Designteka

wydarzenia

print control no.1

26.06.2012

Polecamy nowo wydany rocznik print control no.1.

Celem publikacji jest inspirowanie sektora kreatywnego do krytycznego spojrzenia na projektowanie z rejonu Europy Wschodniej oraz eksploracji coraz szerszego zasięgu projektowania graficznego, które w czasie ostatnich lat w Polsce stało się narzędziem do tworzenia projektów dobrej jakości pod względem merytorycznym i technicznym. Razem z zadomowieniem się innowacyjnych rozwiązań wydawniczych, technologicznych i systemów dotarcia do czytelnika, projektanci mobilizują produkcję i swój warsztat tak, aby tworzyć i publikować przekaz wizualny w nowoczesny i niezależny sposób. Niejednokrotnie designerzy stają się jednocześnie producentami, autorami, wydawcami, inicjatorami wydarzeń związanych z grafiką użytkową, przedsiębiorcami, którzy swoje kreatywne umiejętności wykorzystują tworząc kontent i kształtując przekaz, co wskazuje na coraz bardziej przedsiębiorczy wizerunek projektowanych produktów.

Prezentowane publikacje i druki, często wyprodukowane w niewielkich nakładach i dostępne w ściśle stargetowanych miejscach otwierają nowy etap i tworzą specyficzne środowiska w świecie wydawniczym w Polsce. Zmienne, oszczędne i ryzykowne podejście redakcyjne polskich projektantów odzwierciedla wolę przemyślenia na nowo wydrukowanych obiektów i ich ogólnej produkcji.

W obliczu wyzwania, jakim jest prezentacja wyboru prac w sposób, który zaprezentuje zarówno indywidualność każdego projektanta jak i ducha polskiego wzornictwa jako całości, postanowiliśmy nie dzielić projektów na kategorie. Aby przedstawić projekty w swojej konkretnej formie, każdej ze 100 prac poświęcona jest osobna strona. Refleksja nad projektowaniem jest rozwinięta w drugiej części publikacji poprzez teksty i wywiady ukazujące zakulisową perspektywę i doświadczenia z miejsc pracy twórców. Ponieważ praktyka projektanta zasadza się na ciągłym ruchu, wymianie doświadczeń między produkcją przemysłową i bardziej unikatową, limitowaną, dzielą się oni swoimi problemami i sukcesami między sobą, klientami i współpracownikami, między ideą i formą.

[Magdalena Heliasz – wstęp publikacji]

 

Numer pierwszy rocznika print control ukazuje panoramę polskiego designu drukowanego. Publikacja zawiera autorski wybór oraz prezentację 100 najciekawszych projektów drukowanych wraz z opisami technicznymi. W drugiej części publikacji znajdują się wywiady z wybranymi polskimi designerami: Błażejem Pindorem, Joanną Zielińską, Honzą Zamojskim oraz kolektywami Fontarte, Moonmadness i Noviki. Wszystkie teksty ukazały się równocześnie w języku polskim i angielskim.

print control to także projekt opierający się o działalność strony internetowej www.printcontrol.pl, na której są listowane najciekawsze polskie formy drukowane, nowatorskie rozwiązania graficzne, typograficzne i techniczne pojawiające się w publikacjach, jak również wydarzenia związane z projektowaniem graficznym oraz miejsca, w których można nabyć ciekawe książki, albumy i katalogi.

Rocznik print control został współwydany przez wydawnictwo txt publishing oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Publikacja będzie dostępna w księgarniach artystycznych i galeriach w całej Polsce oraz wybranych krajach Europy.

 

 

foto: Konrad Ćwik

Informacje techniczne:

cena: 38 pln

nakład: 1500 egzemplarzy

font: Aptifer

Więcej na www.printcontrol.pl

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas