Designteka

wydarzenia

Poznański design w Cieszynie

06.02.2013

Innowacyjna ławka uliczna, praktyczny ogrzewacz do rąk oraz nowoczesne miejskie siedzisko – te wszystkie elementy można podziwiać od 1 lutego w Zamku w Cieszynie na wystawie pod nazwą „Wgryź się w design”. Ekspozycja „Perspective_S from Poznań” składa się zarówno z mebli miejskich jak i wielu innych ciekawych rozwiązań stworzonych przez młodych projektantów z Poznania.

Meble miejskie zaprojektowane przez młodych artystów z Poznania zostały już pokazane na największych Targach Wzornictwa na Temporary Museum for New Design w Mediolanie, w Berlinie na DMY International Design Festiwal oraz na Design September w Brukseli.

Po pokazach na scenie międzynarodowej nadszedł czas na Polskę. Meble poznańskich projektantów były częścią głównej wystawy podczas Gdynia Design Days.

Zauważone i podziwiane prace designerów, na zaproszenie organizatorów były też częścią wystawy w Galerii SOHO w Warszawie oraz w Europarlamencie w Brukseli. Teraz staną się częścią ekspozycji w Cieszynie.

Celem tegorocznej wystawy jest odpowiedź na pytanie: Czy design pomaga zmieniać i kształtować miasta i regiony? To też podsumowanie procesu przemian polskich miast w ciągu ostatnich lat. Charakter wystawy w Cieszynie „Wgryź się w design” ukazuje nie tylko szereg inwestycji poprawiających funkcjonowanie polskich miast, ale i rozwój ich designu. Poznań zaprezentuje w Cieszynie kilkanaście oryginalnych projektów, które ukazują nowoczesne spojrzenie młodych ludzi na architekturę miasta przy zachowaniu jej uniwersalnego charakteru.

Co między innymi zobaczymy na poznańskiej wystawie?

1. Ławka „Electricity” – to miejska ławka wykonana z ciepłego betonu, która posłuży za elektrownie słoneczną. Dzięki wmontowanym ogniwom fotowoltaicznym umożliwia nie tylko ogrzanie i suszenie siedziska w deszczowe dni ale dzięki wbudowanemu portowi USB pozwala na naładowanie rozładowanego telefonu czy laptopa. Autorami „Electricity” są Magdalena Czapiewska, Karol Murlak oraz Zuzanna Lemieszek.

2. Podgrzewacz „Rozgrzej Rączki” – WARM UP YOUR HANDS to projekt autorstwa Piotra Wiśniewskiego. Zimowa pora nie służy utrzymaniu ciepła naszego ciała – Piotr znalazł na to idealne rozwiązanie. Jest to propozycja ogrzewaczy do rąk, które przy zachowaniu swojego praktycznego charakteru wpływają na sferę wizualną miasta. Przyrząd może być wykorzystywany zarówno zimą jak i latem. Po zdemontowaniu paneli grzewczych może oświetlać przystanki lub posłużyć użytkowi publicznemu np. w celu podładowania telefonu komórkowego.

3. „Hubek” – projekt Wojtka Janickiego, studenta wzornictwa na UAP w Poznaniu. Inaczej półsiedzisko miejskie, które może być umieszczone w miejscu tradycyjnych ławek. Swoim kształtem nawiązuje do tradycyjnych hub, jednak wykorzystane są tutaj ściany i ogrodzenia. Jest dopasowany do ludzkiego ciała i pozwala mieszkańcom na chwilę odpoczynku, zaczekanie na tramwaj czy też poczytanie gazety.

4. Blue Block – projekt Katarzyny Toczyńskiej i Agaty Superczyńskiej – studentek Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Poprzez powielenie tworzy strefy siedzenia i struktury wizualne w przestrzeni miejskiej. Projekt podejmuje temat pustych przestrzeni publicznych i dzieli je na dwie strefy: komunikacji i siedzenia. Układy Blueblock zatrzymują ludzi, ożywiają tkankę miejską, tworzą miejsca spotkań i przyczyniają się do budowania wizualnej i społecznej tożsamości miasta.

 

Dodatkowo w ramach DESIGNED IN POZNAŃ pokazanych zostanie kolejnych 13 eksponatów: Mellow Sofa, Fukushima, Straw Lamp, Bouli, Oti Chair, Retro, 4+1 Table, Vertica, Bea Seat, Spaghetti Monster, Ring, Choinka i Moa Screen.

Pokolenie projektantów, którzy wspólnie z miastem realizują kolejna już wystawę, to prawdziwi artyści. Świadomie kreują wizerunek polskiego designu rozwiązującego indywidualne problemy i proponujące światu uniwersalne rozwiązania a Miasto chce aktywnie w tym uczestniczyć – podkreśla prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Wystawa ma przekonać, że design może być designerską wizytówką miasta, a przy tym pozwolić na polepszenie funkcjonowania przestrzeni publicznej. Miasto Poznań mocno pretenduje do miana stolicy polskiego designu. To tutaj młodzi ludzie mogą rozwijać swoją kreatywność, zarówno na szczeblu uczelnianym, jak i amatorskim. Poznań pozwala na to, aby młodzi ludzie przy wykorzystaniu zróżnicowanego tła architektonicznego mogli indywidualnie wpływać na kształt uniwersalnych urządzeń użytkowych.

Czas ekspozycji: 01.02.2013 – 17.02.2013

Miejsce wystawy: Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3

Kurator: Mateusz Wróblewski

Więcej na:

designedforpoznan.pl

designedinpoznan.pl

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas