Designteka

wydarzenia

Porcelana Inaczej w Magazynie Praga

03.04.2012

4 kwietnia 2012 roku w warszawskim Magazynie Praga zostanie otwarta wystawa „Porcelana Inaczej”. Najnowsze trendy zaprezentują gwiazdy współczesnej ceramiki ze świata oraz wyróżniający się projektanci polscy.

Już od 35 lat, co roku, grupa wybitnych artystów i projektantów z całego świata przyjeżdża do Polski, aby pracować razem w dolnośląskich fabrykach porcelany. Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej” stało się platformą, dzięki której artyści ceramicy – zarówno początkujący jak i doświadczeni, reprezentujący różne kultury (od USA, przez Europę do Daleki Wschód) – mogą się spotkać, poznać i wspólnie pracować, ucząc się od siebie nawzajem i czerpiąc z wzajemnych – często bardzo różnych – doświadczeń.

- Pracujemy razem, mając do dyspozycji tę samą porcelanę, te same piece i możliwości wypalania, te same warunki, ale każdy z nas ma inną wrażliwość, inne pojmowanie materiału, inną z nim relację, inne sposoby rozwiązywania problemów, inne doświadczenia wreszcie. Sympozjum jest dla mnie dowodem, jak wielką, fascynującą siłą sprawczą jest osobowość, indywidualność i dojrzałość twórcza, która sprawia, że z tej samej porcelany czy szamotu, w tych samych piecach, wypalane są tak różne prace – mówi Monika Patuszyńska, która od czterech lat prowadzi sympozjum.

Na wystawie zostanie zaprezentowany wybór prac z lat 2008 – 2012. W Magazynie Praga znajdą się prace artystów z Polski i innych krajów Europy, z USA, Korei i Japonii. Będzie można zobaczyć prace m.in. Michaela Flynna z Wielkiej Brytanii i Satoru Hoshino z Japonii – niekwestionowanych gwiazd współczesnej ceramiki, obecnych w najważniejszych kolekcjach i muzeach świata – Jeroena Bechtolda z Holandii, projektanta współpracującego z manufakturą porcelany Rosenthal, Bartka Mejora, projektującego dla Vista Allegre, Małgorzaty Et Ber Warlikowskiej – nominowanej do Paszportu „Polityki” w dziedzinie Plastyka w roku 2003 oraz 2004 oraz Moniki Patuszyńskiej, Alicji Patanowskiej i Kariny Marusińskiej – projektantek, których prace na co dzień dostępne są w Magazynie Praga. Wystawa potrwa do 25 kwietnia.

Więcej informacji:

Monika Patuszyńska, Porcelana Inaczej, mpatuszynska@gmail.com

Łukasz Drgas, Magazyn Praga, info@magazynpraga.pl

Marta Smyrska, SMYRSKA PR, m.smyrska@post.pl

Zdjęcia: Czesław Chwiszczuk, Grzegorz Stadnik, Pracownia 2F

 

 

O Magazynie Praga

Concept store, założony przez Łukasz Drgasa, absolwenta historii sztuki. Funkcjonuje na rynku od 1996 roku. Początkowo na terenie Warszawskiej Wytworni Wódek „Koneser”, od ubiegłego roku w Soho Factory, przy Mińskiej 25. Asortyment sklepu to autorski wybór właściciela, który w jednym miejscu zgromadził unikatową kolekcję zagranicznego i polskiego designu: meble, dywany, lampy, szkło, ceramika, tkaniny, akcesoria ale również książki i zabawki dla dzieci. Magazyn Praga to nie tylko sklep, ale i miejsce wystaw i prezentacji młodych polskich projektantów. Sklep jest czynny w poniedziałek- piątek: 11-19 i w sobotę: 11-16, mieści się obok hali 16. Więcej informacji na: www.magazynpraga.pl

 

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas