Designteka

wydarzenia

O!to design.

28.04.2010

W cyklu spotkań w Fabryce Sztuki zaprezentowany zostanie dorobek kolejnych etapów rozwoju polskiego designu, począwszy od końca XX wieku.Wybitni specjaliści – teoretycy i praktycy – podzielą się swoim doświadczeniem, pasją i wiedzą z zakresu historii polskiego designu oraz współczesnego projektowania, przedstawią krajowe i światowe trendy i tendencje.

O!to design to spotkania dla wszystkich szukających inspiracji, a także niepowtarzalna okazja do poznania dziejów polskiego projektowania.

Program spotkań:

20 maja, godz. 18.00

Najważniejsze polskie projekty do 1989

Kolejna propozycja to prezentacja najciekawszych, najbardziej oryginalnych polskich projektów XX wieku. Będzie mowa zarówno o projektach powszechnie rozpoznawalnych – a niektóre z nich stały się ikonami polskiego designu, jak również o tych, które, z różnych przyczyn, takimi ikonami stać się nie mogły.

Prowadzący: dr Józef Mrozek – historyk sztuki i wzornictwa, kierownik Zakładu Historii i Teorii Designu Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

10 czerwca, godz. 18.00

Polskie współczesne wzornictwo

Wykład będzie miał charakter raportu o stanie polskiego wzornictwa, przygotowanego na podstawie informacji zebranych w roku 2009 na użytek ogólnopolskiego kwartalnika 2+3D. Odnotowane zostaną najważniejsze wystawy i konkursy, zaprezentowane ostatnie prace czołowych polskich projektantów oraz prace twórców najmłodszego pokolenia, wyróżnionych w ubiegłorocznym przeglądzie najlepszych dyplomów, a także omówiona działalność wiodących instytucji wspierających wzornictwo.

Prowadząca: Czesława Frejlich – redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika „2+3D grafika plus produkt”, wykładowca na ASP w Krakowie i Warszawie

17 czerwca, godz. 18.00

Światowe trendy w designie. Czy Polskie produkty za nimi podążają?

Celem prezentacji jest przedstawienie i wyjaśnienie nadchodzących trendów we wzornictwie przemysłowym. Poszukamy odpowiedzi na pytania:

  • Co to jest trend i jak go rozumieć?
  • Skąd się biorą trendy, kto je tworzy i gdzie ich szukać?
  • Trend jako wartość dodana dla firm i biznesu.
  • Jakie ma on znaczenie dla projektantów?
  • Trend a użytkownik/konsument?
  • Z jakim wyprzedzeniem należy przewidywać trendy?

Wiedza ta z pewnością będzie inspirującym „pożywieniem” dla kreatywnego umysłu, jak również zestawieniem wiadomości, które pomagają firmom w myśleniu o ich przyszłym rozwoju. Takie myślenie daje wytyczne do budowania strategii i realizowania projektów, które umożliwią odniesienie sukcesu biznesowego i rynkowego.

Prowadząca: Zuzanna Skalska, Trendwatcher – studiowała w Design Academy w Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch w Holandii. Przez 3 lata pracowała jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii Philips Design. Od 9 lat związana jest z VanBerlo Design Strategy + Product Development, gdzie odpowiada za stałe monitorowanie rynku większości branż przemysłu. Wykładowca na Uniwersytecie TU/e w Eindhoven na wydziale Wzornictwo Przemysłowe.

24 czerwca, godz. 18.00

Wzornictwo czy sztuka

Wzornictwo, w rozumieniu kuratorów wystaw, traktowane jest jako kategoria sztuki, natomiast pokazy targowe kładą akcent na komercyjną stronę dziedziny. Rozważa się przy tym wartości estetyczne albo marketingowe, pomijając wszelkie inne. W wykładzie zaprezentowane zostaną różnorodne rozumienia wzornictwa, autorstwa zarówno teoretyków, jak i praktyków. Zostaną zaprezentowane projekty realizowane na rzecz przestrzeni publicznych, niepełnosprawnych, starszych, eksperymenty projektowe czy manifesty artystyczne, w których wzornictwo sprowadza się do roli narzędzia.

Prowadząca: Czesława Frejlich

1 lipca

Warsztat: „Istota rzeczy”

Cały świat wokół nas (za wyjątkami ze świata natury) jest zaprojektowany. Za wszystkimi nawet najdrobniejszymi rzeczami stoi jakiś człowiek, rzemiosło, przemysł, projektant. Nawet najbardziej pospolite przedmioty maja swoją historię, znaczenie oraz ogromny wpływ na nasze życie, zdrowie, kulturę, środowisko, a także szczęście i pomyślność. Tymczasem, design – dziedzina w pełni odpowiedzialna za kreowanie kultury materialnej wokół nas – postrzegana jest jedynie jako narzędzie marketingowe lub skierowana do najbogatszych sztuka udziwniania rzeczy, które zadziwiać nas mają na wystawach lub łamach kolorowych pism.

Podczas warsztatów uczestnicy zajmować się będą eksperymentalnym projektowaniem skoncentrowanym na powstaniu kolekcji przedmiotów codziennego użytku.

Prowadzący: Tomek Rygalik jest wszechstronnym projektantem oraz wykładowcą ASP w Warszawie. W projektach Tomka Rygalika, a także tych realizowanych pod jego okiem przez studentów, widać wyraźnie zaradność – jak sam mówi – ważną cechę polskiego designu nabytą w czasach niedostatku.

8 lipca

Warsztat: „Profesjonalna Amatorszczyzna”

Eksperymentalne warsztaty projektowe poprowadzą założyciele kolektywu PLecy (AZE design + Beton). Czy jesteśmy w stanie spojrzeć na łyżkę ze zdziwieniem? Albo na laptopa? Czy możemy wyrzucić je ze swojego życia? I komórkę, facebook’a, krzesło, spodnie?… Którędy przebiega granica między naturą, a kulturą? Czy „najpierw, kurwa, egzystencja, a potem esencja”?

Wyprawa do hurtowni hydraulicznej albo spożywczaka stanie się być może niebawem nową ekspedycją księżycową.

Zdobywcy terenów zadeptanych przez ludzkość wyjrzą na korytarz przez judasza lub przynajmniej zamienią się na moment w przybyszów z obcej planety.

Prowadzący: kolektyw Plecy (AZE design + Beton) w składzie: Anna Kotowicz – Puszkarewicz, Artur Puszkarewicz, Marta Rowińska, Lech Rowiński

9 września, godz. 18.00

Kto, gdzie i jak wspiera rozwój wzornictwa w Polsce?

Moda na design jest faktem. Coraz więcej miejsc organizacji, instytucji, firm i miast zajmuje się promocją i wdrażaniem wzornictwa. Dobrze jest wiedzieć, gdzie i na jaką pomoc może liczyć student, projektant, firma czy animator kultury. Jak wygląda mapa polskiego designu? Jakie projekty realizują i wspierają m.in. Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Łódź Art Center, Śląski Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych, Fundacja Pro design, BWA Wrocław, „2+3D grafika plus produkt”, portal rzeczy.net i wiele innych organizacji?

Prowadząca: Ewa Gołębiowska – dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie

30 września, godz. 18.00

O prezentacjach polskiego designu na świecie. Czy nasze projekty są takie same, jak wszystkie, czy tworzymy coś, co nas odróżnia?

Coraz więcej i głośniej mówi się na świecie o polskim projektowaniu. Przyczyniły się do tego publikacje, indywidualne wystawy i występy projektantów na festiwalach, lecz przede wszystkim przekrojowe wystawy polskiego designu organizowane na zamówienie i przy pomocy instytucji promujących polską kulturę. Proponowane zajęcia odnoszą się do obrazu, przekazywanego przez te prezentacje.

Prowadzący: Agnieszka Jacobson-Cielecka – dziennikarka, publicystka, krytyk designu. Niezależny kurator wystaw designu. W 2000 roku wprowadziła na polski rynek magazyn Elle Decoration, którego redaktorem naczelnym była do 2007 roku

1 października, godz. 18.00

O potrzebie ergonomii we wzornictwie

Ergonomia jako nauka zrodziła się w czasie II wojny światowej i od tego czasu przeszła ewolucję, stając się ważnym narzędziem dla projektantów wzornictwa. Wykład przybliży współczesny sposób definiowania ergonomii oraz stosowane w jej obszarze metody. Prowadzący odniesie się do kwestii, dlaczego w niektórych przypadkach stosowanie ergonomii jest niezbędne, a kiedy może nie być kryterium pierwszoplanowym. Zaprezentowane rozwiązania projektowe będą ilustracją aplikacji wyników badań zastosowanych we wzornictwie.

Prowadzący: Czesława Frejlich

O!to design. Spotkanie z polskim designem to cykl realizowany dzięki współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program merytoryczny powstał przy współpracy z organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Designu – Łódź Design.

Koordynator projektu: Małgosia Żmijska

Fabryka Sztuki

Tymienieckiego3, 90- 365 Łódź

+48 (042) 646 88 65

www.fabrykasztuki.org

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas