełne plastikowych śmieci, podczas gdy na lądzie brakuje odzyskanego tworzywa potrzebnego do produkcji ekologicznych urządzeń. Już dziś Electrolux proponuje konsumentom zieloną linię odkurzaczy, które są wykonane nawet do 70% z przetworzonego plastiku. Ambicją firmy jest osiągnięcie wyniku 100%.

- Chcemy zwiększyć wiedzę ludzi na temat obecnej sytuacji związanej z plastikowymi odpadami i zwrócić uwagę na konieczność lepszego zarządzania przetwórstwem surowców wtórnych. Jak dotąd, udało nam się dotrzeć do ponad 60 milionów osób. Ze względu na tak ogromne zainteresowanie naszą inicjatywą, zamierzamy ją kontynuować – mówi Cecilia Nord, Wice Prezydent działów Floor Care Sustainability i Environmental Affairs w Electrolux.

Wszystkie modele zostały zbudowane na bazie takiego samego rdzenia (podwozie, silnik i przegroda na worek) jak ekologiczny model Ultra One Green. Odkurzacze są w pełni funkcjonalne.

Odkurzacz z Pacyfiku został zrobiony z dryfujących po Oceanie plastikowych drobinek. Pod wpływem słońca i słonej wody kawałeczki plastiku wyblakły i korodowały. Niektóre ze znalezionych odpadków były pokryte skorupiakami i pierścienicami. Inne nosiły na sobie ślady ugryzień rekinów. Plastikowy żwir został wsypany w masę z włókna szklanego, która po zastygnięciu w formie powlekła całą pokrywę i osłony kół odkurzacza.

Plastik zebrany w Tajlandii z wód Oceanu Indyjskiego pochodzi z plaż, raf koralowych i dna morskiego. To w większości przybory rybackie, takie jak sieci i plastikowe liny. W Oceanie znajdowały się też wielkie bryły styropianu dryfujące w wodzie oraz duże ilości domowych śmieci. Zebrany plastik pocięto w niszczarce na cienkie paski. Następnie białe i kolorowe paski z plastiku przymocowano tak, aby stworzyć wzór, który pokrywa całą obudowę zewnętrzną Odkurzacza z Oceanu Indyjskiego oraz pokrywy kół.

Plastik zebrany w St Cyr-sur-Mer nad Morzem Śródziemnym to przedmioty wyrzucane lub wymywane do morza z wielkich plaż. Każdego dnia turyści zaśmiecają morze tonami butelek, opakowań po jedzeniu, puszek po napojach i porzuconych zabawek plażowych. Plastik zebrany na południu Francji został pocięty na kawałki w kształcie serca. Przymocowano je do cienkiej powłoki z plastiku przetworzonego przemysłowo. W ten sposób powstała obudowa Odkurzacza z Morza Śródziemnego.

Odkurzacz z Morza Bałtyckiego powstał z plastiku zebranego na terenie Polski, Szwecji i Łotwy. Plastikowe odpadki ozdobiły obudowę odkurzacza. Możemy wśród nich rozpoznać obiekty takie, jak elementy opakowań po lodach, fragmenty plastikowych butelek i sandałów oraz kolorowe, plastikowe nakrętki i plażowe zabawki.

Plastik zebrany z plaż Bohuslän w zachodniej Szwecji został dokładnie umyty i pocięty na kawałki. Kolorowe fragmenty plastiku zostały następnie podziurkowane, tworząc okrągłe żetony. Żetony połączono z materiałem z włókna szklanego, aby uformować z nich kształt obudowy Odkurzacza z Morza Północnego.

Firma Electrolux planuje przekazać jeden z odkurzaczy na aukcję, z której dochód zostałby przeznaczony na badania. Obecnie, wysoka jakość i zaawansowana logistyka, których wymaga oczyszczanie i sortowanie morskiego plastiku sprawiają, że trudno jest z niego korzystać na szerszą skalę, w masowej produkcji.

- W tej chwili jedynie plastik wyrzucany na lądzie spełnia standardy produkcyjne pod względem bezpieczeństwa i jakości. Uważam jednak, że w ramach poszukiwań nowych materiałów, powinniśmy również dokładnie zbadać możliwość wykorzystywania w przyszłości plastiku wyłowionego z mórz i oceanów. Stworzenie prototypu odkurzacza z morza, który przekażemy na aukcję, to krok w tym kierunku – podsumowuje Cecilia Nord.

Obejrzyj krótki film o projekcie:

Aktualne informacje na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej: www.electrolux.com/vacfromthesea i na portalu społecznościowym Facebook: www.facebook.com/electroluxappliances

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas