Designteka

dodatki

Porcelana KRISTOFF

17.09.2012

Prezentujemy kolekcję Circus projektu Marka Mielnickiego dla marki Porcelana Kristoff.

Kolekcja Circus inspirowana jest cyrkiem – zjawiskiem o wielowiekowej tradycji, która znika na naszych oczach. Cyrk, jak i kolorowa epoka, do której należy – epoka królów i niewolników, tradycji i rewolucji, magii i religii, odchodzi w zapomnienie, a wraz z nim klauni, treserzy, kuglarze, tancerki na linie i poskramiacze dzikich zwierząt”. To próba zatrzymania odchodzącej epoki na tak szlachetnym materiale jakim jest porcelana, od zawsze kojarzącym się z czymś delikatnym i kruchym.

Marek Mielnicki (rocznik ’76). Ukończył Politechnikę oraz ASP w Poznaniu. Członek STGU. Mieszka w Warszawie. Prowadzi multidyscyplinarne studio projektowe Veryniceworks i koszulkowy label Shirtee. Z powodzeniem radzi sobie na wszystkich polach projektowania, począwszy od małych form graficznych, ilustracji, identyfikacji wizualnych, przez materiały do druku, layouty magazynów, stron internetowych, aż po przedmioty użytkowe i wnętrza.

O firmie Kristoff:

Obserwując utarte szlaki tradycyjnego zdobienia porcelany zapragnęliśmy tchnąć w ten szlachetny materiał odrobinę świeżości. Intuicja podpowiedziała nam, że należy połączyć kształty, jakie kojarzą się z porcelaną od naszych najwcześniejszych lat z estetyką rządzącą współczesnym światem.

Jak się okazało, nie musieliśmy szukać daleko. Wspólnie z polskimi projektantami, ilustratorami i grafikami stworzyliśmy wyjątkową kolekcję dekoracji autorskich. Klasyczne porcelanowe wzory oddaliśmy w ręce młodych ilustratorów z agencji ILLO Agaty ENDO Nowickiej, m.in. Tymkowi Jezierskimu i Tomaszowi Walencie, choć nie tylko. Kolekcję 2012 tworzą również śniadaniowe projekty Magdy Pilaczyńskiej, cyrkowe wspomnienia Marka Mielnickiego oraz okulistyczne prowokacje dekoracje Piotra Stolarskiego. Wynikiem ich pracy jest zbiór dekoracji wszkliwnych i naszkliwnych odzwierciedlających współczesne trendy w polskiej grafice i ilustracji.

Wszystkie powstałe dekoracje zaprezentowane zostały na indywdualnie wybranych przez autorów fasonach i miały swoją światową premierę na Międzynarodowych Targach AMBIENTE we Frankfurcie nad Menem w lutym 2012r.

Później pojawiały się na licznych wystawach w kraju, z których najważniejszymi były “ILUSTRACJA.pl” w warszawskim Soho czy “Kod Miasta” w “Concordia Design” w Poznaniu. “Circus” Marka Mielnickiego został doceniony przez Design Lódź Festiwal 2012, przyznając mu wyróżnienie “must have!”

Stoi za nami 181 lat doświadczenia w wytwarzaniu najwyższej klasy porcelany. Początkowo jako Krister Porcellanmanufaktur, a dziś jesteśmy najstarszą z zachowanych na Śląsku. W latach 50-tych w wyniku współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego wśród wyrobów fabryki pojawiły się dekoracyjne figurki wykonane wg projektów znanych polskich artystów, między innymi autorstwa Lubomira Tomaszewskiego, wpisując się w bogatą estetykę wzornictwa dwóch kolejnych dekad. W produkcji nadal pozostała historyczna kolekcja – kultowa już Fryderyka, zaprojektowana w 1936 roku. Równocześnie wprowadzane są też nowe wzory jak np. Opty wyróżniony przez IWP w 2011 roku.

Masy i szkliwa do produkcji naszych wyrobów porcelanowych wytwarzane są z surowców podstawowych w 80% pochodzących z importu, uzyskujemy białość powyżej 70% i przeświecalność powyżej 21%. Wyroby są termoodporne, wykazują dużą odporność na ścieranie i działanie kwasów. Stosowanie najwyższej jakości farb ceramicznych umożliwia produkowanie wysokiej klasy dekoracji na wyrobach.

Więcej na:

www.porcelana-kristoff.pl

www.facebook.com/kristoffporcelain

kristoff.shwrm.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas