Designteka

wydarzenia

Projekt Łazienki 2014

18.03.2014

Gdynia i Sanitec Koło ogłaszają konkurs „Projekt Łazienki 2014”.

Tematem XVI konkursu, jest projekt koncepcyjny toalety publicznej przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. Konkurs organizowany jest przez Miasto Gdynia oraz Sanitec Koło – producenta wyrobów wyposażenia łazienek.

Konkursowa toaleta zlokalizowana jest przy jednym z głównych szlaków spacerowych Miasta, który sąsiaduje z morskim brzegiem. Stąd, można podziwiać Kępę Redłowską lub idąc w przeciwnym kierunku odległy widok na Marinę oraz zabudowania Szkoły Morskiej przy Molo Południowym. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się las, plac rekreacyjny, ścieżka rowerowa oraz parking.

Organizatorzy oczekują od projektantów uwzględnienia nadmorskiego charakteru miejsca oraz stworzenie obiektu, którego forma będzie harmonijnie komponować się z otoczeniem. Toaleta oprócz części dla pań i panów będzie przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi wymagającymi czynności pielęgnacyjnych. Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix konkursu ma szansę realizacji. Wyniki konkursu będą znane 23.06.2014 r.

Jury będzie brało pod uwagę walory architektoniczne, rozwiązanie wpisujące się w kontekst otoczenia umiejętność wpisania w kontekst otoczenia, funkcjonalność i nowatorstwo projektu oraz rozwiązania proekologiczne, energooszczędne.

Organizatorom zależy, aby zwycięski projekt miał bardzo dobry współczynnik jakości i ceny.

Projekty konkursowe oceni jury w składzie:

- prof. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates;

- Michał Guć – Wiceprezydent Miasta Gdyni;

- Janusz Kaniewski – Kaniewski Design;

- Zbigniew Reszka – ARCH – DECO, Gdynia;

- Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Sanitec KOŁO.

Laureaci konkursu zdobędą nagrody i wynagrodzenie o łącznej wartości 40 000 zł:

Grand Prix – „Łazienka KOŁO 2014” – 20 000 zł

1 wyróżnienie I stopnia – 8 000 zł

1 wyróżnienie II stopnia – 4 000 zł

3 wyróżnienia III stopnia – 2 000 zł

1 wyróżnienie w konkursie internetowym – 2 000 zł

Konkurs ma charakter otwarty, mogą brać w nim udział indywidualni uczestnicy i zespoły projektowe.

Termin wstawiania projektów na internetową stronę konkursu upływa 13.05.2014 r., a wyniki poznamy 23.06.2014 r. W dniach 01-10 czerwca 2014 odbędzie się głosowanie internautów, którzy przyznają swoją wyróżnienie.

Wszelkie informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.com.pl

O konkursie

Konkurs Sanitec KOŁO na projekt koncepcyjny toalety publicznej to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem inicjatywa społeczna firmy. Dotychczasowe zainteresowanie młodych architektów konkursem dowodzi, że przestrzeń publiczna staje się obszarem, do którego przywiązuje się coraz większą wagę, a problem obecności dobrze zaprojektowanych sanitariatów publicznych ma znaczenie w przypadku rozwoju zarówno turystyki, jak i jakości życia samych mieszkańców. Każdorazowo projektowane obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, pokazują jak ważne jest dopasowanie architektury obiektu do otaczającej go przestrzeni.

Wcześniej tematy konkursu związane były m.in. z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym, m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy czy teren nad Wisłą w Warszawie. W roku 2012 oddano do użytku toaletę w Kazimierzu Dolnym. Obiekt został wybudowany na podstawie najlepszego projektu konkursowego z 2007 roku. Toaleta nad Wisłą w Warszawie, która zdobyła Grand Prix 2010 jest już zrealizowana i zostanie oddany do użytku wiosną br.

Gdynia

Gdynia to miasto, które stawia na innowacje i dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną.

W tę filozofię wpisuje się działalność PPNT Gdynia oraz funkcjonujące w nim Centrum Designu Gdynia – powołane w 2011 roku na rzecz kompleksowego wsparcia rozwoju i promocji sektorów kreatywnych w mieście, na Pomorzu i w regionie Morza Bałtyckiego. Jednym z ważniejszych projektów realizowanych dla wsparcia sektora jest festiwal Gdynia Design Days. Poprzez działalność Centrum Designu Gdynia miasto realizuje liczne projekty dedykowane przestrzeni publicznej, architekturze i wzornictwu przemysłowemu służące poprawie jakości życia mieszkańców.

Sanitec KOŁO

Wiodący producent i dystrybutor wyrobów wyposażenia łazienek w Polsce. W ubiegłym roku firma obchodziła jubileusz 50- lecia. W ofercie firmy są wyroby marki KOŁO i Keramag, m.in.: ceramika i meble łazienkowe, wanny i brodziki akrylowe, kabiny prysznicowe oraz systemy instalacyjne.

 

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas