Designteka

wydarzenia

Porcelana Moniki Patuszyńskiej

20.02.2012

Po bardzo dobrze przyjętej solowej wystawie, która odbyła się w grudniu w brukselskiej galerii Puls Contemporary Ceramics – porcelanowe obiekty Moniki Patuszyńskiej będzie można zobaczyć w Londynie w Royal College of Art podczas Ceramic Art London 2012.Ceramic Art London to najważniejsze targi prezentujące współczesną studyjną ceramikę wyselekcjonowanych przez profesjonalne jury artystów. W ośmioletniej historii imprezy Monika Patuszyńska jest pierwszym reprezentującym Polskę artystą zaproszonym do udziału w CAL.

Artystka jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie, od czterech lat prowadzi również Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej” odbywające się w dolnośląskich fabrykach porcelany. Jej prace znajdują się w wielu zagranicznych kolekcjach muzealnych oraz prywatnych. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych oraz jest autorką wielu wystaw indywidualnych.

„Monika Patuszyńska podczas pracy z porcelaną poszukuje pojawiających się trudności, które często sprawiają, że ceramicy trzymają się swoich wypróbowanych i sprawdzonych metod pracy. Problemy ją inspirują- dosłownie wyznacza sobie sama zadania, które są tak ambitne, że na wszelki wypadek potrzebuje planu B i C. Jest przeciwieństwem pracownika fabryki porcelany- rozbija gipsowe formy, rozpiłowuje je na kawałki, które następnie składa w całość, tworząc nowe kombinacje, nowe formy do odlewania. Szuka szwów, krawędzi i rozbitych struktur, aby stworzyć z nich dynamiczne i płynne kształty. Proces przypomina dopasowywanie niepasujących kawałków układanki. To, że to się udaje, jest pewnie częściowo zasługą szczęśliwych zbiegów okoliczności, przede wszystkim jednak- wyjątkowej znajomości materiału” pisze o niej Natasha Mayo związana z National Centre for Ceramics w Cardiff (Walia).

W Londynie, oprócz znanych już projektów z serii TransFormy oraz ParaFormy, po raz pierwszy publicznie zostaną zaprezentowane wazony stanowiące rozwinięcie serii TransFormy Plus oraz odwołujące się do formy bączka-zabawki obiekty z serii G-Tops (2012, Giesche stories).

Ceramic Art London odbędzie się w dniach 24- 26 lutego 2012.

Więcej informacji na:

Monika Patuszyńska: www.patuszynska.art.pl

Ceramic Art London 2012, Royal College of Art, Kensington Gore, London SW7 2EU, www.ceramics.org.uk

Zdjęcia: Grzegorz Stadnik, Pracownia 2F

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas