Designteka

wnętrza

Projekt YAK

14.10.2013

Projekt YAK otrzymał I nagrodę w konkursie Design By organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Autorem projektu jest Jan Godlewski, założyciel GDL2 Design Studio. YAK to koncepcja stołu zaprojektowanego z myślą o wnętrzach mieszkalnych.

Inspiracje

Projekt inspirowany jest historycznym rzemiosłem i metodami wytwarzania sprzętów wykorzystywanych dawniej w gospodarstwach położonych na terenie obecnego woj. podlaskiego. Prostota i kreatywność to cechy dawnych narzędzi i sprzętów. Ograniczone możliwości technologiczne zmuszały wytwórcę do efektywnego wykorzystania materiału stworzenia sztywnej konstrukcji poprzez zastosowanie prostych węzłów konstrukcyjnych.

Takie podejście skutkowało zaskakującymi rozwiązaniami technicznymi, prostymi i skutecznymi (tj. konstrukcje samozaciskowe, wielokrotne węzły konstrukcyjne dla poprawy stabilności, gięcie drewna na gorąco zamiast klejenia warstwowego itd.). Projekt jest próbą nawiązania do tamtych tradycji.

Materiał i technologia

Stół został wykonany z litego drewna bukowego. Nogi stołu zostały wytoczone, podzielone na 3 części i wygięte na gorąco w celu zwiększenia ilości punktów podparcia- poprawy sztywności połączenia z blatem.

W trakcie realizacji projektu została podjęta próba (z sukcesem) prześledzenia całego procesu wytwórczego. Wszystkie etapy realizacji projektu zostały wykonane osobiście przez projektanta. Specjalnie dla potrzeb wytworzenia prototypu zostały zbudowane prowizoryczne narzędzia zbliżone to tych jakich używano dawniej (np. palenisko parowe to zmiękczania drewna bukowego).

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas