Designteka

wydarzenia

PERSPECTIVE_S

28.03.2012

PERSPECTIVE_S to tytuł dwóch wystaw, których ideą jest pokazanie potencjału twórczego Poznania przez sylwetki młodych projektantów i designerów. Po raz pierwszy młodzi artyści wspólnie z Miastem Poznań zaprezentują prace na największych targach wzornictwa w Mediolanie. Ekspozycja odbędzie się w dniach od 17- 22 kwietnia 2012 r. na Temporary Museum for New Design w Mediolanie.

Ekspozycja PERSPECTIVE_S to efekt konkursu organizowanego przez Miasto Poznań pod nazwą „Designedforpoznan.pl – meble miejskie dla Poznania” i „Designedinpoznan.pl- koncept- wdrożenie”. Poznańska wystawa odbędzie europejskie tournee szlakiem ważnych wydarzeń dla światowego i polskiego designu. Pierwszym przystankiem będzie Mediolan.

200-metrowa, dwupoziomowa wystawa stanie w Mediolanie na Temporary Museum for New Design od 16 do 22 kwietnia. Miejsce to urosło do miana światowej legendy i jest mekką każdego projektanta. Ekspozycja odwiedzi również Hauptbanhof podczas DMY Berlin 2012, Design September Brussel w Brukseli, Łódź Design Festiwal, Obchody 8. Urodzin Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz Arena DESIGN 2013 w Poznaniu.

Nazwa wystaw odnosi się do perspektywy nie tylko jako sposobu oddania na płaszczyźnie przestrzeni trójwymiarowej, ale również w kontekście czasu, światopoglądu i możliwości, które stoją przed człowiekiem w każdej dziedzinie życia. Wspomniane aspekty przeplatają się i podporządkowują nadrzędnemu celowi – roztoczeniu przed odbiorcami jak najszerszych perspektyw zawodowych.

W ramach projektu swoje prace prezentować będą młodzi projektanci – studenci i absolwenci Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego- poznańskiej uczelni o ponad dziewięćdziesięcioletniej tradycji kształcenia. Ekspozycje wystawowe to również owoc współpracy pomiędzy Uniwersytetem Artystycznym a firmą NOTI. Na wystawie będzie można zobaczyć barwione ręcznie tkaniny obiciowe „RETRO” Joanny Mroczek, „BOULI” Urszuli Burgieł, Olgi Mężyńskiej i Marty Pawlikowskiej, „KANAPKA” Katarzyny Bukowskiej-Wcisło, Ewy Klimowicz, Olgi Mężyńskiej, Tadeusza Dębczyńskiego i fabryki mebli tapicerowanych ALWES, „MELLOW SOFA” Ewy Kosiec, stoliki „FUKUSHIMA” Joanny Juszczak.

Zwycięskie prace uhonorowane w konkursie „Designedforpoznan.pl – meble miejskie dla Poznania” zostały wykonane w formie prototypów. Są to: półsiedzisko miejskie „Hubek” Wojciecha Janickiego, ławka solarna „Electricity” projektantów: Magdaleny Czapiewskiej, Karola Murlaka i Zuzanny Lemieszek, ławka o ekstrawaganckiej formie „City Ray” Pauliny Ostasz (przedpremierowy pokaz uświetnił tegoroczną Arena Design), „Rozgrzej rączki” Piotra Wisniewskiego, „Blue Blok” Katarzyny Toczyńskiej i Agaty Superczyńskiej i „Poznańskie Lustra” grupy Modelarnia.

Klimat wystawy potwierdza silną tendencję rozwojową poznańskiego designu i jednocześnie jest namiastką dużego potencjału lokalnych projektantów. Co roku potencjał Poznania

w zakresie designu systematycznie wzrasta- rodzą się nowe inicjatywy, rozwijają długofalowe projekty, a na mapie miasta przybywa miejsc skupionych wokół designu- podkreśla prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Ross Lovegrove – jeden z jurorów konkursu „Designedforpoznan” odbierając w listopadzie 2010 roku tytuł doktora Honoris Causa z rąk rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu zwrócił uwagę, iż „polski, autorski design jest naszą siłą tym większą, im pewniej prowadzimy dialog z designem zachodnim nie godząc się na płytkie i bezwartościowe naśladownictwo”.

Pokolenie projektantów, którzy wspólnie z miastem realizują wystawę PERSPECTIVE_S to artyści, którzy w świadomy sposób kreować będą w najbliższych latach wizerunek polskiego designu rozwiązującego indywidualne problemy i proponujące światu uniwersalne rozwiązania – dodaje prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Dzień prasowy: 16.04.2012

Czas ekspozycji: 17.04.2012 – 22.04.2012

Miejsce wystawy: Temporary Museum for New Design – Superstudio Piu na Via Tortona 27 Mediolan

Kurator: Mateusz Wróblewski, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, tel. 695 754 172.

Kontakt: Borys Fromberg – Zastępca Dyrektora Biura Promocji, tel. 61 878 5008

Więcej informacji na stronie: www.designedforpoznan.pl, www.designedinpoznan.pl

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas